Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:07
 
TDP Genel Sekreteri Hızal
Halil Hızal: Yıllarca, hem Türkiye, hem de bizi yönetenler önemli hatalar yaptılar. İnanılmaz bir iç borç var. Borç tabi ki olacak. Ama bir amacı olur, fabrikalar, sanayi hamlesi, olur. Bizim devletimiz bir teşvik, memur devleti. Okullara tuvalet kâğıdı bile alınamıyor.
KIBRIS Haberi


Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Halil Hızal, ülke gündemi ile ilgili, köşe yazarı Erçin Şahmaran’a değerlendirmelerde bulundu.

“ Daha önceleri, siyasetle pek ilgilenmedim. Ama bu ülkeye hizmet etmek için siyasete girdim. Biz kendi içimizde bir düzen kurduk. Bugün bizim yapmaya çalıştıklarımızı, dünya yıllar önce yapmış. Yanı başımızda Türkiye birçok aşamadan geçmiş. Biz hala dünyanın merkezi gibi, sorunları olan tek ülke bizmişiz gibi bir tavır içindeyiz.

Düşünün ki, bir gün önce bir Rum’un oturduğu eve, koltuğa, sandalyeye, bahçeye, bir gün sonra gelip yerleştik. Benim bir evim var. Özenerek yaptım. Bir gün savaş çıktı dediler. Evimden gitmek zorunda kaldım. Birisi gelmiş benim evime yerleşmiş. Satmış, benim emeğimin üzerinden milyonlar kazanmış. 1974 sonrası, ganimet, işte o günlerden sonra Kıbrıs Türkü kaybetti. Bizim günahımız çok.

Tüm bunlar yaşanmışken, adaletli bir düzeni kuramazsınız. Yetiştirdiğiniz çocuklar, adaletli bir ülkede yaşayacağına inanmıyor. Bizi yıllardır, vasıfsız insanlar yönetiyor. Benim en büyük amacım bu ülkede yurtsever olarak yaşamak. Bu ülkeye katkı koymak.

Kimse, kimseyi bilmeden, sırf kendi düşüncesine uymuyor diye, bir anda ülke düşmanı, Rumcu ilan edebiliyor. Bu ülkede böyle bir sevgisizlik var. Birisi İngiltere’ye gitse ve ben burada Üniversite veya Otel yapacağım. Bana arazi, kredi verin, vergide ödemeyeyim, diyebilir mi? Dese bile buna izin verilir mi? Bu ülkede bunlar yaşanıyor.     

Bu ülkenin temizlenmesi için 1974’ten sonra kimlere neler verildi, kimler nasıl süper zengin oldu, kalkınma bankası kimlere kredi verdi, kimler geri ödedi. Dünyanın sayılı zenginleri listesine giren ama benden daha az vergi ödeyen insanlar var bu ülkede. Geriden başlayarak, kendimizle, geçmişimizle yüzleşmemiz lazım. Yoksa bu ülkenin gidişatı da, geleceği de iyi değil.

Yıllarca, hem Türkiye, hem de bizi yönetenler önemli hatalar yaptılar. İnanılmaz bir iç borç var. Borç tabi ki olacak. Ama bir amacı olur, fabrikalar, sanayi hamlesi, olur. Bizim devletimiz bir teşvik, memur devleti. Okullara tuvalet kâğıdı bile alınamıyor.   

Dünyanın neresinde 92 Üniversite mezunu insan var? Herkesi okutarak, üniversite mezunu yaparak, herkese iş imkânı sağlanan bir ülke yoktur. Her ülke de bir eğitim kriteri olur. Bizde parayı ver mezun ol.

Bizde politikacılık diye bir meslek yaratıldı. Politikacı olmak, seçilmek, başarılı olmak demek değil ki. TDP olması gereken yerde değil. Ancak çağdaş, yenilikçi, daha adil bir düzen için çalışan bir partiyiz. Amacımız partimizi olması gereken yere getirmek için mücadele etmek. Partinin Türkiye veya Rum tarafı ile bir sıkıntısı yok. Ülkede Türkiye ile ilgili iki güruh var. Bir taraf Türkiye’ye kötüleyen, bir taraf da Türkiye’den izinsiz hiçbir şey yapmayan.  Oysa ortak noktada iyi ilişkiler kurulabilir. Türkiye bizim en önemli ortağımız, dayanağımızdır. Bizim çabalarımızla da Türkiye’ye kendi güvenliği için çok şey kazandırdı. Mücadele ettik, kayıplar, şehitler verdik, acılar yaşadık. Kıbrıs Türk halkı olarak biz de çok bedeller ödedik.

TDP’nin koalisyondaki rolü, imzalanan koalisyon protokolü ile sınırlıdır. Biz imzamıza sadık kalarak hükümeti sürdürüyoruz. Hükümet gitsin, Türkiye’ye parayı versin diyenler, bir taraftan da bu devletin bağımsız bir devlet olduğunu söylüyorlar. Oysa iradeyi teslim ediyorlar. İnsanların özgür olmasını istemiyorlar. Çünkü özgür insan yönlendirilemez.

Ülkenin çok ciddi sorunları var. Ve radikal adımlar atılmadan, bu sorunların düzelmesi de imkânsız.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TDP, Genel, Sekreteri, Hızal, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı