Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 17:23
 
Trump'ın son gafı: "İngiltere Büyükelçisi çok aptal bir adam"
DÜNYA Haberi


ABD Başkanı Donald Trump attığı bir tweette, İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch'un 'çok aptal bir adam olduğunu' yazdı. 

 
 
 
 

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Darroch'un Trump'la ilgili raporlarının basına sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını doğruladı. Dışişleri Bakanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Jeremy Hunt, sızıntının nasıl meydana geldiğini öğrenmeleri gerektiğini belirtmiş "Dolaysıyla bir sızıntı soruşturması yapacağız, umarım kaynağına ineriz. Elbette ki, kimin sorumlu olduğunu bulursak ciddi sonuçlar olacak" demişti. Başbakan Theresa May'in ise Büyükelçisi Darroch'a inancının tam olduğu ancak Trump hakkındaki tüm değerlendirmelerine katılmadığı aktarılmıştı.

 
 
Daily Mail gazetesinin pazar edisyonu Mail On Sunday'de yer alan haberde, Darroch'un diplomatik yazışmaları olduğu öne sürülen metinler yayımlanmış, İngiltere Dışişleri Bakanlığı söz konusu haberi yalanlamamıştı. 


 

Haberde, Darroch'un ABD Başkanı ile ilgili "Trump yönetiminin esasen daha normal, daha az işlevsiz, daha az tahmin edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve beceriksiz olacağına inanmıyoruz." ifadeleri yer almıştı.

Trump yönetimindeki Beyaz Saray'ın "yetkin" olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Darroch, ayrıca mevcut idarenin "utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği" değerlendirmesinde bulunmuştu.


Darroch'un söyledikleriyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, “Biz de bu adamın büyük hayranları değiliz, zaten İngiltere'ye iyi hizmet etmedi. Yani anlıyorum, onunla ilgili bazı şeyler söyleyebilirim ama zahmet etmeyeceğim" demişti. 

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Darroch'un Trump'la ilgili raporlarının basına sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını doğruladı.

 

Dışişleri Bakanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Jeremy Hunt, sızıntının nasıl meydana geldiğini öğrenmeleri gerektiğini belirtmiş "Dolaysıyla bir sızıntı soruşturması yapacağız, umarım kaynağına ineriz. Elbette ki, kimin sorumlu olduğunu bulursak ciddi sonuçlar olacak" demişti. 

 

Başbakan Theresa May'in ise Büyükelçisi Darroch'a inancının tam olduğu ancak Trump hakkındaki tüm değerlendirmelerine katılmadığı aktarılmıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Trump'ın, son, gafı:, "İngiltere, Büyükelçisi, çok, aptal, bir, adam",
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı