Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 10:11
 
Trump: Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini destekliyoruz
DÜNYA Haberi


ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump, 1 Ekim, sözde Kıbrıs Cumhuriyetinin 59. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Rum Toplum Lideri Nikos Anastasiadis’e gönderdiği tebrik mesajında, Güney Kıbrıs’nin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleşme çabalarını ABD’nin desteklemeye devam ettiğini iletti.
Cumhurbaşkanı Trump mesajında ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha güçlü olduğunu, enerji, teröre karşı eylemler ve bölge güvenliği ve istikrarı gibi bir dizi konuda işbirliğinin daha da derinleştirildiğini belirtti.

Trump mesajında “iki bölgeli bir federasyon temelinde adanın yeniden birleşmesi çabalarında Güney Kıbrıs’ı desteklemeye devam ediyoruz. Bunun Kıbrıs halkının barış içinde yaşaması yönünde en iyi çözüm olacağına inanıyoruz” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ise tebrik mesajında adanın yeniden birleşmesine olan sonsuz desteğini iletti ve şöyle dedi:  

“Bu vesileyle ve Kıbrıslarla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması konusundaki kritik gelişmeler döneminde, Büyük Ada’nın yeniden birleşmesi çabalarına Yunanistan’ın sarsılmaz desteğini dile getirmek istiyorum. Yeniden birleşme; adil ve ortak kabul edilebilir, iki bölgeli ki toplumlu, yaşayabilir ve çalışabilir, BM kararlarına ve Avrupa müktesebatına ve Kıbrıs’ın AB üyesi olması özelliğine dayalı bir çözüm çerçevesiyle başarılabilir”.

“Bunun için gerekli olan koşul “işgal ordusunun” gitmesi, çağı dışı garantiler ve müdahale haklarının lağvedilmesidir.” İfadelerini kullandı.

“Ne yazık ki son dönemde, Güney Kıbrıs, deniz bölgelerinde egemenlik haklarının ve uluslararası hukukun sorgulanması ve çiğnenmesi sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Gerek uluslararası yasallığa gerekse Avrupa yasalarına, dolayısıyla Avrupa ilke ve değerlerine karşı olan bu “yasa dışı eylemlere” Yunanistan ve Güney Kıbrıs olarak ortak bir şekilde yasal ve barışçıl yollarla yanıt veriyoruz”.

“Ulusumuzun tüm toplumsal ve siyasi güçlerinin birlik, azim, soğukkanlılık ve kararlılıkla Güney Kıbrıs’ın yanında olmaya devam edeceğini yinelemek istiyorum”.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ise tebrik mesajında Güney Kıbrıs ile Rusya’yı bağlayan dostluk ve işbirliği bağlarına değindi ve “Ekonomi, ticaret alanlarındaki ve sanayi, bilim, kültür, altyapı ve diğer alanlar gibi yatırım alanlarında ortaklaşa yaptığımız işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin her iki ülkenin de yararına olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rum Toplum Lideri Nikos Anastasiadis ayrıca birçok devlet veya hükümet başkanlarından tebrik mesajları aldı. Bunlar arasında Almanya ve İtalya Cumhurbaşkanları, İsveç Kralı, Polonya ve Estonya, Macaristan, Hırvatistan, Mısır Cumhurbaşkanları, Ürdün Kralı, Umman Sultanı, Kanada Genel Valisi, İsviçre ve Nepal Cumhurbaşkanları da bulunuyor. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Trump:, Kıbrıs'ın, yeniden, birleşmesini, destekliyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı