Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 17:43
 
Türkiye ve KKTC tek tip sigara paketi uygulamasına geçiyor
SAĞLIK Haberi


Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de 5 Aralık’tan itibaren  “Tütün mamullerinde düz ve standart paket" uygulamasına geçiyor.

5 Aralık’tan itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek, 5 Ocak’a kadar eski paketlerdeki satış devam edecek ve 5 Ocak 2020 itibari ile ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek.

KKTC İÇİN FARKLI BİR ÇALIŞMA

Mevcut sigara paketleriyle oluşan çekiciliğin ve yanıltıcı özelliğin ortadan kaldırılmasını hedefleyen uygulamanın bir benzerinin KKTC’de de geçerli olup olmayacağına ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Sağlık Bakanlığı'na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, Türkiye'deki mevzuattan farklı bir uygulama üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

NET TARİH YOK

Mevzuatla ilgili çalışmaların surmesinden ötürü hayata geçeceği tarihe ilişkin net bir ifadede bulunamayacağını belirten Çağa, yapılan çalışmaların AB standartlarına uygun ve Türkiye'de yürürlüğe girecek mevzuatı örnek alarak devam edeceğini söyledi.

"SADECE 'ZARARLIDIR' UYARISI YETERSİZ"

KKTC'de yürürlüğe girecek mevzuata dair bilgiler veren Çağa, şöyle devam etti:

"Paketlerin üzerinde sadece 'sigara içmek öldürür' yazması caydırıcılık açısından yetersiz. Avrupa'da bunu resimlerle de destekliyorlar. Örneğin kaybedilen bir uzuvun fotoğrafı gibi. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor..."

Çağa son olarak, Türkiye'deki tek tip paket mevzuatı üzerine bir çalışma yapmadıklarını ifade etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye, ve, KKTC, tek, tip, sigara, paketi, uygulamasına, geçiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı