Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 17:48
 
Yunanistan'da 10 bin din görevlisi devlet memurluğundan çıkarılıyor
DÜNYA Haberi


Yunanistan'da hükümet ile Ortodoks Kilisesi, 10 bin din görevlisinin devlet memurluğu statüsünden çıkarılması konusunda anlaşmaya vardı.

 

Başkent Atina'da bir araya gelen Başbakan Aleksis Çipras ile Yunanistan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ieronomios'un üzerinde mutabakat sağladığı anlaşma 'tarihi' olarak nitelendirildi.

 

Görüşmenin ardından Çipras ve Ieronomios ortak basın toplantısı düzenleyerek, din adamlarının maaşları, Kilise'nin varlıkları, devlet ile din işlerinin düzenlenmesi konularında 15 maddelik bir mutabakat sağlandığını açıkladı.

 

Amaçlarının Yunan devletinin doğumuna ve oluşumuna katkısını göz önünde bulundurarak Kilise'nin özerkliğini güçlendirmek olduğunu belirten Çipras, "Hem devlet hem de Kilise'ye fayda sağlayacak tarihi bir adım çabasındayız." dedi.

 

Çipras, rahiplerin bundan sonra devlet memuru olmaktan çıkarılmasını planladıklarını belirterek, din görevlilerinin maaşları miktarındaki ödeneğin her yıl Kilise'ye bağlı bir fona aktarılacağını ifade etti.

 

Din görevlilerinin maaşları devletin aylık ödeme planından çıkıyor

 

Keza yeni anlaşma çerçevesinde, rahip sayısının artırılıp artırılmayacağına bakılmaksızın Kilise'ye yıllık 200 milyon euro ödeme yapılacak.

Ayrıca, devlet ve Kilise arasında on yıllardır devam eden tartışmalı mülkiyetlere ilişkin bir ortak komite kurulacak.

Mülklere ilişkin gelir ve yükümlülükler iki taraf arasında ortak olarak paylaşılacak.

 

Başpiskopos Ieronomios da "Bu mutabakat, karşılıklı saygı çerçevesinde ilerleme niyetinde olduğumuzun göstergesi." ifadesini kullandı.

Kilise'nin çok geniş mal varlığına sahip olduğu iddiasını "efsane" olarak niteleyen Ieronomios, anlaşma ile Kilise'nin daha işlevsel bir hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Çipras: Yunan devletinin dini tarafsızlığı Anayasa'da netleştirilmeli

 

Yunan basınında yapılan yorumlara göre, hükümetin sunmayı planladığı anayasa değişiklikleri kapsamında Yunan devletinin dini tarafsızlığına yönelik bir ifade eklenmesi planlanıyor.

 

Başbakan Çipras, konuya ilişkin açıklamasında, "Gerek kilise gerek devletin rollerini belirleyecek yeni bir çerçeve arzu ediyoruz. Yunan devletinin dini tarafsızlığının anayasa içinde net bir şekilde belirlenmesinin zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yunanistan'da, 10, bin, din, görevlisi, devlet, memurluğundan, çıkarılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı