Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 19:42
 
Zaharova: Türkiye'nin İdlib'deki yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin İdlib'deki çabalarını aktif hale getirmesini ve üstlendiği yükümlülükleri tamamen yerine getirmesini beklediklerini söyledi.
DÜNYA Haberi


Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, "Türk partnerlerimizin İdlib'deki duruma son verilmesine ve silahsızlandırılmış bölge kurulması dahil 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilmesine yönelik çabalarını yeniden aktif getirmesini bekliyoruz" dedi.

'TERÖRİSTLER İDLİB GERİLİMİ AZALTMA BÖLGESİ İÇİN OPERASYONA HAZIRLANIYOR'

Bu arada Zaharova, teröristlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinin tamamını kontrol altına almak için tam teşekküllü bir operasyon hazırlığı yaptığını söyledi.

'TERÖRİSTLER TÜM SAHA KOMUTANLARININ BAĞLI OLDUĞU ORTAK KARARGAH KURMAYI PLANLIYOR'

"Elde edilen bilgilere göre ocak ayı sonunda El Nusra militanları İdlib'deki sözde müttefiklerine geniş kapsamlı askeri operasyon için müşterek hazırlıklara başlama çağrısı yaptı. Teröristlerin nihai amacı, İdlib gerilimi azaltma bölgesinin tamamında kontrolü ele geçirmek" diye devam eden Zaharova, teröristlerin bölgede faaliyet yürüten tüm yasadışı silahlı grupların saha komutanlarının bağlı olduğu bir ortak karargah kurmayı planlandığını vurguladı.

'LAVROV, ÇAVUŞOĞLU VE ZARİF 14 ŞUBAT'TA GÖRÜŞEBİLİR'

Zaharova, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının 14 Şubat'ta Soçi'de yapılacak üçlü zirve kapsamında bir görüşme yapabileceğini de belirtti.

Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: "14 Şubat'ta Soçi'de Astana formatındaki yeni üçlü zirve yapılacak. Bu bağlamda, Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi de ihtimal dahilinde. Eğer bu görüşme gerçekleşirse, Astana üçlüsü ülkelerinin liderlerinin vardığı mutabakat çerçevesinde Suriye'de çözüme ilişkin meseleleri kapsamlı şekilde ele almak için yeni bir fırsat doğar."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Zaharova:, Türkiye'nin, İdlib'deki, yükümlülüklerini, yerine, getirmesini, bekliyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı