Yazı Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 07:17
 
BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ENTERESAN MESLEKLER
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Teknolojik gelişmeler ve insanların gereksinimlerine paralel olarak 10-15 yıl sonrası için yeni yeni meslek gurupları ortaya çıkacak. Torunlarımız belki de şimdiye kadar adını bile duymadığımız mesleklerden birisini seçecekler ? 

Kısa bir araştırma sonucu karşıma çıkan ve enteresan bulduğum geleceğin bazı yeni mesleklerden bahsedeceğim. Önce kendi alanımla yani sağlıkla ilgili birkaç meslekten sözedeceğim. 

Sağlıklı yaşlılık uzmanı / Nostaljist: İnsanın beklenen yaşam süresi arttıkça ileri yaşlarda yaşayan pek çok insan olacak. Dünya yaşlı popülasyonu sorunlarıyla birlikte gittikçe artacak. İleri yaş döneminde fiziksel ve mental anlamda sağlıklı ve kaliteli bir hayatın sürdürülmesi için sağlıklı yaşlılık uzmanları görev başında olacak. 

Yaşlıların talebi üzerine , huzurevi yerine en sevdikleri döneme göre tasarlanmış bir ortamda yaşamalarını sağlamak üzere eğitilmiş meslek uzmanları da nostaljistler olacak. Fantastik bir dünya yaratmak onların profesyonel görevleri arasında. 

Sağlık alanında diğer bir yeni meslek de “Vücut parçası tasarımcısı” olacak. Biyonik uzuvlar ve etkin işlevli yapay organlar üzerinde kapsamlı çalışmalar devam ediyor. Gelecekte kişiye özel uzuvlar veya organlar tasarlanacak ve vücut parçası tasarımcıları, hatta vücut parçası mağazaları , satış sorumlulurı ve tamir servislerinde tamirciler olacak. 

Cerrahlar için yeni bir alan ; Telecerrahlık. 

Robotik cerrahi, doktorun hastaya el sürmeden operasyonu kontrol ettiği cerrahi operasyonlar günümüzde kullanılıyor. Gelecekte ise tamamen bu alanda ihtisas yapan doktorlar olacak. Robot vasıtasıyla uzaktan ameliyatlar yapılabilecek. Önemli ameliyatlar için ülkeler arası seyahatler azalacak. Dünyanın bir ucundaki başarılı bir cerrah robotları kullanarak sizi ülkenizde ameliyat edebilecek. 

Robotlardan konu açılmışken, mesela “robot müşaviri” diye bir meslek olacak. Yakın gelecekte robotlar pek çok işin üstesinden gelebilecek ve insan hayatının önemli , vazgeçilmez bir parçası olacaklar. Pekçok alanda çalışanların işini robotlar yapabilecek. Peki işinize yarayacak robotu nasıl seçeceksiniz? İşte tam da karar verme aşamanızda robot müşaviri devreye girecek. Robot müşaviri işinize en uygun robotu seçmeniz konusunda sizi yönlendirecek. Aldığınız bir robot ile ilgili herhangi bir sorun çıkarırsa yine robot müşavirinize başvuracaksınız. 

Son zamanlarda rastladığımız başımızın üzerinde dolanan dört pervaneli helikopterler, gelecekte kuryelerin yerini alacak, hemen her evin bir drone’u olacak. Drone’ları kötü niyetli insanların farklı amaçlar için kullanma ihtimaline karşı yeni meslek grupları ortaya çıkacak; Drone bekçiliği . Yakın çevremizi gözeten, mahallemizin yeni koruyucuları drone bekçileri olacak. 

Yakın gelecekte dünya ile uzay arasında turlar düzenlenecek ve iki yeni meslek gurubu gündeme gelecek ; Uzay pilotu ve Uzay rehberi .Uzay turizminde gelişmeler olacağı ilginin ve talebin yüksek olacağı öngörülüyor. İnsanlarda keşfetme duygusu ve merak varken bu çok doğal... Kim uzaya seyahat etmek istemez ki ? 2030’lu yıllarda uzay turizmi sektöründe 

çalışacak uzay-yörünge pilotları ve seyahat sırasında çevreyi tanıtacak uzay rehberleri gibi meslekler gündemde olacak. 

Hukuk konusundaki gelişim ise Sanal avukatların gündeme gelmesi olacak . Global dünyada ülkeler arası yakınlaşmalar arttıkça ve uluslararası yasaların geçerli olacak .Uluslararası ilişkiler, işbirlikleri ve faaliyetler artacak. Bu durumda hem dijital dünyada hem de uluslararası platformda hukuksal sürecleri yönlendirecek sanal avukatlara ihtiyaç duyulacak. 

Çevre ile ilgili iki yeni meslek de ; İklim değişimi geri döndürme uzmanı ve Hava değişim polisi olacak. İklim değişimlerinin, mevsimlerdeki farklılaşmanın hepimiz farkındayız. Gelecek ile ilgili öngörüler çok iç açıcı değil, hatta ürkütücü boyutlarda. Küresel ısınma ve gelecekteki olumsuz etkileri sürekli gündemde. Tüm bunlara müdahale etmek için yeni bir uzmanlık alanı doğacak. Değişimi tetikleyen riskli bölgelerde olumsuz etkileri azaltan projeler üreterek çevreyi ve iklimi düzenlemeye çalışacaklar. 

Bu uzmanlığı kötü niyetli, menfaat için kullanmak isteyenlere karşı da, hava değişim polisleri gerekli denetimleri yapıp önlemleri alacak. 

Yeni bir uzmanlık alanı ; Atık veri uzmanı . Dijital ortamda yazılanlar, hata konuşulanlar kaydedilip ilerisi için risk oluşturabilir. Atık veri uzmanı dijital ortamda geride bırakılan verileri güvenlik adına temizleyen kişiler olacak. 

Tüm dünyada çevre kirliliği ileri boyutlarda. Önlem olarak pekçok ülke geri dönüşüm konusunda çalışmalar yapıyorlar. İleride bu konuyla profesyonel olarak ilgilenenler meslek olarak çöp tasarımcılığını seçenler olacak. Çöp tasarımcılığı kullanılmış ürünlerin başka bir ürüne dönüştüren tasarımcı insanların oluşrurduğu bir meslek . Aynı zamanda ürünler kullanıldığında minimum atık üretmeleri konusunda görev alacaklar . 

Tarımla ilgili de yeni bir meslek ortaya çıkacak ; Dikey çiftçiler. Gelecekte yatay tarlalar yerini gökdelenlerde yapılan tarıma bırakacak. Dikey çiftçilik adı verilen uygulamanın gelecekteki çiftçileri, mühendislik, ziraat, kimya, tarım, işletme ve ekonomi konusunda uzman meslek sahipleri olacak. 

Bahsedilen tüm bu meslekler gelecek için öngörülen uzmanlık alanlarından bazıları.Yarının meslekleri için öngörülmeyen kimbilir daha ne kadar çok enteresan meslekler olacak ?

 
Etiketler: BİRBİRİNDEN, İLGİNÇ, ENTERESAN, MESLEKLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KORONAYI BEKLERKEN
İSPANYOL GRİBİ ve KISSADAN HİSSE
COVİD-19 ve PULMONER REHABİLİTASYON
KORONADAN MESAJ VAR !
SAVAŞMAYA HAZIR MIYIZ ?
Yengeç zihniyetli kişilerden uzak durmalı
OBEZİTE ÖLÜM NEDENİDİR
Ekonomi Sınıfı Sendromu
İKİGAİ ... Japonların Asırlık İlginç İdeolojisi
MUCİZE DOKTOR
Küçük Bedenler, Büyük yükler
ÖZGÜR PATİLER
DİJİTAL BAĞIMLILIK... Belki de siz bir bağımlısınız !
Kadın katliamları ve Genovese Sendromu
ÖRDEKLEŞENLERDEN MİSİNİZ ?
Kırık Kalpler
GÜNÜMÜZÜN BÜYÜK TEHLİKESİ ; OBEZİTE
TEPEDEKİ KİFAYETSİZ MUHTERİSLER
CAM TAVAN ; PİRELER VE KADINLAR
Hiç Katil Olduğunuzu Düşündünüz mü ?
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KADIN İSTERSE ...
KARPAL TÜNEL SENDROMU
Kediler CAN'dır..
EGZERSİZ İLE YÜKSEK TANSİYONUNU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN
Mekanik Bel Ağrısı
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Engelli olmak ,hayatı yaşamak için engel değildir.
MEDTİS 2018’den geriye kalanlar
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR
SAĞLIK İÇİN DUMANSIZ BİR DÜNYA
SAĞLIKTA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Sağlık kumbaranız ; Hareket
Kıbrıs’ımız , turistler için neden “sağlıklı yaşam adası” olmasın?
GÜNEŞLENSEK Mİ ? GÜNEŞLENMESEK Mİ ?
SAĞLIKLI , AKTİF ve BAŞARILI YAŞ ALMA
Doğru tercihle ilgili öğrencilere birkaç öneri...
MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLİK ve HAYALET HASTALIK
DÜNYADA 3. ÖLÜM NEDENİ ; KOAH
YÜZYILIN HASTALIĞI TİP 2 DİYABET İLE MÜCADELEDE ; EGZERSİZ
Yüksek ökçeler...
Onurlu bir yaşam, onurlu bir ölüm...
Sağlık turizmi için avantajımız çok....
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı