Yazı Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 03:08
 
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

sağlık sorunu olmasına rağmen toplumların hastalık hakkındaki bilgileri yetersizdir. Her yıl yaklaşık 3 milyon insan KOAH nedeniyle ölmektedir

Hastalığın önemi konusunda farkındalık yaratmak ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla 

kasımın üçüncü çarşambası dünya KOAH günü olarak kutlanıyor.

 

Sağlık Bakanımızın davetiyle KOAH hakkında farkındalık yaratmak amacıyla  Burhan Nalbantoğlu hastanesi Talasamia merkezinde gerçekleşen sempozyuma konuşmacı ve moderatör olarak katıldım. Konuşmamın   konusu “KOAH’ da pulmoner rehabilitasyonun önemi”idi.

 

Gögüs Hastalıkları uzmanları sunularında  genel olarak hastalığın belirtileri,risk faktörleri, tanı ve tedavi yöntemlerini  anlattılar. KOAH’ ın  risk faktörlerinden uzaklaşma ile önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalık olduğunu vurguladılar.  

Ev içi ve dışı ortamın kirliliği, irritan toz ve gazlara maruz kalma, KOAH semptomlarını ortaya çıkardığı gibi, var olan semptomları da arttırdığından  bahsedildi.

Konu risk faktörleri olunca kaçınılmaz olarak sigara birincilikle başı çekti. Konuşmacılardan  Prof. Dr. Füsun Yıldız hocamız, risk faktörlerinden birisi olarak tandır ekmeği pişirirken  inhale edilen dumanın  KOAH hastalığı tetiklediğini söyledi. Kıbrısta tandır ekmeği yapılıyor mu? diye sorunca, halktan katılan dinleyici konuklar hep bir ağızdan “yok” dediler. Hemen sözü alarak hocamızın sorusunu yanıtladım.Tandır ocağımız yok ama dumana maruziyet konusunda her hafta sonu tüten mangalımız, odun fırınlarımız, şöminelerimiz var dedim.

 

En önemli risk faktörü olan sigara kullanımı konusunda  ülkemiz için tam olarak  istatistiki  bir bilgi olmasa da gözlemlerimize  dayanarak sigara kullanmının  oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 

KOAH’lı sayısı konusunda ne yazık ki topluma ait bilgi yetersiz düzeyde. Sempozyumda konuşmacı hekimleriden, birçok hastanın hastalığının farkında olmadığı, bronşit diyerek öksürüğüyle, solunum sıkıntısıyla  yaşamaya devam ettiğini, ancak son aşamada doktora gittiğini öğrendik. Oysa ki sadece solunum fonksiyon testi (üfleme ya da soluk  testi) gibi çok basit bir tetkik ile bile hastalığı tanılamak  veya şiddetini belirlemek mümkün.

Doktor tanıyı koyup nefes darlığı öksürük ve diğer semptomatik tedavisini düzenledikten sonra sıra fizyoterapi ve rehabilitasyona  geliyor. Hastalar   fizyolojik bozukluğa  bağlı  olarak, özellikle  ileri  evrelerde, dispne-hareketsizlik-depresyon-sosyal izolasyon  kısır  döngüsüne girerler. Bu paradoksal durum gelişmeden, gelişmiş ise de önlemek için pulmoner rehabilitasyon yöntemleri önemlidir.

Akciğer hastalığıyla fizyoterapinin ne alakası var  ? diyebilirsiniz.  Bu bildiğiniz fizyoterapi yöntemlerinden farklı bir tedavi şekli, pulmoner rehabilitasyon ya da solunum fizyoterapisi diye isimlendirilir. Solunum hastalıklarında, rahat nefes almayı  , rahat hareket etmeyi, merdiven, yokuş çıkarken solunum sıkıntısı yaşamamayı, öksürükten kurtulmayı, akciğerlerde yıllardır birikmiş  olan  sekresyonları atmayı sağlamak , hasta eğitimi  vb , kısaca  günlük yaşam aktivitelerini bağımsız yapabilmek  için uygulanan yöntemler bütünü pulmoner rehabilitasyonun konusudur.  Tam olarak  tanımlamamız gerekirse; pulmoner rehabilitasyon kronik solunum hastalarının fiziksel, emosyonel durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı geliştirici kalıcı davranışları sağlamayı hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben her hasta için özel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, eğitim ve davranış değişikliği geliştirme gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı bir uygulamadır. Sunum sırasında bunların yanında , solunum teknikleri, sekresyonların mobilizasyonu teknikleri,enerjiyi doğru kullanma ve bunlar gibi birçok uygulamadan bahsettim.

Konuşmamda pulmoner rehabilitasyonda başarılı sonuçlar elde etmek  için  ekip çalışmasının kaçınılmaz olduğunu  ve  ekipte mutlaka , göğüs hastalıkları uzmanı,fizyoterapist,hemşire, psikolog,sosyal hizmet uzmanı, ergoterapistin yer alması gerektiğini anlattım.

 

Prof. Dr. Füsun  Yıldız hocamızın zerafet ve tevazu  ile yaptığı “ Biz doktorlar hastaya tanı koyup ilacını yazıp gönderiyoruz  esas iş fizyoterapistlere düşüyor, pulmoner rehabilitasyon çok önemli ” şeklindeki açıklaması  çok alkış aldı.

 

Başkanlığını yaptığım panelde iki değerli meslektaşım KOAH ta egzersizin önemi ve solunuma yönelik cihazların kullanımı ve bakımı konusunda  sunumlar yaptılar. Pulmoner rehabilitasyon konusunda aktif çalışan, bu sempozyumun organizasyonuna da katkı koyan, Dr.Fzt. Şahveren Çakartaş ve Uzm. Fzt. Musa Muhtaroğlu hem üniversitede akademik olarak  hem de kliniklerde bayrağı taşıyan iki başarılı fizyoterapist arkadaşım .Çakartaş egzersizin   KOAH rehabilitasyon programlarında yer alması gereken en önemli yöntemlerden birisi olduğunu ve yararlarını kanıta dayandırarak sunumunu gerçekleştirdi . Muhtaroğlu da Aerosol ilaç veriminde cihazların doğru kullanımı konusunda aydınlatıcı pratik  bilgiler verdi hastanın  eğitilmesinin öneminden  bahsetti.

 

Kendi uzmanlık alanımdan  genç ve başarılı meslektaşlarımı izlemek  hem gurur hem de umut verici.

 

Sempozyumun  konuşmacıları  olarak,  KOAH farkındalığı, ve toplum bilincini artırmak adına bilimsel yönden yapılması gereken projeler konusunda   Sağlık Bakanımıza sunmak üzere  önerilerilerimizle  gelmiştik.

KOAH eylem planı konusundaki mesajlarımız  Sağlık Bakanımızın başka bir programıyla  çakışması ve  bu  sempozyuma katılamaması nedeniyle başka bir toplantıya kaldı.

Biz panelist paydaşlar olarak KOAH konusunda  yeni projeler planlamak  için   en kısa sürede toplanalım  diye sözleşerek sempozyumu tamamladık.

 
Etiketler: DÜNYA, KOAH, GÜNÜ, SEMPOZYUMUNDAN, ÖZETLER,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı