Yazı Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 12:38
 
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Günümüzde insan hayatını tehdit eden en önemli hastalık grubunun başında kalp damar hastalıkları gelir. Kardiyovasküler (kalp damar)  hastalıklar günümüzde halen en sık ölüm nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ” grubunun en tehlikelisi  olarak  tanımlanan kardiyovasküler hastalıklar  en yaygın işgörmezlik ve ölüm  nedenidir. Sık görülen kalp damar hastalıkları; kalp kizi, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kalp ritmi bozuklukları, kalp kası hastalıkları, büyük damar hastalıkları vb. problemlerdir.


Türkiyede  tüm ölüm nedenleri içinde en yüksek ölüm oranını  kalp ve damar hastalıkları oluşturmaktadır. Bu tanımlamaya kalp, beyin ve  damar hastalıkları dahildir. Toplam ölümler içinde bu hastalıklara bağlı ölüm oranı 47’dir. Türkiye'de yılda 300 bin kişi kalp krizi geçiyor ve bunların üçte biri hayatını kaybediyor.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin ölüm nedeni istatistiklerine  göre, Türkiye'de dolaşım sistemi kaynaklı 165 bin 323 ölüm gerçekleşti.
Adamızda da kalp hastalıklarından ölüm oranının çok yüksek olduğunu gözleme dayanarak söyleyebiliriz, ancak net rakamlara ulaşamadığımdan oransal veriler veremiyorum.


Kalp Damar hastalıklarını önlemek mümkün mü ? Neler yapılabilir ?
Kronik kalp hastalıkları birçok etkenin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genetik faktörler  bu kadar çok sebepten sadece bir tanesidir ve tek başına etkisi  çok fazla değildir.
Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ile kardiyovasküler ölümlerin 75’inin önlenebileceğini belirtmektedir. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün olabilir.
Yaşam tarzı değişiklikleri ile risk faktörlerinin düzeltilmesi
Türk halkının genelde  sağlıksız yaşam tarzları ve risk faktörleri nedeniyle risk kategorileri sıralamasında  maalesef çok yüksek riskli grubun içindedir.


Risk faktörleri; Çağımızın en önemli ölüm  ve işgörmezlik  nedeni olan hastalıkların oluşumunu tetikleyen  etkenlerdir. Bu riskler  çocukluk çağında başlayıp hastalık yükünü gençlik çağına taşımakta, orta yaş ile yaşlılık döneminde önemli hastalıklar olarak ortaya çıkmaktadır. Değiştirilemeyen risk faktörleri ; yaş, aile öyküsü-genetik ve ırktır.
Değitirilebilen risk faktörleri ise; Sigara kullanımı, kan yağları, Yüksek tansiyon , obezite,
Tip 2 diyabet , glikoz intoleransı ,hareketsiz yaşam tarzı ve strestir.
Değiştirilebilen  riskleri modifiye ederek değiştirilemeyenleri de olumlu yönde etkilemek mümkün olabilir. Bu da hastalıklara yakalanmayı önlemek açısından çok önemli.

Kardiyak Rehabilitasyon  ve Koruma yöntemleri
Kardiyak rehabilitasyon uygulamaları tedavi edici ve koruyucu misyonuyla ülkemiz için yeni yeni uygulanmaya başlanmış olan, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünün  kalp damar hastalıkları ile ilgili alanıdır.
Kardiyak rehabilitasyon konuları çok geniş kapsamlı olup birçok birimi ilgilendiren ve işbirliği gerektiren bir süreçtir. Ekip paydaşları alanına göre ,sağlıklı ve hastalarda, yaşam tarzı değişikliği, diyet önerileri, vücut ağırlığı, kan basıncı, lipid  ve diyabet kontrolü, sigara bıraktırma,  psikososyal destek, fiziksel aktivite danışmanlığı, aile eğitimi  ile egzersiz  eğitimi gibi uygulamalar ve yönlendirmeler  yapmaktadırlar.


Kalp damar hastalıklarından  koruma stratejileri 
Kardiyak Rehabiltasyonda  hastalıkların kontrol altına alınmasında toplum temelli koruma programları   en temel stratejiyi oluşturur. 
 Hedef ; Hastalığa yol açan yaşam tarzını ve çevresel faktörleri değiştirmek  ve yüksek riskli bireyleri belirleyip  özel önlemler almaktır.


2015 yılında  10,794 hastayı içeren 47 çalışmanın sonuçlarına göre , Kardiyak Rehabilitasyon uygulamaları ile    kalp hastalığına yakalanma oranı ciddi ölçüde   azalmaktadır.
Kardiyak rehabilitasyon programları ile üretkenlikte artma, ilaç kullanımında , işgörmezlikte , hastaneye yatışta, total kolesterol ve trigliserid düzeyinde azalma, HDL düzeyinde yükselme ve obezite, hipertansiyon, diyabet kontrol altına alınması gibi pek çok olumlu sonuçlar elde edilmektedir.


Egzersize dayalı kardiyak rehabilitasyonda önerilen;  haftada en az  3 gün , orta şidette, minimum 30 dakika  egzersizin bile kalp damar hastalıklarından korunma açısından  büyük önemi vardır.Yürüyüş en pratik ve en ucuz egzersiz yöntemidir.Yaşamınıza sadece yürüyüş katarak kalp damar hastalıklarından kendinizi önemli ölçüde korumanız mümkün olabilir.Yaşam tarzı değişikliği olarak  egzersize ilave, sağlıklı ve dengeli beslenmek,stresle başa çıkma yollarını uygulamak ve sigarayı bırakmak  sağlıklı yaşamak için atacağınız  önemli adımlardır.


Öneri ; Genetik yatkınlığınız olsa bile kalp hastası olmak bir kader değildir. Hastalanmadan önce koruyucu önlemleri alarak ,yaşam tarzınızı değiştirmek  çok önemli. Yaşınız kaç olursa olsun, kendinizi önemseyin ve sağlıklı yaşlanmak için harekete geçin.

 
Etiketler: En, Çok, Öldüren, Hastalık, :, Kalp, Damar, Hastalıkları,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı