Yazı Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 09:18
 
Filipinler Yazı Dizisi - 4 Cennetten bir parça EL NİDO...
Değer Berkin KASAP
 
 

Şu an çalıştığınızı varsayarak, gözlerinizi kapatıp, kendinizi nerede, ne yapıyorken hayal ettiğinizi sorsam, çoğunuzdan alacağım yanıtın ete kemiğe bürünmüş şeklidir El Nido.... Kendinizi, bilgisayarınızın masaüstüne çalışırken sizi hayallere daldırması için koyabileceğiniz tarzda manzaraların içinde bulacağınız yerdir  El Nido...  Hani palmiye ağaçları ve bembeyaz kumsallar, tepede yakıcı güneşin önüne bir bulut geçince sevinirsiniz, tropik hava, tropik meyveler ve bir şezlongda, hatta daha doğal olsun sadece bir havlu sermiş kumsala serilmişsiniz, elinizde ise tropik meyvelerden bir kokteyl veya sadece bir hindistan cevizi, içinde suyunu içiyorsunuz... Bu hayalin gerçek olmasıdır El Nido...
 


Şahsen çok fazla yüzen ve su sporları yapan aktif bir seyahatçi olmamama rağmen Pasifik Okyanusu'nda yüzmek fikri hep cazip gelmiştir.  Milyon çeşit balık görebileceğiniz bu muhteşem sulara dalıp deniz yaşamının renkli dünyasına hayranlıkla bakacağınız, mercan resifleri ve beyaz sahillerin uzun uzadıya adayı kapladığı tabir yerindeyse cennetten bir parçadır işte El Nido... Uçağımız indiğinde dudaklarımızdan dökülen ilk cümleler: "Nereye düştük, cennete mi düştük?" olmuştu.  10 günlük Filipinler seyahatimizin son durağı olarak Filipinler'de yeşilin maviye çaldığı berrak tertemiz sularda, adalarda yüzme ve sahillerde miskinlik yapma hayalimi gerçekleştirmek üzere Palawan adasının en kuzeyinde yer alan El Nido'ya uçtuk.  

 

 
 
Palawan adası, Filipinlerin 7,701 kusur adasından sadece bir tanesi. Palawan 450 km uzunluğunda ve sadece 50 km genişliğinde ince uzun bir ada.  El Nido kasabası, karstik kireç kayalarıyla, büyüleyici lagünlerı ile, aniden karşımıza çıkan sürpriz sahilleriyle bizi büyülerken, ne kadar mucizevi güzellikleri olan bir gezegende yaşadığımız konusunda düşüncelere daldırtan türde bir yer oldu benim için.
 


EL NİDO'YA NASIL ULAŞIRIM?
El Nido'ya havayolu ile ulaşmak mümkün. Cebu ya da Manila şehirlerinden El Nido'ya uçuşlar düzenleyen şirketin ismi Air Swift.  Air Swift'in kendi web sayfasından online rezervasyon yapabilirsiniz. Biz, El Nido'ya Cebu'dan uçtuk. Dönüşümüz ise El Nido'dan Manila'ya oldu. Kıbrıs'a eve dönüşümüz ise Manila'dan oldu.
 

Cebu Mactan Adası'ndaki havalimanından yaklaşık bir buçuk saatlik bir uçuşun ardından El Nido havalimanına varılıyor.  Minicik ve şirin bir havalimanına sahip olan El Nido'da kalacağınız yere ulaşmak için havalimanının dışında dizili bir şekilde bekleyen tricycle  dedikleri üç tekerlekli motosikletleri bulabilirsiniz.  Bildiğiniz türden taksi yok.  Taksi olarak her yere bunlarla gidebilirsiniz.
 
 
NEREDE KALINIR?
El Nido'ya öğlen 12.55'te vardık. Aldığımız "tricycle"a eşim Levent ve ben, 4 yaşındaki kızım Mila ile 7 yaşındaki oğlum Miran, ve iki de bavul ile sığışarak Country Inn El Nido isimli otelimize doğru yola koyulduk.  Nisan sonuydu ve  artık kurak mevsim başlamış olduğu için hava inanılmaz sıcaktı.  Corong Corong sahiline çok yakın bir mesafede yer alan uygun fiyatlı bir otelde konakladık.  Kalacak yer konusunda tavsiye isteyenlere şunu belirtmeliyiz ki iki çeşit kalacak yer var ve aradaki fiyat uçurumu inanılmaz.  Anladığımız kadarıyla  lüks oteller de var ancak son derece pahalılar.  Bizim kaldığımız uygun fiyatlı bir oteldi. Corong Corong sahil kısmında bizim kaldığımız gibi birçok uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz. Amaç zaten lüks bir otel değil, cennette kalacak bir yerdi bizim için.  Otel personeli son derece misafirperver ve çok ilgiliydi.  Kahvaltı ve yemekleri de güzeldi.  


 
Otele vardığımızda resepsiyondaki kadın bizi 24 saat süren salgın bir virüse karşı uyardı.  Dışarıdan su içmeyip, şişe sularını içmemiz, ve deniz mahsüllerinden kaçınmamız konusunda uyarıldık.  Sanırım bu virüs zaten sadece El Nido'da değil, Kıbrıs'ta ve Türkiye'de de aynı anda yayılmıştı o dönem. İsmi nedir virüsün bilmiyorum, belki farklı bir şeydir ama semptomlar aynı: ateş yok sadece ishal ve kusma. Otelde kalan diğer yabancılarla konuştuğumuzda onlarda herhangi bir sıkıntı olmadığını öğrendik.  Hepsi şanslılardı. Ama biz şanssızlardan olduk. Eve dönüş yolunda bu virüse tüm ailece yakalandık.  Kıbrıs'a yaptığımız 24 saatlik yolculuğumuzu  virüs ile beraber gerçekleştirdik.
 


Tabii ki böyle bir virüse evde otururken de buluşabilirsiniz ama seyahat ederken ve çocuklarla birlikteyken bulaşınca daha bir sıkıntı oluyor. Ateş, halsizlik ve çok aşırı kontrolsüz durumlar yaşamadık.  Ama dönüş yolunda indiğimiz her havalimanında çocuklar kusunca temizlikçileri çağırıp utanarak yerleri temizletmek zorunda kaldık.  Kıbrıs'a vardığımızda gerçekten 24 saatlik virüs hükmünü almış ve hepimiz iyileşmiştik. 
 
 
LAS CABANAS
Bu kadar hasta hasta seyahat etme konuları yeter sanırım.  Cennetten bir parça El Nido adasını anlatmaya geri dönecek olursak, vardığımız ilk günün öğleden sonrasında Las Cabanas sahiline giderek çocuklarla deniz keyfi yaptık. Sahilde miskin miskin yattık.  Berrak tertemiz sularda yüzdük.  Un gibi olan kumlarda oynadık. Güneşin ufuk çizgisinden batışını izledik. Sonra ben deyim mor siz deyin mavi saatler başladı.  İnanılmaz bir ışık gösterisiyle günü kararttık.  
 
 
EL NİDO TURLARI
Ertesi sabah Corong Corong sahilinden kalkan küçük bir tekne alıp, özel bir tur yaptık. El Nido'da A, B, C ve D olarak ayrılan ve değişik sahil ve lagünlere götüren turlar var. Biz özel bir tur alarak kendi gitmek istediğimiz noktaları belirleyip "combo" tur yaptık.  Belirlediğimiz noktalar: Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Helicopter island, Hidden Beach ve Commando Beach idi.  Bir günde teknemiz ile hepsine gidebildik. Lagünlerde kayak yaptık.  Öğle yemeği için ıssız bir adada durup, teknede barbekü ile pişen "Maya Maya" balığımızı afiyetle yedik. İnanılmaz lezzetli sarı renkli minik karpuzları ve minik tatlı muzları da ara öğünde çocuklarla bayıla bayıla tükettik.   
 
Küçük Laguna girişte özellikle yüzme bilmek ve iyi yüzücü olmak bir avantaj.  Çünkü derin sulardan yüzmek yorucu ama yüzmenin ödülü  minik bir delikten içeri girdikten sonra; ta-tam işte cennettesiniz.  
 
Büyük Lagün'de ise kayak yaparak mağaraların arasından geçtik.  Kimsenin olmadığı yerlere doğru ilerledik.  İnanılmaz bir deneyimdi.  
 
Endonezya ve Tayland'a alternatif olarak seçebileceğiniz bir destinasyon kesinlikle. Hatta saydığım bu ülkelere nazaran hem doğa güzellikleri hem de yerellerin size karşı tutumu açısından çok daha bakir ve doğal bulduğumu her fırsatta vurgulamaktan kaçınmadığım bir yer.  Balayı çiftleri için de ideal, su sporları sevenler için de... Biz cennette sadece bir buçuk gün geçirdik ve şimdi bulunduğum yerden artık El Nido bir hayal olarak değil beni gülümseten güzel bir anı olarak aklıma düşüyor. 

 
Etiketler: Filipinler, Yazı, Dizisi, -, 4, Cennetten, bir, parça, EL, NİDO...,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Opera ve Klasik Müzik Deyince VİYANA
Renklerin şehri Cape Town
Eski Mısır Medeniyeti İzinde - Mısır Piramitlerinde bir gün
12 Ayda Festivallerle Devriâlem
Tam bir seyahat tutkunu, Hatice Hoca ile seyahat üzerine....
15 Ülke, 15 Kitap
Armut Kubbeli Şehir KİEV
Bir açık hava müzesi ZAANSE SCHANS
Adını ve Tren İstasyonunu Beğenip Trenden İndiğimiz Kasaba Haarlem
Van Gogh Müzesi’nde Bir Amsterdam Sabahı
Filipinler Yazı Dizisi 3 - Bohol adası
Filipinler Yazı Dizisi 2 - Manila, ismi güzel şehir ...
Filipinler Yazı Dizisi 1
Mehmet Özada ile Seyahat Üzerine
7 Müthiş Balayı Adası
Kıbrıs'tan bir ‘Instagram Influencer’... Altuğ Galip ile Seyahat Üzerine
Dünya Gezgini Nesrin ile Seyahat Üzerine
PERTEV KARALIGİL ile Seyahat Üzerine
'Sevilmeyen Derslerin Sevilen Öğretmenleri' TOPAL Ailesi ile Seyahat Üzerine...
POLATCAN'larla Çocuklu Seyahat Üzerine
HÜRDENİZ Ailesi'nin Gezi Dünyasına Yolculuk
Dünyanın Yeni YEDİ HARİKASINA Yolculuk
Avrupa'nın kalbi BRÜKSEL
Üç Kuleli Kent, GHENT
Beyaz bir roman gibi... ROMANYA
MONT ST. MİCHEL'de gizemli bir gün
Size İlham Verecek 7 Fotoğraf Karesi – MALTA
PARİS … Tatlı bir sarhoşluk tadında…
2018’de Sıradışı bir Ülkeye Gitmeye Ne Dersiniz
Grafiti şehri BERLİN.
2018’de Çocuk Odaklı Gezginler için Dört Mevsim Avrupa Önerileri:
Polonya Krallarının geçtiği Kraliyet Yolunda yürümek - GDANSK
Chopin’in kalbini bıraktığı VARŞOVA …
İnsan neden seyahat eder?
Chiang Mai’de Orman Gezintisi
Bangkok'ta bir gün...
Güneşin peşinde 7 - Mandalay'a giden yolu tamamlarken...
Güneşin peşinde 6 - Tapınakların üzerine doğan altın renkli Bagan güneşi...
Güneşin peşinde 5 - Inle Gölü’nde suyun üstünde yaşamak...
Güneşin Peşinde 4 - Shwedagon tapınağı ışıltısındaki Yangon
Güneşin Peşinde 3 - Yangon'a gece treni
Güneşin Peşinde 2
Güneşin peşinde - 1
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı