Yazı Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 08:49
 
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Serebro Vaskuler olay=SVO, inme (stroke) ,felç olarak da adlandırılır. Beynin loblarını besleyen arterlerden birinin yırtılması veya tıkanması sonucu ortaya çıkan kas,iskelet fonksiyonlarının  kaybı ile karakterize bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Tek tarafta kol ve bacakta  ve yüzün karşı tarafında karakteristik özellikleri olan kuvvette azalma veya  tam kuvvet kaybı   görülür. 

İnme, dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir sistemi hastalıklarındandır.İnme Dünyada ölüm nedenleri arasında üçüncü, özürlülük nedenleri arasında ikinci sıradadır.

40 yaş üzeri erkeklerde 2/3 oranında daha fazla görülmektedir. Yaşla birlikte artışı 45 yaşın altında 100.000 kişiden 998 kişi iken, 65 yaş üzeri 5063 olarak kaydedilmiştir.

Ülkemizde konuyla ilgili sağlıklı veriler olmamakla birlikte ,Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nden örnek verecek olursak ; yılda ortalama 500,000 inme geliştiği ve bunlardan 170,000’inin yaşamını yitirdiği bildirilmiştir. İnme ayrıca sağlık harcamalarında önemli bir yer tutan hastalık grubudur. ABD’nde hemiplejik  hastalar için yıllık ortalama otuz milyar dolar  harcama yapılmaktadır.

Hemipleji, Çeşitli nedenleri olmakla birlikte, en sık beyin damarlarının tıkanması ya da beyin kanaması sonucunda ortaya çıkar.Kafa travmalarından , beyin ameliyatlarından, beyin tümörü , birtakım  mikrobik hastalıklardan sonra da görülebilir.  

İstemli hareket kaybı veya hareket azlığı yanında duyu bozukluğu , ayrıca iletişim (konuşma) bozukluğu, görme alanı kaybı ya da algılama bozuklukları, beceri kaybı, denge sorunlar  gibi nörolojik bulgulara neden olabilir.

Risk faktörlerinin belirlenmesi hastalığın gidişatını öngörmek   ve yeni bir ataktan korunmak için önemlidir.

Risk Faktörleri

Bu hastalığa neden olan faktörlere kısaca değinecek olursak ;

Yaş, erkek cinsiyeti, ırk, aile hikayesi ve daha önceki inme değiştirilemeyen risk faktörleridir. 

Kontrol altına alınabilen risk faktörleri arasında;  hipertansiyon (yüksek tansiyon ), kalp hastalığı, diabetes mellitus (şeker hastalığı), sigara içme alışkanlığı, hiperlipidemi ( kan yağlarının yüksekliği) obezite, fiziksel aktivite azlığı, B6 ve B12 vitamin eksikliğini sayılabilir. 

Hipertansiyon en önemli risk faktörlerindendir  ve   inme riskini 6 kat arttırır. İnmeden sağ kalanlar arasında, 67 oranında kronik hipertansiyon saptanmıştır.

 

 

 

Tedavisi

Serebrovasküler hastalıkların ilk günlerindeki ölüm oranı, oldukça yüksektir.

Bu oran ilk gün için 7, bir hafta sonra ise  30′dur. Sağkalım durumunda  hemiplejik hasta  tam  anlamıyla bir rehabiltasyon hastasıdır.İyileşme uzun ve sabır isteyen bir süreç gerektirir.

Rehabilitasyon nedir ? 

Özetle tanımlayacak olursak ;Doğuştan ya da sonradan hastalık, kaza yada yaralanma nedeniyle bir kısım yeteneklerini kaybetmiş bireyi,tıbbi, psikolojik, sosyal ve mesleki yönlerden mümkün olan en iyi düzeye ulaştırarak kalıcı engellilik  sonuçlarını en aza indirmek için düzenlenen tedavi sürecidir.

Tedavi, rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır.Rehabilitasyon ekibi hasta ve ailesiyle birlikte birçok meslek grubunu kapsamaktadır. Bu ekipte ; Doktor, fizyoterapist, konuşma terapisti , rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, ergoterapist, sosyal hizmet uzmanı  ve psikolog bulunur.

Amaç; Bu kişilerin fiziksel, zihinsel ve toplumsal işlevini en üst düzeye ulaştırmaktır hastayı olabildiğince bağımsız ,günlük yaşam aktivitelerini başarmada  en iyi duruma getirmektir.

Akut  hemipleji sonrası, özellikle yatağa bağımlı halde hastalarda, oluşabilecek yatak komplikasyonlarının önlenmesi amacıyla;

    Pozisyonlama,

    Ödemin Kontrolü,

    Hemiplejik tarafın ihmalini önleme,

    Ortezleme,

    Göğüs fizyoterapisi  uygulanır.

Rehabilitasyon yaklaşımları, geleneksel fizyoterapi  yöntemleri, yani çeşitli eklem hareketleri,  germe egzersizleri, kasların güçlendirilmesinin yanında fizyoterapistlerin uyguladığı Bobath, Brunnstrom ,Margaret Johnstone  gibi çok özel rehabilitasyon tekniklerinden  oluşmaktadır. 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun temel  hedefleri ;

Komplikasyonları önleme

Ağrı varsa ağrıyla mücadele etme 

  Etkilenmiş kasların gücünü artırmak

  İyileşme sürecini hızlandırma

  Fonksiyonel kapasiteyi artırma

  Bağımlılığı azaltmaktır

  Psikososyal destek sağlama 

  Yaşam kalitesini artırmaktır 

 İleriki dönemde hastalık nedeniyle  oluşması muhtemel kas ve   eklem problemlerinin gelişmesi  engellenmelidir. Koruyuca rehabilitasyon  yaklaşımları uygulanarak hastanın oluşması olası komplikasyonları önlenmeye çalışılır. Bu dönemde hastada bazı özel yöntemler kullanılarak kas gücünün geri gelmesi hızlandırılmaya çalışılır. Denge-yürüme-koordinasyon egzersizleri hastanın hastalığının gelişimine göre uygulanır. Ailenin de eğitilmesi ve psikolojik destek alması  son derece önemlidir. İleri dönemde iş ve uğraşı terapisi, sosyal hayata uyum açısından gereklidir.

Hastalığın seyri

İlk 6 hafta tedavi için çok önemlidir. Erken yapılan tedavi bu dönemde hastalığın iyileşme sürecini kısaltır. 2 yıl boyunca hastalıkta pozitif yönde ilerleme sağlanmaktadır. 2 yıldan  sonra ki süreçte yapılacak fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarından  kısa sürede olumlu sonuç alma şansı azalmaktadır .

Bu nedenle yüksek başarı oranı için rehabilitasyon uygulamalarına erken başlamak çok önemlidir.

 
Etiketler: Hemipleji, veya, İnme, hakkında, genel, bilgilendirme...,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı