Yazı Detayı
28 Temmuz 2018 - Cumartesi 09:02
 
Hukukçu bir anne olarak gördüklerim
Av. Cemre GÜNSEL
 
 

Öz kızına taciz, çocuk yaşta doğum, imam “nikahlı” “çocuklar”, kadın cinayeti, kocası tarafından şiddet gören kadın, annesini bıçaklayan çocuk, çocuk cinayeti…. Son ayların gazete manşetleri bunlar.

  

Tümü de trajik olaylar. Hepimizi derinden etkiliyorlar elbet. Ama işin diğer yüzü de şu: var olamayan sosyal devlet anlayışımız dolayısı ile bireyleri korumaya da eğitmeye de yetemeyen bir düzen.

 

Mevcut 01/98 Sayılı Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası tahtında fiziksel veya psikolojik şiddet riski altında olan birey için koruma emri alabiliyoruz. Ancak maalesef iş Mahkemeden emir almakla bitmiyor. 

 

Polis kendi bünyesi içerisinde ya personel eksikliği çekiyor ya da “aile meselesidir abim ben karışmam” diye bir tepkiyle karşılaşabiliyorsunuz. Evet Mahkeme emrine rağmen! 

 

Bazen birey kendini güvende hmiyor, kalacak yeri olmuyor ama sizin de yapacak bir şeyiniz olmuyor. Sığınma evi şu an tek bir ilçede var onun da kapasitesi belli. 

 

Bunlar imkân bulup da avukata veya bir şekilde Mahkemeye kadar gelebilenler. Bir de gazeteye manşet olduktan sonra haberdar olduklarımız var… Bazen de ölüm haberi ile… 

 

Uzun zamandır dillere pelesenk olan bir yasa bir de tasarı var: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasası ve Aile İçi Şiddet Yasa tasarısı. 

 

Birincisinin içeriği güzel ama hala hayata geçirilemedi. Bu hepimizin utancı olmalıdır. Aile İçi Şiddet Yasa Tasarısını ise şahsen inceleme fırsatım olamadı ancak hala daha Meclis gündemine gelmemiş, kamuoyu ile paylaşılmamış bir tasarı ki bu da hepimizin utancı olmalıdır!

 

Bir de boşanma davaları var. Zaman zaman çiftlerin bir intikamın meselesine dönüştürüp, aslında olanların arada kalan çocuklara olduğu meseleler.

Bazen boşanma davalarında yargıç yargıçlığı avukat avukatlığı bir kenara koyup bir nevi danışman rolüne bürünmeye çalışıyoruz. Ne kadar doğru ne kadar etik tartışılır belki de. Sonucen mesleğimiz, uzmanlığımız bu değil. Ancak adım atacak alanımız sınırlı. 01/98 sayılı Aile Yasası boşanma esnasında öncesinde veya sonrasında, tespit halinde çiftlere psikolojik veya aile rehberliği sunulması yönünde bir düzenleme içermiyor. Müvekkilinizi yönlendirebileceğiniz bir sığınma evi de yok, çocukların psikolojileri açısından endişe etmeniz durumunda müdahale edebilmenizi mümkün kılan yeterli mekanizmalar da yok. 

 

Bazen de boşanma süresince veya sonrasında, nafaka-velayet tartışmaları esnasında kişiler sıkıntılı süreçler içerisine girebiliyor. Bu bazen bekâr anne olmaya alışmak olabiliyor (maddi veya manevi anlamda), bazen çocuğu ceza-intikam olsun diye babasına göstermeyen anne de olabiliyor. Aslında her bir durumda en temel olan bireylere rehberlik hizmeti sunulabilmesi veya sunulmasının yolunun açılması olmalı aslında. 

 

Hukuki açıdan yollar belli. Mesela Türkiye'deki mevzuata baktığımız zaman, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, mülki amirlere yetki vererek, koruyucu tedbir kararı ile boşanma öncesi, süresi ve sonrası ücretsiz danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmesini mümkün kılıyor. Daha birçok anlamda bu yasadan örnek alınabilecek noktalar var. Ancak özellikle rehberlik hizmetleri önemli, çünkü doğru anda danışma hizmeti alan bireyler ile belki de bazı trajedilerin önüne geçebiliriz diye düşünüyorum. Yani hem koruyucu hem önleyici tedbirler.

 

Bunlar sadece hukukçu bir annenin gözünden görülenler. Sosyolog ve psikologların açıklamalarına baktığım zaman aslında içim kararıyor ve daha da endişeleniyorum. Şu kesin ki çok zaman kaybettik. Eksikliği hayati olan bu yasaları ve bu yasaların işlemesini sağlayacak kurumları derhal hayata geçirmemiz gerek. 

 

Her geçen gün kayıp. Hayati bir kayıp! Kendi çocuklarımızın sağlıklı bir toplum yapısında yaşayacağı memleketin kayıbı. 

 
Etiketler: , Hukukçu, bir, anne, olarak, gördüklerim, ,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı