Yazı Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 07:17
 
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde  ölüm nedenleri  sıralamasında kalp damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebidir.Yakın zamanda bir milletvekilimizin açıklamasına göre Dünya sıralamasında 5.sıradaymışız. 

Dünyada her yıl 14 milyon kişi kanser hastalığına yakalanıyor  ve bu nedenle 8,2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Kanserin  en sık görülen türler; erkeklerde  akciğer ve prostat kanseri iken,  kadınlarda  meme ve tiroid kanseridir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

 Kanserden korunmak, farkındalık ve doğru alışkanlıklar gerektirir. Kanserde  erken teşhisin önemi ve koruyucu önlemler açısından farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 1-7 Nisan arası dünya kanser haftası  kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Konumuz tatsız ancak ülkemizde kanser vakası oranı oldukça  yüksek olduğu gerçeğine dayanarak , kanser haftasında bu konu hakkında yazmamak olmazdı.

Kansere neden olduğu düşünülen  birçok risk faktörü vardır. Çoğunu zaten biliyorsunuz.

Bugün kanser için  en az bilinen bir risk faktörden bahsedeceğim. Konu ; Tembellik.

Çağımızda, modern  yaşam koşulları  hepimizi daha az hareketli  yani daha tembel duruma getirdi. Çoğumuz  gün boyunca  oturarak çalışıyor, zamanın  büyük çoğunu saatlerce televizyon seyrederek ve bilgisayar başında geçiriyoruz.

Teknoloji geliştikçe hareket azalıyor.

Hareket azaldıkça kanser dahil birçok hastalık artıyor. 

Peki ne yapmalı?

Fiziksel aktivitenin kanserin önlenmesinde ve hastalık sonrası tedavinin  her evresinde oldukça  olumlu etkileri vardır. Egzersiz ve/veya fiziksel aktivite için “kanser-savar”  terimini kullanmak sanırım yanlış olmaz.

Sadece  boş zamanlarda veya hobi  olarak yapılan  fiziksel  aktiviteler  bile  kanser  riskini  azaltır. 

Egzersizin şiddet düzeyi arttıkça kanseri önleme gücü de o kadar artmaktadı.Tabii ki egzersizin şiddeti, dozu, tipi ve  sürekliliği çok önemli. Düzenli ve zorlayıcı egzersizin kansere karşı güçlü bir önleyici  olduğu ve hastalığı  40 oranında azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Egzersizin  en  güçlü koruyucu  etkisi,  40–50 oranında  meme,  kolon veya kolorektal  kanserlerindedir.  Özellikle menapoz sonrası düzenli egzersizin önleyici etkisi önemli derecede yüksektir..

Fiziksel aktivite, akciğer kanserinin önlenmesinde sigara ve diğer yaşam tarzı değişikliklerinden  sonra  40 oranında riskin azalmasını  sağlamaktadır. 

Fiziksel aktivite kanserde değiştirilebilir  önemli bir risk faktörüdür.Kontrollü fiziksel aktivitenin çoğu kanser türünde  riski azaltması kanıtlanmış olmakla birlikte  , günümüzde topluma ve kanser hastalarına verilebilecek standart bir fiziksel aktivite ve/veya egzersiz reçetesi yoktur. Egzersiz reçetesi tamamen kişiye özel olarak fizyoterapistler  tarafından planlanmalıdır.

Çok genel anlamda   Kanser Derneği’nin (ACS) kanser önlenmesi için fiziksel aktivite  rehberindeki  önerisini  uygulamak yararlı olur. Önerilen ; yetişkinlerin haftanın 5 ya da daha fazla günü 30 dakika ya da üstü orta derecede fiziksel  aktivite yapması şeklindedir. Günde sadece yarım saatinizi  sağlığınız  için ayırmak çok mu  zor ?

Yaşam boyunca  aktif olmak birçok kanser riskini azaltır sizi kanserden korur.  Kanser tanısından sonra da  onkolog, fizyoterapist işbirliği ile tasarlanan kontrollü   egzersiz programları birçok  yakınmayı , tedaviye bağlı yan etkileri azaltır, psikolojik olarak düzelme ve  yaşam süresinde artış sağlar.

Günlük yaşam aktivitelerinizde ufak tefek yaşam tarzı değişikliği yapmanız bile kanser ve pek çok kronik  hastalıktan sizi  koruyacaktır.

Mesela ;

Aracınızı uzağa park edin ve gideceğiniz yere kadar yürüyün. 

Yürüyüş için fırsat yaratın gerekirse evde koridor yürüyüşü yapın. 

Asansör yerine merdiven kullanın. 

Masa başında çalışırken , egzersiz araları vererek basit  büro egzersizleri yapın.

Arkadaşlarınızla beraber yapabileceğiniz aktivitelere katılın, toplu aktiviteler her zaman daha keyiflidir. 

Akşamlarınızı tembel bir şekilde oturarak geçirmeyin, televizyon izlerken bile egzersiz yapın. 

Egzersize yavaş başlayın, kısa sürede çok fazla yapmayın, yaptığınız egzersizle rahatsanız miktarını yavaş yavaş artırın.  

Bir haftada beş veya daha fazla gün, yarım saat, orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmayı amaçlayın.

Yürüyüş en kolay,  rahat yaplabilen ve en ucuz egzersizdir.

Yarına bırakmayın hemen başlayın.

 YAŞAMINIZA HAREKET KATIN, KANSERİ UZAKLAŞTIRIN.

 
Etiketler: KANSER, TEMBELLERİ, SEVİYOR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı