Yazı Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 12:02
 
Kediler CAN'dır..
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Bir kere kedi tutkunu olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz ve sahiplendiğiniz tek kedi ile  de sınırlı kalamazsınız.

 

Kedi  evcil hayvanlar arasında   en yaygın olanlarındandır. Kedi sevenler çoktur. Bunun yanında kedi sevmeyenler , nefret edenler, hatta korkanların sayısı da oldukça fazladır. Ailurofobi, yani kedi korkusu, tıbbi  alanda dikkat çeken önemli fobilerdendir.

 

 Bilim insanları tarafından  kedilerin yaklaşık 4000 yıl önce Antik Mısır’da evcilleştirildiği düşünülse de  2013 yılında yapılan bir araştırma yaklaşık 5300 yıl önce Çin’de evcil kedilerin varlığını tespit etti. Antik Mısır’da kediler ekili arazileri farelerden korumak  için kullanılıyorlardı. Antik Mısır’da kedilere tapılıyor ve ölümünden sonra mumyalanıyordu. Kediler genellikle siyah , sarı, boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçı bir arada, alacalıdır. Tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. Üç renk  karması ile alacalı olan  kedilerin pek azı erkektir.

 

Kedinin Vücut Yapısı

Kedi, omurgalı hayvanlardan memelilerin etoburlar sınıfındadır. Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.  Ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70, dişilerde 50 cm'dir. Yetişkin erkek kediler ortalama 3.5- 7 kg, dişiler 25-4.5 kg dır.

 

Son derece çevik hareketler yapmaya elverişli esnek bir vücut yapısı vardır. Kedi başını geçirebildiği her aralıktan vücudunu da geçirebilir. Kedilerin gözü çeşiti renklerde olur. İki gözü birbirinden farklı renklerde olan Ankara kedisi gibi cinsleri de vardır. Ankara kedisi gibi mavi gözlü, uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu  sağırdır.  Kedi az ışıkta başka hayvanlara göre daha iyi görür. Karanlıkta kedi gözünün irisi çok büyür, bütün göz bir gözbebeği gibi görünür. En küçük bir ışık bile  hemen yansır, ve kedi gözünün karanlıkta parlıyormuş gibi görünmesine neden  olur. Kediler renklerin pekçoğunu  görebilmekle beraber kısmi renk körüdürler. Karanlıkta olan kediler, insanlara nazaran 6 kat daha iyi görme yeteneğine de sahiptirler.

Kedinin bıyıkları antene benzer, çok hassastır , gecenin karanlığında bir yere çarpmadan yürümelerini sağlarlar. Kedi karanlıkta bıyıklarını öne doğru uzatır ve bir cisme en hafif dokunması ona karşısındaki engeli haber verir. Kedilerin ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak vardır ve bunların ucunda  kıvrık birer tırnak bulunur. Kedi bunları özel kaslarla dışarı uzatıp içeri çekebilir. Kediler genellikle  tırnaklarını çıkararak ağaçları, mobilyaları tırmalar. Bunun nedeni yenilenen  tırnağın  kabuklarını dökmek içindir.

Kedinin duyuları çok güçlüdür. Yabancı bir cisme pençesiyle bir defa dokunmakla onun  hakkında fikir sahibi olur. Görme gibi duyma yetisi de çok gelişmiştir. İnsanın duyamayacağı sesleri duyar. Burunları hassastır, yiyeceğini yemeden koklar ve kokusunu beğenmediği bir yiyeceği tatmadan bırakır. Kediler beyni bedenine göre en büyük memelidir Kedi zekâ bakımından köpekten hemen sonra yer alır. Kuvvetli bir hafızaya sahiptirler. Kediler kendilerine iyi davranan  kimselere daima yakınlık gösterirler. Kıskanç ve inatçıdırlar. Kediler genel olarak suyu, yüzmeyi sevmez. Kedi korktuğu zaman sırtını kamburlaştırır, tüyleri diken diken olur. Kedi keyifli olduğunda mırıltı çıkarmak  en büyük özelliklerinden biridir. Ayrıca doğum yaparken, hasta olduğunda, yavrusunu emzirirken, yaralandığında ya da stresli olduklarında da mırıldanırlar.  Bir dişi kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100’ün üzerinde yavruya sahip olabilir.  Kedilerin ortalama ömrü 14 yıldır. Bazı kediler 19 yaşına  kadar hata birkaç yıl daha uzun  yaşayanlar bile vardır.  Bir  araştırmaya göre kediler zamanlarının 30 ile 50 arasını kendilerini temizlemek için harcarlar. Kendini temizleme işlemi ; kendini serinletir, rahatlatır, kan dolaşımını artırır  ve avcı hayvanların dikkatlerini çekecek kokulardan kurtulur. Kedilerin kendilerini antiseptik tükrükleri ile temizlerken  harcadıkları  salgıdaki  sıvı miktarı, boşaltım sistemleri  ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.
Kediler tüm memeliler içinde en uykucu hayvanlardır. Her gün yaklaşık 16 saati uyuyarak geçirirler. Düşünün ki yedi yaşındaki bir kedi hayatının yaklaşık iki senesini uyanık geçirmektedir.  Miyavlama  insanlarla iletişim için kullandıkları  bir hitap olduğu söylenir. Kediler istediklerini  yaptırmak   için miyavlarlar ve çoğu zaman  yürürken sahiplerinin bacaklarının arasında dolanırlar.

Kediler, avlanma sahalarını evi  olarak kabul ederler ve gözlemlere göre bir erkek kedinin ev sahası dişi kedininkinden  çok daha geniştir. Kediler kendilerine ait olduğunu düşündükleri  alanı yoğunlaşmış idrar ile işaretleyerek öteki kedilerin o alana girmemesi için uyarıda bulunurlar. Evde yaşayan kediler kendi eşyalarının yerlerinin değişmesinden hiç hoşlanmazlar.

Kediler asil  bir kişiliğe ve mükemmel sezgilere  sahiptirler.  pozitif  enerjileri ile  dikkat çekerler.  Bir kediyi okşamanın insanı ruhsal olarak rahatlattığı hatta yüksek tansiyonlu hastalarda kan basıncını düşürdüğüne dair iddialar vardır . Kedi sahibi olan kişilerin kalp krizi veya felç geçirme ihtimalleri, kedi sahibi olmayanlara göre üçte bir oranında daha düşük olduğu iddia ediliyor. Son dönemlerde özellikle alzheimer, otizm , anksiyete, depresyon ve stres tedavilerinde kedi terapisi ile ilgili çalışmalar gündemdedir.

 

 Araştırma ve gözlemlere göre kedilerin bazı enterasan özellikleri  ;

Dişi kediler sağ patilerini daha iyi kullanırken, erkek kediler çoğunlukla sol patide iyidirler.

Kedilerin genellikle laktoza karşı tolerans seviyeleri düşüktür. Özellikle inek  sütü onların için ideal bir besin değildir.

Kediler yemeklerde tatlıyı ayırt edemezler, çünkü genlerinde tat almaçlarının ‘tatlı’ kısmı yoktur.

 Kedilere çiğ balık ve et  vermek onlar için iyi değildir.

Kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır.

Kedilerin ortamdaki negatif enerjiyi absorbe ettiklerine inanılır.

Dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, İngiltere’de ve Avustralya’da tam tersi siyah kedilerin uğur getirdiği düşünülür.

 Kedilerin burunlarının yüzeyi, insanların parmak izi gibidir.

Kediler sahiplerini protesto etmek için kakalarının üzerini örtmeme yöntemini kullanırlar. Bazen de halıya veya terliğe kakalarını yaparlar.

Kediler sesinizi tanır. Ama duymazlıktan gelmeyi tercih edebilir.

 Kediler evlerine geri dönebilecekleri mesafeye kadar uzağa giderler.

Eğer kediniz size  avladığı hayvanı  getirirse, bu sizi sevdiği için hediye veriyor anlamına gelmektedir.

Sonuç olarak; kediler CAN’dır.

 
Etiketler: Kediler, CAN'dır..,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı