Yazı Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 06:40
 
Kırık Kalpler
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Kalbimiz, yumruğumuz kadar ufacık ama hayati önem taşıyan bir organımız. Ayrıca   sevginin, aşkın, coşkunun, mutluluğun üzüntünün, heyecanın, stresin ve daha pek çok duygunun merkezi.

Konu başlığı “kırık kalpler” olunca duygusallıktan, kırgınlıktan, psikolojik yıkımlardan, romantizimden  hatta mağduriyete neden olan muhattaplardan  bahsedeceğimi düşünebilirsiniz. Böyle bir beklentiye girmeden konunun özünü hemen açıklayayım. Konu tamamen yeniçağın hastalıklarından birisi olan   “kırık kalp sendromu” ile ilgili.

Her ne kadar duygusal bir olguyu akla getirse de , kırık kalp sendromu, son zamanlarda  çok sık konuşulan, ayrıca geçici apikal balonlaşma sendromu,  Takotsubo  kardiyomiyopatisi ve stres kardiyomiyopatisi isimleriyle de anılan bir hastalıktır.

Çok eski çağlardan beri duygusal devinimler ile kalp arasında çok yakından  bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Kırık kalp sendromu stresli anlarda, örneğin; aldatılma, terkedilme, şiddete maruz kalma, boşanma, kaza, travma, ciddi bir hastalık tanısı alma, işsiz kalma  gibi çok üzüleceğimiz bir  olayla karşılaştığımızda, hayal kırıklıklarında, ani şoklar yaşadığımızda  ya da sevdiğimiz birini kaybettiğimizde ortaya çıkabilen duygu değişimlerine bağlı olarak gelişen  geçici bir kalp hastalığıdır.

Yaşanan duygusal gerilimler, hormonların da dengesini bozarak kalbi fiziksel anlamda yormaya başlar. Sendromun en tipik belirtisi olan göğüste şiddetli ağrıya nefes darlığı eşlik etmeye başlar. Diğer belirtileri; sol kolda ağrı, kalpte sürekli sıkışma hissi, yorgunluk, huzursuzluk,vücut hareketlerinde kontrolsüzlük ve dengesizlik,yalnızlık korkusu, baş ağrısı ve strestir.

Kalp krizi ile benzer belirtiler gösteren kırık kalp sendromu, genellikle kalp damarlarının hayati riske yol açacak derecede daralmasına yol açmazlar. Kırık kalp sendromunda belirtiler kalp krizi ile hemen hemen aynı olmasına rağmen  öldürücü tehlikesi  olmadığı gibi tedavi edilme olasılığı da  çok yüksektir.

Hastalık, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülüyor. Özellikle  daha çok menopoz sonrası kadınlarda fiziksel veya emosyonel stres sonrasında ortaya çıkmaktadır. 

Kırık Kalp Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

 Hastalığın tedavisi genelde destek tedavisi şeklindedir, ilaç kullanımı ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleri:Hastaya stresi yönetebilme, kaygıyla, stresle  başa çıkabilme ve daha rahat bir insan olabilmesi  yönünde yönlendirmeler yapılabilir. Bu doğrultuda kişiye psikoterapi, çeşitli fiziksel aktiviteler, hobiler, solunum ve gevşeme egzersizleri  ile  rahatlama teknikleri önerilebilir. 

Özet   olarak ;  Kalbimizin kırılmasını istemiyorsak, stresten uzak, duygusal olarak  pozitif ve destekleyici ilişkiler içerisinde olmaya gayret etmeli ve mutlu, huzurlu olmanın yollarını aramalıyız. Herkes kendini  şımartacak mutluluk formüllerini keşfetmelidir. Her türlü aşk ve sevginin stresi azalttığı, mutluluk hormonlarını arttırdığı  ve kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır, benden söylemesi...

 
Etiketler: Kırık, Kalpler,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı