Yazı Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 01:07
 
KORONADAN MESAJ VAR !
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

2020  yılı geldi ve tarihteki yerini korona yılı olarak aldı .Gelmez  olaydı.

Bu illet virüs kısa sürede bulaştı, yayıldı neredeyse tüm dünya ülkeleriyle tanıştı.

Tanıştıkça, bulaştıkça, yayıldıkça, mesajlar vermeye başladı.

Ne mesajı mı?

İşte  Koronadan gelen mizansen mesajlar;

Eyy dünya halkı ben size  ders vermek için  aranıza katıldım. Bu süreç  canınız yanacak, üzüleceksiniz, ruh sağlığınız bozulacak, belki yakınlarınızı kaybedeceksiniz, yaşam tarzınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız  bunu peşinen söyleyeyim.

Canınız yanacak ,yandıkça öğretilerim değer bulacak. 

Hazırsanız derslerimiz  başlasın.

Ders 1:  Size adalet kavramını  hatırlatmak  için zengin , fakir ,güzel ,çirkin, patron, çalışan ,din, dil, ırk, cinsiyet  ayrımı yapmadan herkese eşit davrandım. İmtiyaz sahibi dediklerinizi sizinle eşitledim. Milyonlarca solunum cihazı alacak paraya sahip olanları bile tek solunum cihazına muhtaç hale getirdim. 

Ders 2: Ufacık cüssemle  koskoca bedenleri yıkmayı başardım. Demem o ki hayat pamuk ipliğine bağlı. Öğrenmeniz gerekenler ise, o şişmiş egoların, koltuk savaşlarının, para ve ikdidar hırslarının, doyumsuz alışverişlerin, boş gösterişlerin ne kadar boş olduğudur.Manevi değerleri hatırlatmak istedim.

Ders 3: Sizleri eve kapattım. Kapanarak  aramızaki  riskli masafeyi  kaldırdınız, yani çok uzun zamandır başkalarını düşünmeden yaşamın kurallarını sorgulayın ve kendinizle birlikte etrafınızdaki insanları korumayı öğrenin istedim. Kentlere toplaşıp dip dibe yaşamayı, AVM lerde, kafelerde  burun buruna olmayı sorgulayın istedim. Nüfusu şehirlere yığmadan  yaygın yerleşime geçmenin önemini anlayın. Doğaya her geçen gün biraz daha sırtınızı dönerek çevreyi koruma  bilincinden uzaklaştınız. Doğayla yeniden dost olmayı öğrenin. Bakın  şimdi trafik durdu atmosfer oksijene doydu.Hava kirliliği, gürültü kirliliğinin olmadığı döneme götürdüm sizleri. Evinde bahçesi olanlar toprakla yakınlaşmaya başladılar,sebzeler çiçekler, fidanlar dikildi.

Ders 4 : Eve kapandıkça can sıkıntısından kitap okumaya  eşe dosta telefonlarla hal hatır sormaya başladınız. Unuttuğunuz tüm güzel alışkanlıklarınıza, basit ve sade yaşama  geri dönüyorsunuz. Evde çocuklarınıza eşinize, varsa  evcil hayvanlarınıza daha fazla zaman ayırdınız mutlu oldunuz mutlu ettiniz.

Ders 5: Sizlere unuttuğunuz kadirşinaslığı, vefayı, minneti  yeniden  öğretmeye geldim. Gördüğüm kadarıyla da oldukça hızlı öğrendiniz. Mesela düne kadar tartakladığınız, hakaret ettiğiniz  , yaraladığınız , hata vurup öldürdüğünüz hekimlerinizi ve diğer sağlık çalışanlarınızı  hepbirlikte alkışlamaya başladınız, minnet duygularınız canlandı.

Ders 6:  Bu arada ülke liderlerini sınavdan geçiriyorum ve sonuçları sizlere yansıtıyorum. Seçim zamanları kara gün dostu  duyarlı yöneticiler seçmeniz konusunda sizi eğitiyorum. Acaba  tüm duyarlılığı ile  ücretsiz test yapan ve diğer tüm koruma önlemlerini uygulayıp  gece gündüz uğraş verip beni yok etmeyi başarabilen yönetici profili mi sizin için önemli?  Yoksa sürü bağışıklığı kazanın  gibi antibilimsel hipoteziyle kendi halkını test etmeye çalışan, ölen ölsün kalan sağlar bizimdir diyen mentaliteler mi  önemli ? 

Kapitalizimin karanlık yüzü takdimimdir.

Ders 7 : Bilimin önemini hatırlayın istedim. Hatırlayın ki eğitim sistemlerinizi geliştirmek için uğraş verin, bilim insanları yetiştirmek için yatırımlar yapın. İnsanlığı  kurtaracak olan bilimdir, benim ve benim gibilerin  de korkulu kabusu tabii.

Ders 8. Dünyaya barış getirdim. Benimle savaşmaya başladınız ve gerçek savaşları unutturdum size.Hatta ülkelerin  yardımlaşmak için kenetlendiğini görmek  çok etkileyici...

İnsanoğlu bilim ışığında hızlı ilerliyorsun.

Siz sosyal mesafenizi duyarlılıkla, sabırla  koruyabilirseniz, hijyen ve diğer kuralları harfiyen uygularsanız zaten benim yaşama şansım kalmıyacak. 

Oysa günlerdir hergün medyanın tüm kanallarında başroldeydim , ilk haber hep ben oldum, ünlü olmaya çok alıştım. Hani siz Hollywood sendromu diyorsunuz ya tam da o moddayım.

Nasıl ve neden ortaya çıktığıma dair pek çok komplo teorisi ürettiniz. Gerçeği asla söyleyemem virüs sözü verdim çünkü!. Ama size tavsiyem neden ,nasıl geldiğimle değil de nasıl gideceğime odaklanın.

Nihayetinde  İnsanoğlu  bilimsel akıl ile   bu badireyi  de atlatacak  ve ben misyonumu tamamlamış olarak veda edip  ayrılacağım aranızdan.

Sizler yine doya doya sarılıp öpüşeceksiniz, eski hayatınıza döneceksiniz.Temennim derste öğrendiklerinizi asla unutmamanızdır.

 
Etiketler: KORONADAN, MESAJ, VAR, !,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KORONAYI BEKLERKEN
İSPANYOL GRİBİ ve KISSADAN HİSSE
COVİD-19 ve PULMONER REHABİLİTASYON
SAVAŞMAYA HAZIR MIYIZ ?
Yengeç zihniyetli kişilerden uzak durmalı
OBEZİTE ÖLÜM NEDENİDİR
Ekonomi Sınıfı Sendromu
İKİGAİ ... Japonların Asırlık İlginç İdeolojisi
MUCİZE DOKTOR
BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ENTERESAN MESLEKLER
Küçük Bedenler, Büyük yükler
ÖZGÜR PATİLER
DİJİTAL BAĞIMLILIK... Belki de siz bir bağımlısınız !
Kadın katliamları ve Genovese Sendromu
ÖRDEKLEŞENLERDEN MİSİNİZ ?
Kırık Kalpler
GÜNÜMÜZÜN BÜYÜK TEHLİKESİ ; OBEZİTE
TEPEDEKİ KİFAYETSİZ MUHTERİSLER
CAM TAVAN ; PİRELER VE KADINLAR
Hiç Katil Olduğunuzu Düşündünüz mü ?
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KADIN İSTERSE ...
KARPAL TÜNEL SENDROMU
Kediler CAN'dır..
EGZERSİZ İLE YÜKSEK TANSİYONUNU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN
Mekanik Bel Ağrısı
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Engelli olmak ,hayatı yaşamak için engel değildir.
MEDTİS 2018’den geriye kalanlar
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR
SAĞLIK İÇİN DUMANSIZ BİR DÜNYA
SAĞLIKTA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Sağlık kumbaranız ; Hareket
Kıbrıs’ımız , turistler için neden “sağlıklı yaşam adası” olmasın?
GÜNEŞLENSEK Mİ ? GÜNEŞLENMESEK Mİ ?
SAĞLIKLI , AKTİF ve BAŞARILI YAŞ ALMA
Doğru tercihle ilgili öğrencilere birkaç öneri...
MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLİK ve HAYALET HASTALIK
DÜNYADA 3. ÖLÜM NEDENİ ; KOAH
YÜZYILIN HASTALIĞI TİP 2 DİYABET İLE MÜCADELEDE ; EGZERSİZ
Yüksek ökçeler...
Onurlu bir yaşam, onurlu bir ölüm...
Sağlık turizmi için avantajımız çok....
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı