Yazı Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 09:38
 
Lens Açılana Kadar Ekonomi Planı
Ayşe ALİOĞLU
 
 

Salgının devam ettiği bu süre zarfında ekonomistler çok sık olarak tedarik zinciri konusunda uyarıda bulunmaya başladılar.
Herkes kendine evine kapanıyor misali herkes kendi yurduna kapanmış durumda.
Hatta şu an dünyada neredeyse hemen hemen tüm ülkelerde evlerimiz yurdumuz olmuş durumda. Bir çok ekonomi uzmanı her şey yolunda giderse Haziran ayında kapalı ekonomi modeline geçilebileceğini düşünüyor.

Yani ülkelerin kapılarını birbirine açmadan, herkesin kendi ülkesinde piyasayı açmaya başlayacağı bir zamandan söz ediliyor.
Peki bizde durum ne olacak diye insan düşünmeden edemiyor?
Ülkede hizmet ekonomisi ile dönen bir ekonomik düzen var. Peki bu düzen nasıl ayakta duracak? Ayrıca gıda ile ilgili tedarik sıkıntısı yaşanması da gündemde. Bu sıkıntı sadece ülkemizde değil, tüm dünyanın konuştuğu bir problem.

Bu salgın elbet kontrol altına alınacaktır. Ya sonra ne olacak?
Finans Profesörü Özgür Demirtaş ekonomiye dair anlaşılır bir örnek verdi. Örnek şu şekilde; ekonomide finans sektörünü açma düğmesine basılmış bir projeksiyon cihazı gibi düşünülmesini istedi, görüntü düğmeye bastıktan 10 ile 20 saniye daha sonra gelir çünkü lensin ısınma süresi vardır bu ise reel sektördür.
Yani finans dışı kalan ve bizim günlük hayatımızı sürdürdüğümüz ekonominin kendine gelmesi oldukça zaman alacak demek istedi.
Bu sırada hizmet sektörlerinin çoğu batma, iflas noktasına gelme ihtimali çok yüksek.
Ekonomik tedbirlerimizin gerçek anlamda bir çözüm mü yoksa palyatif tedbirler mi olup olmadığını önümüzdeki zaman içerisinde göreceğiz.
Ama şu ana kadar gördüğümüz şey ekonomik ciddi bir dar boğaz yaşadığımızdır.
Bunun nedeni ise ekonomimizin üretim kısmının çok dar oluşudur.
Neredeyse tamamen hizmet ekonomisine sahip olduğumuzdur.
Elbette her ülkede hizmet sektörü var ama gelişmiş ülkelerin ekonomileri üretim ve hizmet sektörlerinde denge içerisindedirler.
Eğer bu salgını kontrollü şekilde içte atlatmayı başarırsak yeni dönem politikamız salgın öncesi dönem gibi olması artık mümkün değildir.
Kesinlikle ağırlıklı olarak hizmet ekonomisi ile devam edemeyiz.
Bunu hep birlikte ayan beyan şekilde görüyoruz ve yaşıyoruz.
Çok detaylı bir ekonomik program üzerinde şu an bir ekibin çalışması gerekmektedir.
Salgın kadar önemli bir mevzu da toplumsal travmalara neden olabilecek ekonomik krizin travma olmadan en az hasarla yaşanacak bir hareket planı hazırlanmasıdır.
Ekonomik olarak üretime yönlendirecek ve ekonomiyi artık kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak yeni bir ekonomik politika belirlenmesi zaruridir.
Tedarik zincirindeki kırılmalar tedarik zinciri bozacaktır.
Bunu aşabilmek için zincirlerimizi oluşturmamız gerekir.
İthalata ne kadar az bağımlı olursak ekonomik krizleri aşmak o kadar kolay olacaktır.
Hayvancılığın yeniden can bulması ve tarımsal üreticilik yapmaya yeniden ciddi bir teşvik programı hazırlanması önemlidir.
Ayrıca bu salgın bize göstermiştir ki devletin çok daha fazla enstrümanı olması gerekmektedir. Sosyal bir devlet anlayışı için kamunun gücünün hissedilmesi gerekir.
Devletin eli ne kadar güçlü olursa her kriz bir o kadar hafif atlatılır.
Öncelikle sosyal travmayı en az hasarla aşacağımız ve devamında devletin elinin güçlü olacağı kooperatiflerin kurulmasına olanak sağlayacak yeni bir üretim ekonomisi politikası çok önemlidir ve gereklidir.

 
Etiketler: Lens, Açılana, Kadar, Ekonomi, Planı,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı