Yazı Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 08:25
 
MUCİZE DOKTOR
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Televizyondaki dizi filmlerle aramın çok iyi olduğunu iddia edemem. İyi bir dizi takipçisi değilim, sadece ısrarla önerilen dizilere fırsat buldukça bakıyorum. Son günlerde konusunu çok ilginç bulduğum bir diziyi izlemeye ve hatta gününü beklemeye başladım. Dizinin adı Mucize Doktor. 

Mesleğim dolayısıyla ömrümün önemli bir kısmı hastanelerde geçtiğinden, oldum olası hastane film ya da dizilerinden pek hoşlanmam. Entrikalar, egolar, mesleki ayrımcılık, abartılı başarılar,yanıltıcı tıbbi bilgiler vb konuları işleyen senaryolar itici geliyor. Ama Mucize Doktor çok farklı konuları irdeleyen bir senaryoya sahip. Filmdeki hatalar yanlışlar konusunda spekülasyonlar yapılıyor olsa da benim açımdan önemli olan farkındalık yaratmayı hedeflemesi ve buna başarıyla yapmasıdır. Ah keşke film değil de gerçek olsa diyebileceğim bir yapıt. 

Engelli bireylere yeterince ilgi ve alakanın gösterilmediği ,soyutlandığı, yalnızlaştırıldığı gibi pek çok konuda toplumsal bir handikapa sahipken böyle bir dizi ders gibi geldi ve umut ışığı oldu. 

İzlemeyenler için konusu kısaca; bir köyde doğan Ali Vefa isimli Otizmli ve Savant sendromlu bir gencin doktor olma öyküsü. Küçüklüğünde babası tarafından geri zekalı diye dışlanan, içine kapanık bir çocukluk geçiren Ali, zihinsel engelli olmasına rağmen tıp fakültesini birincilik ile bitiren başarılı bir öğrenci. Merak konusu ,başarılı bir öğrenci olduğu kadar iyi bir doktor da olabilecek mi ? İzleyip göreceğiz. 

Savlant Sendromu nedir? 

Savant sendromu, ağır düzeyde gelișimsel ya da zihinsel yetersizliklerin yanında çoğu insanda bulunmayan sıra dıșı zihinsel becerileri olan kișileri tanımlar. Kișinin genel zeka düzeyi ortalamanın altında olmasına karșın bir ya da birden fazla alanda așırı düzeyde bilgi sahibidir. Savant sendromu, kısaca önemli derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üzerinde belirli yetenekleri gösterdiği bir durumdur. Savantların üstünlük gösterdiği beceriler genellikle hafıza ile ilgilidir 

Erkeklerde kızlara oranla altı kat daha sık görülür. Genellikle müzik, sanat, takvim hesaplama, matematik ve mekanik ya da mekansal beceriler olmak üzere beş genel kategoride becerileri sınırlıdır 

Savant sendromlu tüm çocukların yaklaşık yarısı otistiktir. Otizmi olan tüm çocukların yaklaşık yüzde 10'unda savant sendromu vardır 

Otistik savant sendromunu anlatan ve gerçek hayattan uyarlanmış en ünlü film hayretler içinde izlediğimiz Yağmur Adam (Rain Man) filmidir. Filminde bu karakter gerçek yaşamda Kim Peek’i temsil etmektedir. Kim Peek 8600’den fazla kitabı ezbere bilen, coğrafya, müzik, tarih, spor gibi birçok alanda geniş ansiklopedik bilgiye sahip olan bir otistik savanttır. 

Film eleştirmeni olmadığımdan dizinin senaryosu ve oyunculuk kalitesi ile ilgili yorum yapamam. Ancak bir sağlık çalışanı olarak dizideki otistik savlant sendromlu bir doktorun mesleki becerisine, bilgi birikimine, dürüstlük ve samimiyetine, hastane çalışanları ve 

hastalarla olan tuhaf ama şeffaf iletişime hayran kaldım. Dizide, birçok önyargılı insana karşı topluma kazandırılmış bir engelli birey var. Başka bir bakış açısıyla toplumda üretime katılan bir engelli var. Kazan kazan durumları... 

Down Sendromluların aktif olarak çalıştıkları kafelere gittiğimde de fevkalade doyumlu, derin duygularla ayrılıyorum onlardan. Bu diziyi izlerken hissediğim duygular da aynen öyle. 

Onların yaşamsal alanlarından, eğitim haklarından, çalışma haklarından ve toplumun tüm bireylerinin kullandığı yaşamsal haklardan yararlanabilmeleri için kişiler ve kurumsal olarak daha fazla uğraş vermek gerekir. Engellilere fırsat eşitliği ile yaşama hakkı verildiği sürece çağdaş toplum mertebesine ulaşabiliriz. 

Engelliler için şartları sağla ,fırsat ver ve izle.... Sonuçlara siz bile inanamayacaksınız. 

Son olarak Mucize Doktor dizisini en az bir kez olsun izlemenizi öneriyorum. Oskarlık bir yapıt olmasa da insanlık adına , gençlik adına güzel bir dizi.

 
Etiketler: MUCİZE, DOKTOR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yengeç zihniyetli kişilerden uzak durmalı
OBEZİTE ÖLÜM NEDENİDİR
Ekonomi Sınıfı Sendromu
İKİGAİ ... Japonların Asırlık İlginç İdeolojisi
BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ENTERESAN MESLEKLER
Küçük Bedenler, Büyük yükler
ÖZGÜR PATİLER
DİJİTAL BAĞIMLILIK... Belki de siz bir bağımlısınız !
Kadın katliamları ve Genovese Sendromu
ÖRDEKLEŞENLERDEN MİSİNİZ ?
Kırık Kalpler
GÜNÜMÜZÜN BÜYÜK TEHLİKESİ ; OBEZİTE
TEPEDEKİ KİFAYETSİZ MUHTERİSLER
CAM TAVAN ; PİRELER VE KADINLAR
Hiç Katil Olduğunuzu Düşündünüz mü ?
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KADIN İSTERSE ...
KARPAL TÜNEL SENDROMU
Kediler CAN'dır..
EGZERSİZ İLE YÜKSEK TANSİYONUNU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN
Mekanik Bel Ağrısı
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Engelli olmak ,hayatı yaşamak için engel değildir.
MEDTİS 2018’den geriye kalanlar
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR
SAĞLIK İÇİN DUMANSIZ BİR DÜNYA
SAĞLIKTA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Sağlık kumbaranız ; Hareket
Kıbrıs’ımız , turistler için neden “sağlıklı yaşam adası” olmasın?
GÜNEŞLENSEK Mİ ? GÜNEŞLENMESEK Mİ ?
SAĞLIKLI , AKTİF ve BAŞARILI YAŞ ALMA
Doğru tercihle ilgili öğrencilere birkaç öneri...
MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLİK ve HAYALET HASTALIK
DÜNYADA 3. ÖLÜM NEDENİ ; KOAH
YÜZYILIN HASTALIĞI TİP 2 DİYABET İLE MÜCADELEDE ; EGZERSİZ
Yüksek ökçeler...
Onurlu bir yaşam, onurlu bir ölüm...
Sağlık turizmi için avantajımız çok....
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı