Yazı Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 01:49
 
OBEZİTE ÖLÜM NEDENİDİR
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Obezite yani şişmanlık en yalın ifadeyle  sağlığı olumsuz etkileyen karmaşık  ve çok faktörlü bir hastalıktır. Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci en önemli nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanır. Şişman anlamına gelen “obese” sözcüğü Latince “obesus” sözcüğünden türeyen bir isim olup, “çok yemek yiyen” demektir. Obezite eski çağlardan yetmişli yıllara kadar, güç, refah ve sağlık simgesi iken, günümüzde  her sosyoekonomik düzeyden, her yaş grubundan insanı etkileyen önlenmesi ve tedavi edilmesi gereken   ölümcül  hastalıkların başında gelir.

Obezitenin birçok nedeni vardır. En önemli nedeni hareketsizlik ve dengesiz beslenmedir. Günümüzde  fiziksel aktivite ve beslenme konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması,  sağlıklı yaşam  için öneminin yeterince anlaşılamaması  giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi ve enerji alımının kontrol edilememesi, toplumda obeziteyi arttırmıştır

Obeziteye neden olan onlarca etken söz konusu iken obezitenin de neden olduğu onlarca yandaş hastalık  vardır.

Obezite, başta tip 2 diyabet olmak  üzere kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, hiperlipidemi , serebrovasküler hastalık, çeşitli kanserler, uyku-apne sendromu, karaciğer yağlanması, reflü, safra yolları hastalığı, polikistik over sendromu, osteoartroz ve depresyon gibi birçok sağlık sorununa neden olur. 

Obezite tedavisindeki  temel amaç;  enerji girdisini azaltmak ve enerji tüketimini arttırarak  sistemin enerji dengesini sağlamaktır. Tedavide genel hedefler; vücut ağırlığının azaltılması, daha fazla kilo alınmasının önüne geçilmesi ve  ortaya çıkabilecek diğer hastalık risk faktörlerinin kontrolüdür.

Bu da ancak   beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve düzenli  egzersiz yapmakla mümkündür. Bu nedenle de fizyoterapist ve diyetisyenin işbirliği içinde çalışması önemlidir. Ne fizyoterapistler diyet programı yazmalı ne de diyetisyenler egzersiz reçetesi  vermelidir.

Hastanın tedavisine yönelik etkin tıbbi yaklaşımlarından , diyet düzenlemesi, fiziksel aktivitelerin arttırılması yanında davranışçı tedavi, farmakolojik tedaviler de uygulanır.Tüm  bunların kombine şekilde uygulanması ile kısa sürede obeziteden kurtulmak mümkündür. En  son çare olarak da gerek duyulduğunda cerrahi tedavi uygulanabilir.

Bugün tedavi yöntemlerinden  sadece egzersiz konusundan bahsedeceğim

Obezite tedavisinde egzersiz 

Obezite rehabilitasyonu ile sadece kişinin fazla kilolarından kurtulması değil, aynı zamanda yandaş hastalıkların tedavisi de sağlanır.

Obezite rehabilitasyonunda   egzersiz tedavisi  nasıl? Ne kadar?  Ne zaman yapılmalı ?

Amerikan Spor Hekimliği Kolejinin  önerisi tüm erişkinlerin her gün ortalama 30 dakika  egzersiz yapmasıdır. Bu düzey bir aktivite günlük 840 kj (200 kcal) enerji tüketimi yaptırır. Orta yoğunluklu fiziksel aktivite haftada ortalama 5 defa yapılmalıdır. “The National Weight Control Registry” abdominal obeziteyi azaltmak için başlangıçta günde 4000 adım yürümeyi, daha sonra 6 ay içinde 12000 adıma ulaşılmasını önermektedir.  Bir egzersiz seansı; Isınma (5-10 dk) kondisyon (20-60 dk) soğuma(5-10 dk) ve  germe egzersizlerinden oluşmalıdır.

Orta düzey egzersiz olarak yürüyüş, bisiklete binme, bahçede hafif tempoda çalışma, basketbol, tenis, futbol, voleybol gibi spor aktiviteleri popüler egzersiz türleridir. Bireyler kendilerine uygun  aktiviteyi seçmesi konusunda fizyoterapisti tarafından yönlendirilmelidr.

Fiziksel aktivite önerileri yapılırken kişinin yaşı, cinsiyeti, kondüsyon seviyesi, tercihleri, yaşam koşulları ve ihtiyaçları göz önüne alınmalı ve egzersizin risklerini belirlemek için  kesinlikle ön değerledirme yapılmalıdır. Egzersizin tipi, süresi, sıklığı ve yoğunluğuna kişiye özel düzenlenmelidir.

Düzenli egzersiz  zayıflamaya yardımcı olurken ,ayni zamanda vücuda esneklik sağlar, kas gücünü arttırır, osteoporozu önler, insülin direncini azaltır,  kan yağlarını düzenler, diyabet, hipertansiyon, serebrovasküler olay, kalp damar hastalığı ve  diğer birçok önemli hastalık riskini azaltır. 

Doğru yapılan egzersiz obezite ile mücadelede  en  temel yaklaşımlardan birisidir .

 Egzersiz yapın, sağlıklı beslenin  ve sabredin. Hak ettiğiniz ödülü bedeninizde göreceksin.

 
Etiketler: OBEZİTE, , ÖLÜM, , NEDENİDİR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yengeç zihniyetli kişilerden uzak durmalı
Ekonomi Sınıfı Sendromu
İKİGAİ ... Japonların Asırlık İlginç İdeolojisi
MUCİZE DOKTOR
BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ENTERESAN MESLEKLER
Küçük Bedenler, Büyük yükler
ÖZGÜR PATİLER
DİJİTAL BAĞIMLILIK... Belki de siz bir bağımlısınız !
Kadın katliamları ve Genovese Sendromu
ÖRDEKLEŞENLERDEN MİSİNİZ ?
Kırık Kalpler
GÜNÜMÜZÜN BÜYÜK TEHLİKESİ ; OBEZİTE
TEPEDEKİ KİFAYETSİZ MUHTERİSLER
CAM TAVAN ; PİRELER VE KADINLAR
Hiç Katil Olduğunuzu Düşündünüz mü ?
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
KANSER TEMBELLERİ SEVİYOR
YAŞLANMAK GÜZELDİR
KADIN İSTERSE ...
KARPAL TÜNEL SENDROMU
Kediler CAN'dır..
EGZERSİZ İLE YÜKSEK TANSİYONUNU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN
Mekanik Bel Ağrısı
En Çok Öldüren Hastalık : Kalp Damar Hastalıkları
DÜNYA KOAH GÜNÜ SEMPOZYUMUNDAN ÖZETLER
Engelli olmak ,hayatı yaşamak için engel değildir.
MEDTİS 2018’den geriye kalanlar
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR
SAĞLIK İÇİN DUMANSIZ BİR DÜNYA
SAĞLIKTA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
Hemipleji veya İnme hakkında genel bilgilendirme...
Sağlık kumbaranız ; Hareket
Kıbrıs’ımız , turistler için neden “sağlıklı yaşam adası” olmasın?
GÜNEŞLENSEK Mİ ? GÜNEŞLENMESEK Mİ ?
SAĞLIKLI , AKTİF ve BAŞARILI YAŞ ALMA
Doğru tercihle ilgili öğrencilere birkaç öneri...
MÜKEMMELLİYETÇİ KİŞİLİK ve HAYALET HASTALIK
DÜNYADA 3. ÖLÜM NEDENİ ; KOAH
YÜZYILIN HASTALIĞI TİP 2 DİYABET İLE MÜCADELEDE ; EGZERSİZ
Yüksek ökçeler...
Onurlu bir yaşam, onurlu bir ölüm...
Sağlık turizmi için avantajımız çok....
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı