Yazı Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 07:14
 
YÖDAK ‘ın Önemli Konuğu : CEENQA
Prof. Dr. Hülya HARUTOĞLU
 
 

Geçtiğimiz haftasonu YÖDAK , CEENQA’nın  toplantılarına ev sahipliği yaptı.

Öncelikle CEENQA (Central and Eastern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education) ile ilgili kısaca hatırlatma yapayım.

Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Yükseköğretim Kalite Güvence Kurumları Birliği (CEENQA) 2001 yılında Polonya da  kurulan, 21 ülkeden 34 kurumun üye olduğu bir üst kuruluştur. Amacı; Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Yükseköğretim Kalite Güvence ve kalite alanlarında üye kurumlar arasında bilgi paylaşımına olanak sağlamak ve işbirliği olanaklarını geliştirmektir. Hedeflerinden birisi Avrupa ülkelerinde  yükseköğrenim konusunda etkileşimin  ve uyumlaştırmanın  sağlanmasıdır.

YÖDAK’ın  CEENQA’ya tam üyeliği, dönemin YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak tarafından gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta   ( 17-18 Mayıs)   KKTC’ de ilk kez düzenlenen  CEENQA 2019 Genel Kurul toplantısı 21 Avrupa ülkesinden  45 katılımcı ile  Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK) ev sahipliğinde  gerçekleşti.

KKTC  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı  , CEENQA Genel Kurulu ve “Dış Kalite Güvence Sistemlerinde Paydaşların Katılımı” konulu toplantıların   açılış konuşmasını yaptı ve bu organizasyonun ülkemizde gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. 

Toplantıda,  planlanan yıllık hedefler yanında çalıştay , sunumlar, ve Yönetim Kurulu’na  üye seçimi de yapıldı. 

CEENQA’nın kurumsallaşmış yapısı, paydaşların  bilgi paylaşımları , gelecek planları  dikkat çekiciydi. Eğitimde kalite, kaliteye giden süreçler, kalitenin güvence altına alınması, paydaşların etkileşimi   etkililik, verimlilik, performans, yeterlilik ve yeterliliğe duyulan güven (akreditasyon) gibi  konuların güncel gelişimleri  irdelendi. 

Günümüzde büyük rekabet yaşanan yükseköğretim kurumlarının  sürdürülebilirliliği  bakımından kalite ve kaliteye ait süreçler son derece  önemli ve başarı  için ön koşuldur.

Ülkemiz yükseköğretimin gelişimi için ;  Uluslararası kalite standartlarına uygun hareket edilmesi   gerektiğini, kalite    için  iç ve dış kalite güvence sistemi yaklaşımlarına uyumlu  ,  kalite güvence mekanizmalarında güncel  model uygulamalarının etkin  bir şekilde kullanılmasının çok önemli olduğunu ve ivedilikle bu girişimlerin hızlandırılması gerektiğini tüm paydaşlara bir kez daha hatırlatalım.

Organizasyonun  Ada’mızda gerçekleşmesi  Ülkemizin prestiji ve tanıtımı için şüphesiz çok önemli.

Toplantı arası  sohbetler sırasında , konuştuğumuz bazı  Yönetim Kurulu üyelerinin KKTC’ye ilk gelişleri olduğunu öğrendik. Adamızdan övgüyle bahsetmeleri, güzellikler karşısında çok etkilendiklerini söylemeleri bizleri gururlandırdı. Bizi gururlandıran  diğer bir gelişme de CEENQA Yönetim Kurulu’na  üye  seçimde adaylardan birisi olan YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Olgun Çicek hocamızın  Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmesiydi.

 Bu sonuç  hem YÖDAK  hem de  Ülkemiz adına   büyük bir kazanım oldu. 

 
Etiketler: YÖDAK, ‘ın, Önemli, Konuğu, :, CEENQA,
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı