Prof. Dr. Hatice Jenkins

Prof. Dr. Hatice Jenkins – Yaşlılar Haftasında Yapacağınız en Anlamlı Şey…

18-24 Mart yaşlılar haftasına yaklaşırken yaşlılar için önemli birşey yapmak ister misiniz? 

Eminim istersiniz! 

Ama sakın poletikacılar gibi davranmayın…yani samimi olun. Yaşlıları sadece bu hafta içinde hatırlayıp ziyaretlerine giderseniz üzülürler… 

Siz onları hiç beklemedikleri zamanlarda ziyaret edin..tam da unutulduklarını düşündükleri bir anda sizi karşılarında görsünler! Daha güzel olmaz mı?

Ocak’ta, soğukların içinde ziyaret edin….veya yazın göbeğinde….farketmez.

Yaşlılar haftasında onlar için çok daha önemli şeyler yapmalısınız… 

Ne gibi mi? Mesela devletten hesap sorun!.. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’dan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ndan…devlette çalışan tüm akli selim herkesten.. çünkü çok garip şeyler oluyor bu bizim memlekette..

“Efendim, duyduk ki!.. ”  diye başlayın, “ bu güzel ülkemizde bakımevi yasası yokmuş! Hani her gün basında yasadışı oldukları ima edilen bakımevlerimiz var ya, aslında onların yasası yokmuş!” deyin. Kim bilir, belki de biliyordur sayın yetkili…   

“Yasal olmak için bakımevleri sizin yasa yapmanızı bekliyorlarmış” deyip ilave edin, “Ne olur yapın şu yasayı da, artık bakımevleri kendilerinden ne istendiğini bilsin” deyin.

 “Bu kadar kimsesiz  yaşlı ve hastaya baktıktan sonra, bir de üstünden onları yasadışı diye suçlamak…bakımevlerinin haklı olarak çok güclerine gitmeye başlamış” diye de söylemeyi unutmayın sakın….   

Yakalamışken bu sayın yetkili vatandaşı, aman ne olur bir soru daha sorun!.

Deyin ki, “Sayın bakan, veya başbakan.. duyduk ki Kalkanlı’da güzel bir bakımevi açmışsınız.. açmasına açmışsınız ya, bizim kafamız iyice karıştı !…”  

“Yani desek vatandaş bilmeden, yasasız bakımevi açıyor, peki ya siz devlete ne oluyor da yasasız bakımevi açıyorsunuz? Üstelik de yanlış bir bakanlığın altında. Bu acele niye? Önce yasayı yapsaydınız ya! ”  

Yoksa “huzurevi” ve “bakımevi” gibi kurumlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın altında değil miydi? Ne zamandan beri Sosyal Hizmetler Dairesi Sağlık Bakanlığının altına geçti?…

Aman, ne olur sorun ki biz de bilgilenelim! Mağusa ve Lefkoşa’da özel bakımevleri soruyormuş deyiniz…Yasal olmak için acaba onlar da Sağlık Bakanlığı’nın altında mı kaydolmaları lazım? Sorunki biz de anlıyalım bu işi….kafamız çok karıştı!!

Eminim size garip garip bakacaklardır… İşte o zaman dersiniz ki

 “Efendim, en iyisi biz sizi yasalarla boğmayalım,.işiniz zaten başınızdan aşkın, ama duyduk ki  Lapta Huzurevi’nin bütçesine et için para konulmuyormuş, yaşlıların et ihtiyacı kurban bağışlarından gelecek diye, gerek duymamışsınız.Acaba bu huzurevi çalıştırma modelini hangi ülkeden esinlenerek aldınız?”diye bir soruverin. Kim bilir belki Arabistan yarımadasından diyeceklerdir. Öyle ya orada bol bol kurban kesilir..  

Şimdi diyeceksiniz ki, yeter artık adam beni nerdeyse dövecek, bu kadar gereksiz soru bir defada sorulur mu..

Aman ne olur, kırmayın yaşlılarımızı, ve son bir soru daha sorun bulmuşken sayın yetkili bakana veya başbakana..

Deyin ki “Efendim, ülkemizin 2011 yılında başlayan ilginç bir geleneği vardır. Her sene yaşlılar haftasında, o günün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çıkar ve yüksek bir sesle basına der ki “Lapta Huzurevi binası bu sene yapılacak!”…. yaşlılarımız da hep merak eder durur…

Acaba yaşlılar haftasında, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler  Lapta Huzurevine gidip “Lapta Huzurevi binası bu sene yapılacak!”  diyecek mi…

Geçen sene öyle demişti de….bu sene acaba diyoruz yine söyler mi!….bakanların işi bu değil mi….yaşlıları hatırlamak ve mutlu etmek… Evet hepimizin merak konusu şimdilik bu..

18-24 Mart tarihleri arasında bu cümleyi duyarsanız, aman ne olur lütfen haberimiz olsun .

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu