Fevzi BeyarKıbrıs

Fevzi BEYAR – Oyun kurallarındaki değişikliklere dikkat

IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) ! Haziran’da açıkladığı ancak pandemi(salgın) nedeniyle gelece sezon (2020-21) sezonunda uygulanacak yeni kural değişiklikleri baş ağrıtacak cinsten!

Görünen o ki IFAB, son 10 yılda özellikle elle oynamalar konusunda bir türlü ikna olamadı. Futbol oyun kurallarında yine elle oynamalarda değişikliğe gitti. ‘çarptı, yok canım kasten oynadı, kendi ayağından sekip geldi, rakip çok yakındı, uzaktan yapılan ortaydı, doğal konumdaydı’ yaygaralar kopan ‘elle oynamalar’ konusunda önümüzdeki sezon referans işte bu: ‘Pazu sınırı’ (T Shırt) olacaktır…

OYUN KURALLARINDAKİ 5 DEĞİŞİKLİK

Futbol kamuoyunda tehlikeli olarak nitelendirilen 5 değişiklik şunlar.

Top, gol atan takımın oyuncusunun eline, pozisyon başında değerse gol iptal edilmeyecek.
Umut vadeden atağı Faulle kesilen takım oyun çabuk başlarsa, Faul yapana sarı kart çıkmayacak.
Penaltıda kaleci ve rakibin ihlallinde, kalecinin takımına endirekt serbest vuruş verilecek.
Umut vadeden ataktaki Faulde, hakem avantaj oynatırsa, Faulü yapana sarı kart çıkmayacak.
VAR, artık hakeme öneri değil, tavsiyede bulunacak. ‘Şu pozisyonda penaltı var’ diyebilecek.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER

Sarı kartlar seri penaltılarda geçersiz: Kazananın penaltı vuruşlarıyla belirleneceği maçlarda 120 dakikalık süreçte görülen kartlar (Kırmızı hariç) penaltı vuruşlarına taşınmayacak. Takımlar 5’er penaltı seremonisine ‘hiç sarı kart görmemiş gibi başlayacak.
Penaltıda ihlal yapan kaleciye sarı kart yok: Eğer kaleci, penaltı esnasında bir ihlal yaptıysa ve kurtardıysa vuruş tekrar edilecek. Ancak ihlal yaptığı halde, top kaleciye dokunmadan direkten dönerse ya da auta giderse penaltı tekrar edilmeyecek. Kaleci penaltıyı tekrar ettirecek bir ihlal yaptığında daha önceden karı kart görüyordu. Yeni sezonda ise sadece uyarılacak. İhlali yinelerse sarı kart görecek.
Karşılıklı ihlalde atış yapana ceza verilecek: Penaltıda hm vuruşu yapan hem de kaleci ayni anda ihlal yaparsa, gol olup olmamasından bağımsız olarak kalecinin lehine endirekt serbest vuruş verilecek ve vuruşu yapan oyuncu sarı kart görecek.
Topla 2. Kez oynayan kaleciler yandı: Kaleciler, ceza alanı içinde bazen dalgınlık bazen de kasten topla 2. Kez oynadıklarında rakip takım sadece endirekt serbest vuruş veriliyor, kart çıkmıyordu. Artık kaleci en az sarı kart görecek, hatta pozisyonun durumuna göre bariz gol şansını engellemekten ihraç bile edilebilecek.
Umut vadeden atak Faulünde devrim: Umut vadeden atağı Faulle kesilen takım, faulü hızlı kullanıp oyunu başlatırsa, faulü yapan sarı karttan yırtacak, uyarılacak. Benzer şekilde eğer hakem bu tarz pozisyonda oyunu kesmeyip avantaj oynatırsa, devamında Faul yapan oyuncu kart görmeyecek. İlkinde takımın oyunu başlatma inisiyatifi var ancak ikincisinde hakemin inisiyatifine bırakılmış olması kulüplerde ‘homurtu’ yaratabilir.
Hakem atışında 4 metre şart: Hakem atışında 4 metrelik mesafeye açılmayan oyunculara sarı kart gösterilecek.
VAR artık önermeyecek, tavsiyede bulunacak: Nihai karar hakemde olmak kaydıyla, VAR artık hakeme karar tavsiyesinde bulunabilecek. Örneğin ‘İnceleme öneriyorum’ yerine, ‘Bence el bariz açık’ deyip penaltı isteyebilecek.

Kafalar karıştı mı? O kadarı da olsun. Futbol sevgisi olanlar, buna da alışır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu