Kıbrıs

BARIŞIN VE ÖZGÜRLÜĞÜN ADI; 20 TEMMUZ

[ad_1]

Anavatan Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkına barışı ve özgürlüğü armağan ettiği, barışın ve özgürlüğün adı, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan tarih 20 Temmuz’un yıl dönümü, ada genelinde olduğu gibi İskele’de de gururla kutlandı. Bu yıl 46. yılını karşıladığımız 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını dolayısıyla, bir dizi tedbirlerle kutlandı. Törene katılanlar, maske kullanımına özen gösterdi.

COVİD-19 SALGINI SONRASI DÜZENLENEN İLK TÖREN 20 TEMMUZ OLDU

Kıbrıs Türk Halkını karanlıktan aydınlığa çıkaran, barışın ve özgürlüğün simgesi 20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramı, 46. gurur yılını kutladı.  Covid-19 salgının ülkemizde görülmesinin ardından ilk kez düzenlenen bir törende, hem protokol hem de vatandaşların, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına uygun hareket etmesi, törenin sorunsuz geçmesini sağladı.  Gurur ve heyecanla dolu dolu geçen 46. yıl kutlamaları kapsamında İskele’de ki ilk tören Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Protokolün Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan tören, İskele Ecevit Meydanı’ndaki resmigeçitle son buldu.

 HEM ŞAŞIRTTI HEM DE HEYECANLANDIRDI

İskele’de, Atatürk Anıtı önünde başlayan ve Ecevit Meydanı’nda devam eden törenlerde bir de ilk yaşandı.  Askeri uçakların, tören saatine denk gelen İskele semalarındaki uçuşu, İskeleliler’i hem şaşırttı hem de heyecanlandırdı.

BARIŞ VE HUZURLA DOLU GEÇEN 46 YIL

Barış ve huzurla, dolu dolu geçen 46. yıl, İskele’ de, 2 ayrı törenle kutlandı. Çelenklerin konulduğu, saygı duruşu ve istiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekildiği Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından resmi geçitin yapıldığı Ecevit Meydanı’nda törene geçildi. Törenlerde; İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu’nun emekliye ayrılmasından dolayı Merkez Kaymakamı Ahmet Aslan’ın yanı sıra İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, GKK adına Muharebe Binbaşı Hüseyin İlkan, KTBK adına Hava Savunma Yarbay Harun Seçilmişoğlu, Milletvekili Yasemin Öztürk, İskele Belediyesi Meclis Üyesi Sefa Kurukafa, İskele Belediyesi Müdür Vekili Mustafa Kabasakal, İskele Polis Müdür Vekili Gökay Karagil, İskele Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü adına Varol Kalkanel, siyasi parti temsilcileri, dernekler, askeri erkân ve kurum kuruluş temsilcileri hazır bulundu. Törende, Merkez Kaymakamı Ahmet Aslan, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Muharebe Binbaşı Hüseyin İlkan tören birliklerini ve halkı selamlayarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutladı.

ÖZÜAK: “ÖZGÜRLÜĞÜN DÜNYAYA İLAN EDİLDİĞİ ŞAHLANIŞ GÜNÜ”

Ecevit Meydanı’nda düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Piyade Yüzbaşı Ali Özüak yaptı. Konuşmasında Mutlu Barış Harekâtının tarihi geçmişinden notlar aktaran Özüak, şunları söyledi: “Türk ulusunun tarihi kutlanacak olaylarla doludur. Ancak Kıbrıs Türk Halkı açısından 20 Temmuz 1974 gerçeğinin apayrı bir anlamı ve önemi vardır. Çünkü Mutlu Barış Harekâtı, sadece o günlerdeki kötü durumu tersine çevirmekle kalmamış, bir anavatan güvencesini de beraberinde getirmiştir.Kıbrıs Türk Halkı’nın kötü kaderini yenerek aydınlığı yakaladığı gün olan 20 Temmuz, özgürlüğe ve insanca yaşama sahip onurlu bir toplum olarak varlığımızın pekiştirildiği ve dünyaya ilan edildiği şahlanış günüdür” dedi.

DANS GÖSTERİLERİ COVİD-19 DOLAYISIYLA YAPILMADI

İskele Ecevit Meydanı’ndaki törende, her yıl sahne alan, İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi’nin gösterileri Covid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildi. Törende;  Şht İlker Karter İlkokulu öğrencisi Ayşe Ülfet Arabacı “Özgürlük Şarkısı”, Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Sümer Kurukafa ise “Bir gece ansızın ”  isimli şiirlerini okudular.

İSKELE’DEKİ TÖREN RESMİGEÇİT İLE SON BULDU
İskele Ecevit Meydanı’ndaki tören, resmi geçitin ardından son buldu. Öte yandan törenlerin hemen ardından her yıl İskele Belediye Gazinosu’nda düzenlenen bayram kutlaması da Covid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu