Kıbrıs

ÇAKICI: PANDEMİ HASTANESİ ACİL BİR İHTİYAÇ, HÜKÜMET ADIM ATMALI

                  

      Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Pandemi Hastanesinin acil bir ihtiyaç olduğunu belirterek, hükümeti adım atmaya çağırdı.

     Kıbrıs TV’de Haluk Yerli’nin sunduğu ‘Sabah Sabah’ programında konuşan Çakıcı, ülkemizde alınan Coronavirüs tedbirlerinin bu kadar sık değişmesininin doğru olmadığını belirterek, kararların bilimle alınması gerektiğini ve etki altında bilimsel düşünceleri dinlemeden kararlar verilmemesi gerektiğini söyledi. Bilimsel düşünce dikkkate alındığında bir olayla ilgili çok net karar verilebileceğini ifade eden Çakıcı, verilen kararın da kurallara bağlı olması halinde uzun süre değişmeyebileceğini söyledi. Özellikle bizim gibi kendini korumuş küçük bir ülke için tehlikeyle başa çıkmak için şartları koruyarak geliştirmenin önemli olduğunu kaydeden Mehmet Çakıcı, bunun dünyaya kapalı kalmak anlamına gelmediğini, tedbirlerin sürekli değişmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Çakıcı, bu kararların nasıl alındığı noktasında zaman zaman hayretler içerisinde kaldığını belirterek, üniversitelerimizdeki bilim insanlarından daha çok yararlanılması gerektiğini söyledi.

     Virüsün insan seçmediğini dünya genelinde herkes için bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Çakıcı, tedbirlerin herkese yönelik olarak alınması gerektiğinin altını çizdi. Mehmet Çakıcı, hükümetin normalleştirme adımlarını atarken gelişigüzel, baskı sonucu bir açılma süreci yaşandığını, eğitim programı, sertifikasyon ve denetleme yolunun seçilmediğini belirtti. Bilimsel düşünceye dayalı siyasi çerçeveden bakmayan ve ne yaptığını bilen bir Bilim Kurulu’na ihtiyaç olduğunu ifade eden Çakıcı, siyasi kararlara bağlı alınan kararların Bilim Kurulu’nda da bir karmaşa yaşattığını söyledi. Çakıcı şöyle devam etti: “Biz olsak üniversitelerden siyasetle ilgisi olmayan insanları seçerdik. Bir bilim insanını dinlersiniz. Güvenmediğiniz bir bilim insanını oraya atayamazsınız. Önce kurallara siz uyacaksınız. Kurallar ve hukuk herkes için olmalıdır. Güvenlik, gümrük ve sağlık tedbirleri herkese uygulanmalıdır. Siz ülkeniz için doğru yaptığınıza inanın ve bilimden dışarıya çıkmayın” şeklinde konuştu.

    Hükümetin PCR testleri için özelden yardım almasıyla ilgili sorulan soruya da yanıt veren Mehmet Çakıcı, bu işler için para ayrılması gerektiğini kaydederek, 6 ay sonra bu hastalığın biteceğinin garantisinin olmadığını, hastanelerin acilen hazır hale getirilmesinin şart olduğunu kaydetti.  Çakıcı, hükümetin sağlığa daha çok yatırım yapması gerektiğini vurguladı.  

   Pandemi Hastanesinin bu ülkede ihtiyaç olduğunu belirten Çakıcı, 30 yıldır kötü yönetimlerin bedelinin bu dönemde ödendiğini ifade ederek şöyle devam etti: “AMATEM’in Barış Ruh Hastalıkları Hastanesi’nin arkasında geçtiğimiz günlerde temel atma töreni yapıldı. Bu ülkede bağımlı hastayı tedavi etme noktasında bir sorun var mı? Sağlık Bakanlığı, Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi ile anlaşma imzaladı. Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi iş birliği ile daha uygun fiyatlarla bağımlı hastaların tedavileri yapılıyor zaten. Bu tedavinin %78’i devlet desteği ile vatandaşlarımıza katkı olarak sağlanıyor. Dolayısıyla bugün bağımlı hastaların tedavisi ile ilgili devletimizin acil bir sorunu yoktur. Karşıyaka’da Pembe Köşk’te kurulmuş olan bir hastane ve içinde bulunan ekipten ucuz bir şekilde hizmet alınabiliyorken, ille de 10 kat daha fazla ücret ödeyerek bir tesis kuracağım demek, ekonomik akla uygun değildir. Bugün bir AMATEM’in en az maliyeti 800 bin TL aylık harcama gerektirir. Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi’nde AMATEM bugün vardır. Devlet de gelecekte tabii ki kurabilir başka özel kurumlar da açabilir. Ancak önce bu işi bilen bir ekibiniz olmalıdır. Ekibiniz yoksa boş binalara para yatırmanız doğru değildir. Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de çok yoğun iş yükü durmaktadır. Çok büyük özveri ile çalışan sağlık ekibinin desteğe ihtiyacı daha da acildir” dedi.

    AMATEM’in şehrin ortasına Barış Ruh Hastalıkları Hastanesi’nin arkasına kurulmasının uygun olmadığını da belirten Çakıcı, şehrin ortasında kurulan madde bağımlılığı tedavi merkezinin ciddi güvenlik ihtiyacı ortaya çıkarabileceğini ve uyuşturucu satıcılarının çok kolay tedavi merkezi içerisine bile ulaşabileceklerini bildirdi. Çakıcı, “Keşke bilen insanların fikirleri alınsaydı. Sağlık bakanı Ali Pilli çok iyi niyetli bir insan, doğru bir Bilim Kurulu’na ve ekibe ihtiyacı vardır. Aynı hata Kalkanlı’da da yapıldı. Bir önceki hükümet döneminde şov içeren hareketlerin bedelini halk ödüyor. 12 adet yaşlı bakım merkezine verilecek destek ile 1/6 ekonomik harcama yerine bugün 600 Bin TL aylık verilerek çok büyük bir israf yapılmaktadır. Keşke bu harcamalar düzgün bir ekonomik yönetim anlayışıyla Pandemi Hastanesi gibi acil bir sağlık yatırımına veya virüs ile ilgili başka ihtiyaçlara yönlendirilebilseydi. Biz geçmişte de belirtmiştik talep edilmesi halinde yardıma her zaman hazırız” dedi. 

     Ülkede şu anda bir karmaşa yaşandığını gördüğünü kaydeden Çakıcı, değişmesi gerekenin anlayış olduğunu, anlayışın değişmemesi durumunda insanların ya da siyasi partilerin değişmesinin anlamı olmayacağının altını çizdi. Çakıcı, öncelikle ne yapılacağı konusunda karar verilmesi gerektiğini, mesela ülkede şu anda sivilleşme ve demokratikleşme konularının hiç konuşulmadığını kaydetti. Yapılacak çok iş olduğunu belirten Çakıcı, Kamu, Vergi, Tarım reformu, Genel Sağlık Sigortası, Şartlı Tahliye Tüzüğü, Genel Sicil affının bunlardan bir kaçı olduğunu söyledi. Çakıcı, siyasetçinin insanla değil sistemle uğraşması gerektiğini, devleti düşünmenin gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu