Kıbrıs

TARİH VERDİLER: DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ VE OXFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEN AŞI AÇIKLAMASI

[ad_1]

Oxford Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı koronavirüs aşısının yıl sonuna kadar piyasaya çıkabileceği ancak kesin olmadığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’nden de konuyla ilgili açıklama geldi.

İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca’ya lisanslanan
henüz deney aşamasındaki aşı, dün yapılan açıklamaya göre erken evre klinik çalışmalarda bir bağışıklık tepkisi üretti. Bu durum yıl sonuna kadar aşının kullanımına başlanabileceği beklentisini artırdı.

Aşı üzerinde çalışan Sarah Gilbert BBC Radio’ya, “Aşının piyasaya sunulması için yıl sonu hedefi bir olasılık ama bunun kesinliği yok çünkü üç şeyin olması gerekiyor,” açıklamasında bulundu.

Gilbert aşının ileri evre çalışmalarda işe yaradığının görülmesi, yüksek hacimlerde üretilmesi ve düzenleyicilerin acil kullanım için hızla lisans vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Gilbert bu 3 detayı vurgulayarak “Çok sayıda insanın aşılanmaya başlamasından önce bu üç şeyin hepsi gerçekleşmeli” dedi.

DSÖ’DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Baş Araştırmacısı ve Kamu Sağlığı Birimi Başkanı Soumya Swaminathan da, Alman Haber Ajansı DPA’ya aşı çalışmalarıyla ilgili röportaj verdi.

Swaminathan aşının en iyi ihtimalle 2021 yılı yaz aylarını bulabileceğini ifade etti.

Swaminathan, COVID-19’u bitirebilmek için aşının koruma oranının yüzde 70’in altında olmaması gerektiğini de ayrıca vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu