Kıbrıs

COVİD-19 AŞISI NOEL’E HAZIR

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, “en iyi durum senaryosuna” göre Covid-19 aşısının Noel’e kadar hazır olacağını söyledi.

Parlamento Bilim ve Teknoloji Komitesi’nde konuşan Hancock, kendisinin hayata hep iyimser baktığını belirtti ve “En iyi durum senaryosuna göre Covid-19 aşısının Noel’e kadar bulunup bulunmayacağını soruyorsanız, benim yanıtım evet” dedi.

İngiliz bakan, aşı geliştirilmesiyle ilgili zorluklara dikkati çekerek, ihtiyatlı olunmasından yana olduğunu söyledi.

Hancock, “Bu konuda çok çalışıyoruz ama Noel Baba’yı oynama sözü veremem, aşıyı ancak klinik olarak güvenli olduğunu bildiğimizde öneriyoruz” dedi.

İngiliz bakan, aşıyı bulmaları halinde, bundan bütün dünya vatandaşlarının faydalanacağını sözlerine ekledi.

Oxford Üniversitesi aşıyı bulmaya yakın

Covid-19 ile mücadele çalışmalarında önemli aşama kaydeden Oxford Üniversitesi araştırmacıları da, pazartesi günü yaptıkları açıklamada, üzerinde çalıştıkları aşının, salgına karşı herkesin bağışıklık sistemini güçlendirmesi konusunda olumlu yanıtlar verdiğini açıklamıştı.

Oxford Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ve Oxford Aşı Grubu iş birliğinde yürütülen çalışmalarda, Covid-19’a karşı güvenli ve etkili bir aşı bulma yolunda önemli bir adım atıldığı kaydedilmişti.

Çalışmaların sonuçlarının paylaşıldığı açıklamada, potansiyel Covid-19 aşısının 14 gün içinde T hücresi, 28 gün içinde de antikor yanıtı verdiği aktarılmıştı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu