Dünya

KANADA’DA 561 UÇAK SEFERİNDE COVID-19 SAPTANDI

Kanada Halk Sağlığı Ajansı verilerine göre, Covid-19 salgınının başladığı 4 Şubat’tan 18 Temmuz’a kadar Kanada havalimanlarına iniş ve kalkış yapan 561 uçuşta virüs vakası saptandı.

Buna göre, 561 uçuşun üçte ikisinden fazlasına denk gelen toplam 397 uçuş, salgının en etkili olduğu mart ayında gerçekleşti.

Alınan önlemlerin ardından nisanda 32, mayısta 27, haziranda 61 ve temmuzun ilk iki haftasında 42 uçuş kaydedildi. Bu son 5 aydaki uçuşların tamamında onaylanmış ve şüpheli Covid-19 vakaları saptandı.

“Kovid-19 virüsü, Kanada’ya uçaklarla geldi”

Kanada Kamu Çalışanları Sendikası Sağlık ve Güvenlik Sorumlusu Troy Winters, Kanadalı yayın kuruluşu Global News’e yaptığı açıklamada, Kovid-19’un Kanada’ya yolcu uçaklarıyla taşındığını söyledi.

“Covid-19, topluma yayılmadan çok önce uçaklarla ülkeye geliyordu. Başından beri oldukça endişeliydik.” diyen Winters, bu konuda yetkili makamları defalarca uyardıklarını kaydetti.

Global News’in görüşüne başvurduğu Toronto General Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Isaac Bogoch, mevcut bilimsel kanıtların hava yolculuğunun riskli olduğu iddialarını desteklemediğini söyledi.

Uçaktaki hava filtrasyonu, yolculuk boyunca maske zorunluluğu ve yolculara el dezenfektanı sağlamak gibi önleyici tedbirlerin, uçakta virüsün bulaşmasını mümkün kılmadığını vurgulayan Bogoch, olası vakaların da muhtemelen enfekte olmuş bir kişinin yakınında oturan kişilerle sınırlı olacağını ifade etti.

Bogoch, “Soru şu ise; eğer Covid-19’a bir uçakta yakalanabilir misin?’ Cevap; evet, tabii ki yakalanabilirsin. Ama risk, insanların düşündüğünden çok daha küçük.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu