Kıbrıs

TATAR: “KART HİZMETİNE DEVLETİN 5 MİLYON TL’LİK KATKI SAĞLAMASI BEKLENİYOR”

[ad_1]

KKTC’de eğitim gören tüm üniversite öğrencilerine ve yurt dışında öğrenim gören KKTC vatandaşı öğrencilere yönelik iyileştirmeler sağlanmasının amaçlandığı “Öğrenci Dostu Ada Projesi” protokol imza töreni, gerçekleştirildi.

Bir devlet projesi olan Öğrenci Dostu Ada Projesi kapsamında adada öğrenim gören öğrencilerin yaşam şartlarının kolaylaştırılması ve KKTC’nin öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke olması hedefleniyor.

Projeyle, yurt dışında öğrenim gören KKTC’li öğrenciler ve KKTC’de öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerinin alışverişlerinde kullanabileceği bir indirim sistemi oluşturulması da amaçlanıyor.

Projenin önemli adımlarından bir olan kart ve indirim sistemi için Kooperatif Merkez Bankası ile bir süredir yapılan çalışmalar bugün sonuçlandı ve bu konuda protokol imzalandı.

Öğrenci Dostu Ada Projesi kapsamında 2020-2021 Öğretim Yılı’nda KKTC üniversitelerine yeni kayıt yapacak ve bu kartı alacak tüm öğrencilere devlet tarafından karta yüklenmiş olarak 500’er TL’lik yardım da sağlanacak.

Protokolün imzalanmasından sonra verilen aranın ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkilileri ile üniversite rektörleri, “Yükseköğrenimde Güz Dönemi Planlaması ve Öğrenci Dostu Ada Projesi” konulu toplantı yaptı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan toplantıya Başbakan Ersin Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli ile Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası yetkilileri de katıldı.

Öğrenci Dostu Ada Projesi’ne ilişkin protokol imza töreninde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Kemal Ataman, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Başbakan Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

BAŞBAKAN TATAR: “KART HİZMETİNE DEVLETİN 5 MİLYON TL’LİK KATKI SAĞLAMASI BEKLENİYOR”

Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında, basında “pandemi artıyor” şeklinde haberlere yer verildiğini, KKTC’deki ortamı olduğundan kötü göstermenin iyi neticeler vermeyeceğini, bu konuda basına büyük görev düştüğünü kaydetti. Tatar, kendilerini yüzde yüz izole ederek, üniversiteleri öğrenci akışı olmadan yaşatabilmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

“POLİSLER İZOLE OLMASI GEREKENLERE MÜDAHALE ETSİN”

Başbakan Tatar, polislere çağrıda bulundu ve devletin aldığı tedbirlere meydan okuyarak yurt dışında gelen ve kendini izole etmesi gerekirken dışarda gezenlere müdahale etmelerini, gereğini yapmalarını istedi.

Ortada bir başarı olduğunu ve yeniden vakaların yaygınlaşmasını istemedekilerini vurgulayan Başbakan Tatar, kontrol ve kurallara uymanın önemine işaret etti.

KKTC’nin güvenli olduğu yönünde dünyaya mesaj vermenin hem öğrenci akışının sağlanabilmesi hem de aralarında turizmin de bulunduğu çeşitli sektörler için gerekli olduğunu vurgulayan Başbakan Tatar, “Bunlar büyük ekonomik olaylardır” dedi.

“YAVAŞ YAVAŞ TOPARLANIYORUZ”

Olağanüstü şartlardan geçtiklerini ancak çok tedbirler aldıklarını, Maliye Bakanlığı’nın da iyi çalıştığını ve gelir kayıplarının beklenenden az olduğunu kaydeden Başbakan Tatar, TC’nin de desteğiyle yavaş yavaş toparlanıyor olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin bazı üniversite kentlerine göre KKTC’nin öğrenciler için biraz pahalı olduğunun söylendiğini kaydeden Başbakan Tatar, bütün bunların kontrol edilmesiyle “Ada Dostu Kart” projesinin de katkılarıyla öğrenci akışının daha ileri bir noktaya taşınabileceğini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, genel anlamda KKTC’ye gelen öğrencilere sahip çıkılması, öğrencilerin istismar edilmemesini istedi ve kartın da fiyatların daha tatmin edici bir seviyede tutulmasına katkı yapacağını belirtti.

Kooperatif Merkez Bankası tarafından sunulan bu kartın hizmetine devletin yılda 5 milyon TL’lik bir katkı sağlamasının beklendiğini de açıklayan Tatar, Maliye Bakanlığı’nın yapıp önüne getireceği bu konuyla ilgili çalışmayı onaylayacağını vurguladı.

Başbakan, diğer bankalar da öğrencilere yönelik benzer kartlar ve projelerle ortaya çıkarlarsa onların da bu imkandan yararlanabileceğini ekledi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Şerife Kanan, Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Kemal Ataman tarafından YÖDAK Başkan Vekili Mehmet Hasgüler, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler ve Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Kemal Özçınar’ın şahitliğinde “Öğrenci Dostu Ada Projesi Protokolü” imzalandı. Protokole Başbakan Ersin tatar da Onursal Başkan olarak imza koydu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu