Dünya

EURO, 8 TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler yatırım araçlarının fiyatlarında sert hareketlere neden oluyor. Altın fiyatları tüm zamanların tarihi rekorunu kırarak yatırımcısını sevindirirken dolar kuru ise düşüşü ile yatırımcısına kara kara düşündürmeye devam ediyor. Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı ve yeni gerilimler sonrası dolar göstergesi son 16 yılın en düşük seviyesini görerek yatırımcısını şoka uğrattı. Dolar kurunda panik satışları hızlanırken Euro ise ralli yaptı.

Altın tarihinin en parlak günlerini yaşarken dolar kurunda ise düşüş hızlandı.  Amerika’dan gelen haberler ile kurda geri çekilme hızlanırken büyük yatırımcıların panik satışları dikkat çekti. 

DOLAR GÖSTERGESİ SON 16 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ! 

Dolar kuru düşüşünü sürdürürken gösterge son 16 ayın en düşük seviyesini görerek yatırımcısını üzdü. Washington ile Pekin arasında yaşanan siyasi gerilim sonrası dolar kurunda değerli para birimleri karşısında yaşanan erime hız kazanırken Euro kuru ise ralli yaptı. 

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ / DÜŞÜYOR?

Dolarda yaşanan düşüşün en önemli nedeni bir türlü önü alınamayan Korana Virüs pandemisi olarak gösteriliyor. Amerika bir türlü gereken sert tedbirleri almazken hem yeni vaka sayısı hem de can kayıpları artarak devam ederken bu da yatırımcıların endişe ile dolardan çıkmasına neden oluyor. 

Yine Amerika ile Çin arasında yaşanan büyükelçilik krizi, FED tarafından negatif faiz uygulanması ve parasal genişleme politikası ile piyasaya yüklü miktarda dolar sürülmesi de kuru aşağıya çeken önemli nedenler arasında gösteriliyor.  Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında imzlanan son anlaşma sonrası Euro kurunun güçlenmesi de dolar kurunu aşağı yönlü itiyor. 

EURO KURU RALLİ YAPTI, 1 EURO 8 LİRA BARAJINI AŞTI! 
Euro kuru ise yapılan anlaşma sonrası gücüne güç katarak yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. 1 Euro an itibari ile 8,0025 TL üzerinden işlem görüyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu