Kıbrıs

“GG”YE TAÇOY ENGELİ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’da gündem mevcut müdür Ahmet Dargın’ın görevden alınması. KIB-TEK’te bir süredir hiçbir adım atılamaması ve kurumun iyi yönetilememesi sonucunda, hükümetin büyük kanadı Ulasal Birlik Partisi düğmeye bastı. Kötü yönetim yüzünden özellikle Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un oldukça rahatsız olduğu ve Dargın’ın görevden alınması talimatını KIB-TEK Yönetim Kurulu’na verdiği öğrenildi.

GÜRCAN ERDOĞAN KRİZİ

Yaşanılan bu gelişme sonrası KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Gürdal Çuvalcıoğlu’nun, eski müdürlerden Gürcan Erdoğan’ın yeniden müdürlüğe atanması için yaptığı girişimler hem kurum içerisinde, hem de UBP içerisinde krize neden oldu. Çuvalcıoğlu’nun, özellikle Başbakan Ersin Tatar’ın adını kullanarak yaptığı girişimler sonucunda yaşanan kriz karşısında ortaya net tavır kouduğu ve bu tavrın cumurbaşkanlığı seçimlerini etkileyebileceği gelen bilgiler arasında.

“GG” İŞBİRLİĞİ

Hakkında çeşitli suçlamalar ve soruşturmalar bulunan eski Müdür Gürcan Erdoğan’ın ısrarla yeniden müdür yapılması için uğraş veren Gürdal Çuvalcıoğlu’nun, son olarak Gürcan Erdoğan ile işbirliği yaptığı ve Erdoğan’a 400 bin TL’lik klima sattğı ortaya çıktı. Çuvalcıoğlu, daha önce de KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi olduğu dönemde kendi dükanından KIB-TEK’e buzluk satmış ve bu konu kriz nedeni olmuştu. Kurum içerisinde bu ikilinin ortaklığına ise “GG” yakıştırılması yapıldı.

TAÇOY’DAN ERDOĞAN’A RET!

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un, hakkında bu kadar şoruşturma olan ve şaibeli bir geçmişi bulunan Gürcan Erdoğan’ın atanmasına kesinlikle karşı çıktığı, partinin üst kademesinden gelen baskılara rağmen bu konuda asla taviz vermeyeceği öğrenildi. Taçoy’un yakın çevresine, “Ben kendi ayakları üzerinde duran bir KIB-TEK yaratmak istiyorum. Adı bu kadar şaibeye karışmış bir insanı atayıp da adımı asla kirletmem. KIB-TEK içerisinde bu görevi yapabilecek yetenekte yöneticiler var, geriye değil ileriye bakmalıyız” dediği gelen bilgiler arasında.

EL-SEN DE GÜRCAN ERDOĞAN’A KARŞI

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın da Gürcan Erdoğan’ın yeniden müdür atanmasına karşı olduğu ve bu konunun sendika için grev nedeni olduğu biliniyor. EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç daha önce katıldığı bir TV programında “Ben burada olduğum sürece KIB-TEK’e zarar veren bu adam o koltuğa oturamaz” demişti.

UBP-CTP İŞBİRLİĞİ

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında dün UBP kanadından Gürdal Çuvalcıoğlu’nun uzun bir süredir işe dahi gitmeyen, sürekli bir şekilde siyasilerin kapısını çalarak mevki talep eden EL-SEN Eski Başkanlarından Tuluy Kalyoncu’yu arayarak EL-SEN Yönetimine karşı işbirliği yaptığı öğrenildi. EL-SEN’in yeni bir müdürlük kadrosu açılmasına karşı olduğu bilinmesine rağmen bu yönde olumlu görüş verdiği yönünde yalan bilgiler yayan Kalyoncu, kısa süreli bir kriz yaşanmasına sebep oldu. Daha sonra böyle bir durumun olmadığı anlaşılınca ortadan kalkan krizin yerini öfke aldı. Kalyoncu’nun sürekli bir şekilde bu şekilde yalan propaganda yapması karşısında EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’ın kendisini aradığı ve ikili arasında çok sert bir konuşma geçtiği öğrenildi. Bugün ise, Gürdal Çuvalcıoğlu’nun bir başka CTP’li olan Ahmet Dargın ile işbirliği yaptığı ve yasak olmasına rağmen KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun bugün yapacağı toplantıyı kendilerine yakın olan ve dün kuruma gelerek bizzat Dargın’ı ziyaret eden bir gazeteciye verdikleri öğrenildi. Gündem bugün bir gazetenin internet sayfasında yayınlandı. Gündemde göze çarpan ise yine Tuluy Kalyoncu’nun nakil isteğinin de gündemde yer alması oldu.

İSTİFA YALANI

Son günlerde istifa ettiği yönünde etrafını bilgilendiren Tuluy Kalyoncu’nun, kurumdan istifa ettiğine dair hiçbir başvurusunun olmadığı da dün yapılan araştırma sonucunda ortaya çıktı.

TAÇOY KARARLI

Son gelen bilgilere göre Bakan Taçoy’un Dargın’ı görevden almaya kesin kararlı olduğu aynı kararlılığı Gürcan Erdoğan’ı getirmeme konusunda da gösterdiği öğrenildi. Önümüzde 48 saat içerisinde bu konuda net gelişmeler yaşanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu