Kıbrıs

Güney Kıbrıs korona salgınında “dönüm noktasında”

Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının sayısında son bir ayda yaşanan artış ve vakaların daha genç yaştaki kişilerde asemptomatik şekilde görülmesi endişeye sebep oluyor.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Güney Kıbrıs’ta son bir aylık dönemde yaşanan vaka artışları ve bu vakaların çoğunluğunun yaşça daha genç ve asemptomatik kişiler olmasının endişe yarattığını yazdılar.
Gazete, “Kıbrıs Dönüm Noktasında” başlığı altında geniş yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ta Limasol ağırlıklı olarak tüm şehirlerde gerçekleştirilen test sonuçlarının ayrıntılarına yer verdi.
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 3 bin 567 test sonucunda 30 pozitif vakaya rastlandığını, bunlardan 13’ünün daha önce doğrulanmış vakaların temaslıları olduğunu aktaran gazete, bu vakalardan 14’ünün bulaş kaynağı bilinmeyen, yani “yetim vaka” olduklarını belirtti.
1 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında ise toplamda 158 vakanın tespit edilmiş olduğunu vurgulayan gazete, bu vakaların 52’sinin yurt dışından gelen veya seyahat geçmişi olan kişiler olduklarını, 98’inin ise yerel bulaş vakaları olduğunu belirterek, 8 kişi hakkında ise araştırmaların devam ettiğini ifade etti.
Gazete, sağlık bakanlığının verilerinin, yeni vakaların bir çoğunun yaşça genç ve asemptomatik kişiler olduklarını gösterdiğini belirtirken herhangi bir rakama yer vermedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu