Kıbrıs

DİZDARLI: “HASTANE İYİCE GECEKONDULAŞTIRILIYOR”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi. Dizdarlı “Anladığım bu saydığım departmanlar bu sabah ya yok, ya da alt yapısı olmayan koridorlardan bozma yerlere taşınarak çalıştırılmaya çalışılacak. Gerekli departmanlar kapanarak yada alt yapısız yerlere taşınıp sağlık alt yapımız gelişemez. Hatta geriye götürülür. Hastane iyice gecekondulaştırılır. Yazık. Bunca yıllık birikimi, planlama yapamadığınız için çöp ediyorsunuz. Gerçekten yazık” ifadelerini kullandı.

İşte Dizdarlı’nın açıklaması….

YILLARDIR HİZMET VEREN MEVCUT DEPARTMANLAR KAPATILARAK YA DA ALT YAPISIZ YERLERE TAŞINARAK HASTANE ALT YAPIMIZ GELİŞTİRİLEMEZ

İnat ettiniz o kadar yapılacak yer varken yapmadınız gittiniz Ayaktan Tanı Mekezini, Pandemi Merkezi’ne çevirdiniz. Hiç yoktan iyidir diyemiyorum. Bir sıfırdan büyüktür ama yedi sekiz yapmak varken neden Bir’i tercih ettiniz anlamış değilim. Zira;

1- Kolonoskopi gastroskopi hatta ERCP yapılan bir ünite vardı. Bu işler için planlanarak inşaat safhasında planlanmıştı. Her yıl kalitatif ve kantitatif artı katarak hizmet veriyordu.

2- Diş hastalarının devam ettiği Diş hastalıkları polikliniği vardı. Alt yapısı yine inşaat zamanından kurulmuştu. Gelirleri giderleri özel planlanmıştı

3- Çene hastalıklarını teşhis tedavi edildiği, çene cerrahisi polikliniği vardı. Anastezi gerekmeyen çene ameliyatlarının yapıldığı ünitti.

4- Bebeklerin nasıl emzireleceğinin gösterildiği, annelerin fazla sütlerinin sağıldığı Emzirme Polikliniği vardı. Bu sayede anneler bebeklerini doğru rahat emzirmeyi öğreniyor, emzirme organlarında bir rahatsızlık olduğunda güvenerek başvuracakları bir yer olduğunu hissediyorlardı.

5- İşitme engelli kişilerin işitme seviyelerinin belirlendiği odyometri departmanı vardı. İşitme kusuru ile yeni tanışanların, işitme cihazı ihtiyacı duyanların, ehliyet alacakların, işe gireceklerin işitme seviyelerinin ölçüldüğü özel kabinlerin bulunduğu bir merkezdi

6- Göğüs hastalıkları poliklinikleri vardı.

7- Kalp cerrahisi poliklinikleri vardı.
(6-ve 7 de bahsedilen hastalar özellikle polikliinik kalabalığından uzak tutulması gereken hastalar olduğu için buraya alınmıştı)

8- Eforlu kalp testlerinin yapıldığı ünite vardı. Kalp hastalıklarının tabısında kullanılan bu ünitin her gün onlarca taleplisi vardı.

9- ECHO muayenelerinın yapıldığı departmanlar vardı.

10- Uyku Laboratuvarı. Büyük zorluklarla kurulan bu laboratuvar sayesinde çok sayıda sevk durmuştu

Anladığım bu saydığım departmanlar bu sabah ya yok, ya da alt yapısı olmayan koridorlardan bozma yerlere taşınarak çalıştırılmaya çalışılacak. Gerekli departmanlar kapanarak yada alt yapısız yerlere taşınıp sağlık alt yapımız gelişemez. Hatta geriye götürülür. Hastane iyice gecekondulaştırılır.

Yazık. Bunca yıllık birikimi, planlama yapamadığınız için çöp ediyorsunuz. Gerçekten yazık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu