Kıbrıs

“Özgürgün Meclis’e gelmediği halde vekil maaşı almaya devam etti”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, tarımın dört elle sarılmak gereken bir olgu olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin dünyada kendi kendine gıda bakımından yeterli olan birkaç ülkeden dışardan et, saman ithal eden bir ülke haline geldiğini söyleyen Özyiğit, tarıma önem verilmesi gerektiğini anlattı.

Devletin köylüden aldığı ürününün bedelini zamanında ödeyemezken, borçların işletilmeye devam edildiğini kaydeden Özyiğit, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin konuyla ilgili daha detaylı bir konuşma yapacağını ifade etti.

Hüseyin Özgürgün’ün istifasına da değinen Özyiğit, Özgürgün’ün geçen Eylül’den bu yana Meclis’e gelmediği halde vekil maaşı almaya devam ettiğini kaydetti, “Onun milletvekilliğinin düşürülmemesi hepimizin ayıbıdır” dedi.

Geçen haftaki Ankara temaslarını ele alan Özyiğit, Meclis’teki tüm partiler davet edilse buna bir itirazları olmayacağını ancak çatı adayı ve yeni bir hükümet tartışmaları devam ederken belli kişilere davet yapıldığını kaydetti, “Bu müdahale değil de nedir? ” dedi.

Hükümet artık iş yapsın diyen Özyiğit, Doğu Akdeniz’de suların kaynadığına işaret etti, KKTC’nin bu noktada içinde bulunduğu durum hakkında ilgili bakandan bilgi istedi.

Ankara’da Maraş açılımının da ele alındığını ifade eden Özyiğit, bugüne kadar Maraş’ın Türkiye yetkilileri ile elbette görüşüldüğünü ancak bunun Cumhurbaşkanlığı’nda Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanlarının katılımıyla yapıldığını kaydetti.

Cemal Özyiğit, gelinen noktada Cumhurbaşkanlığı ve Meclis’in bypass edildiğini ifade etti, “Bu bir uluslararası sorundur, bu konuda birinci derecede yetkili Cumhurbaşkanlığı makamıdır” dedi. “Kapı açılımlarının konuşulacağı yer de orasıdır” diyen Özyiğit, kapı açmanın tek yanlı olamayacağını kaydetti.

“Bu arada partizanca istihdamlar son sürat devam ediyor” diyen Özyiğit, sayıyı artık merak ettiğini söyledi, konuyla ilgili Personel Dairesi’ne başvurup yazılı talepte bulunacağını ifade etti.

Dün bir gazetecinin bu istihdamların iptal edildiğine dair bir paylaşım yaptığını kaydeden Özyiğit, gerçekten böyle bir iptal varsa açıklanmasını istedi.

Özyiğit, dövizin de yükselmesiyle vatandaşın çok zor durumda olduğunu ifade etti, hükümetin bu konuda çalışma yapmasını talep etti.

Özyiğit bir bankanın KKTC Merkez Bankası tarafından yeterince denetlenmediği yönündeki haberlerin gerçekliği hakkında bilgi istedi.

Geçen hafta üç gün şebekelere su verilmediğini ifade eden Özyiğit, tamiratların gerekçe gösterildiğini söyleyerek “Gerçekten öyle mi?” diye sordu.

Özyiğit, bu susuzluğun yerel kaynaklara sahip çıkılmasının önemini de gösterdiğini kaydetti, Su Yasası’nın bir an önce getirilmesini istedi.

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını anımsatan Özyiğit, gelinen aşamada okulların nasıl açılacağının merak edildiğini dile getirdi.

Güney Kıbrıs’ın öğrencileri ikiye ayırarak bazı çocukların 3 gün bazı çocukların 2 gün okula gideceği bir sistem, Türkiye’nin ise cumartesi gününü de okul haftasına katarak başka bir sistem kurduğunu anlatan Özyiğit, her ne yapılacaksa bunun bu hafta kararlaştırılması gerektiğini söyledi.

Ülkenin pandemiyle 1 Temmuz’dan itibaren tanışmaya başladığını dile getiren Özyiğit, ülkelerin DSÖ verilerine göre sınıflandırılmadığını, bu nedenle durumun daha da tehlikeli hale gediğini söyledi.

Test sonucu çıkana kadar evde beklemesi gerekenlerin çarşı pazar gezdiğini söyleyen Özyiğit, bunun tüm toplumu tehdit ettiğini kaydetti.

Özyiğit, sanki durum eşitlenmek istenirmiş gibi İngiltere’nin de B kategorisine alındığını ifade ederek, bunun hangi veriye göre yapıldığını sordu, ilgili bilim kurulunun buna olumlu oy verip vermediğini sordu.

İngiltere’nin B kategorisine alınmasının pandemide patlama yaşanmasına neden olacağını dile getiren Özyiğit, pandemi hastanesi için yeni bina yapılmasına gerek olmadığını kaydetti, gerekli adımların bir an önce atılmasını istedi.

Haber: Doğuş Özokutan Çiftçioğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu