Hasan HasturerKıbrısManşet

Hiç üzülme Talip Atalay Hocam…

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ı nihayet başarıp dün görevden aldılar.

Gerekçe bulmak değil uydurmak kolaydır bazıları için.

Ancak görevden alma kararını verenler, ansızın neden bu kararı verdiklerini, çok iyi biliyorlar.

Talip Atalay, çağdaş bir din adamı olarak on yıl görev yaptı.

Kendi alanında adadaki öteki dini liderlerle bir araya geldi.

Çok olumlu izler bıraktı her yerde.

Ancak uzun zamandır, peşindeydi bazıları.

***

Talip Atalay’la ilgili notlarım vardı.

Görevden alınırsa yaptıklarını anımsatmak için masamda duruyordu.

İşte o notlarımdan bazıları:

Prof. Dr. Talip Atalay Din İşleri Başkanlığı görevine geldikten bugüne on yılda çoğunluğu ülkemizdeki imam ve müezzinlerin büyük çoğunluğu ilkokul mezunuydu. Tek tek ayaklarına gittiği görevlilerine yaşınız ne olursa olun ilkokul mezunuysanız ortaokul, ortaokul mezunuysanız lise, lise mezunuysanız üniversite, üniversiteli iseniz yüksek lisans doktora yapacaksınız talimatını verdi.

Teşvik kolaylıklarıyla her yaştan görevli yeniden okullu oldu.

Düşünebiliyor musunuz eğitim seviyesi yüksek Kıbrıs Türk Toplumunun koca Din İşlerinde  ilahiyat eğitimli sadece 4 imam vardı.  Sadece ülkemizde değil dünyada az bulunan bir eğitim-öğretim seferberliğiyle on yılda her kademede eğitim düzeyi arttı,  ilahiyat fakültesi mezunu sayısı 4’den 79’a yükseldi, yani %1875 arttı.

Siyasilerin cahil, eğitimsiz imam alma baskısına boyun eğmedi, dini eğitim almış olanları bir yıl Türkiye’de dini eğitim merkezine gönderip bir yıl eğittikten sonra istihdamına izin verdi.

Büyük kavgalarla Din İşleri Yasası’nı geçirdi, mezuniyeti İlahiyat Fakültesi bile olsa mesleki yeterlilik sınavından geçmeden, göreve alınmaması için sınav şartı koydu. Kalitenin artması ve şaibenin olmaması için sınav yetkisini hizmet satın alımıyla bir üniversiteye kullandırdı.

İlk kadın din görevlisi istihdamını gerçekleştirdi.

37 Din görevlisine, hizmet kalitesini arttırmak amacıyla eğitim programına tabi tutup sertifika aldırdı.

Koca Müftülük Lefkoşa Suriçinde ikinci katta sıkışıktı. İlçelerde vatandaşın dini konuda soru sorabileceği, imamın Lefkoşa’ya gelmeden izin kağıdı imzalatabileceği bir birimi yoktu. Her ilçede bir temsilcilik açtırdı. Başkanlığı mevcut yeri restore edip, oraya taşıdı.

Din İşlerinde bir binek araç bile yoktu 2011’de. Araç eksiğini kendi gayretiyle tamamladı.

Gelir gelmez yine kendi imkanlarıyla Kıbrıs’ta ilk defa Din İşlerini dijital dosyalamaya geçirdi.

Ancak özellikle toplumsal faaliyetleri hep ilklerdi. Ülke içinde farklı kesimleri bir araya getirdi, dernekler kurulmasına öncülük etti. Toplumsal meselelere, engellilere, ihtiyaç sahiplerine ve problemli alanlara yönelik hassas oldu, bu alanlardaki her türlü çalışmayı destekledi, teşvik etti, dernekler kurulmasına öncülük etti. Hayvanları ve bitkileri de unutmadı.

Kurduğu iyi ilişkiler ve uluslararası temaslar ile sağladığı güvenin sonucunda terk ettiğimiz güney camilerini, şehitliklerini, mezarlarını sahiplendi.

Hala Sultan’a geçemeyen Türkiye kökenli binlerce kişiyi her bayram ve mevlid günü geçirdi. İlk defa Güney Kıbrıs’a sürekli imam ataması yaptı ve bunu Güney yönetimine de kabul ettirdi. Şakir Alemdar’ı Güney Kıbrıs Temsilcisi olarak atadı.

Kıbrıs Türkünü temsilen her düzeyden  dini lider, diplomatik temsilci, devlet adamı temaslar yürüttü. Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyunda saygın görüşmeler yaptı, temsiliyet görevlerinde bulundu. Ayrımsız her türlü hak ve özgürlükler konusunda önemli ve örnek bir Kıbrıslı Türk Müftü olarak her kesimin saygısını kazandı.

***

Bütün bunları başaran biri görevden alındı diye üzülsün mü?

Elbette üzülür ama mevcut şartlarda, Talip Hoca hiç üzülmesin!!!

Bir Kıbrıslı Türk olarak Talip Atalay’a imza attığı çok doğru işler nedeniyle gönülden teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu