Derviş DoganManşet

Hangi planlama yapılabiliyor?

Nüfusu bilinmeyen, bilmek için de bir çaba harcamayan anlayışın, ülkede bir plan program üretmesi mümkün mü, Yani bir defa nüfusu bilmiyorsunuz, bilmediğiniz bir nüfusun üzerinden hangi planlamayı savunabilirsiniz? Koca bir hiç!

Yanılmıyorsam en son yapılan nüfus sayımı 2011 de yapılmıştı. Aradan tam 10 yıl geçti.

Bu zaman zarfında birçok şey değişti haliyle..

Özellikle de nüfus..

Fakat ne tuhaftır ki, 2011 yılından bu yana

gelip giden hiçbir hükümet nüfus sayımı yapma ihtiyacı hissetmedi. Ya da bu yönde bir irade ortaya koymadı..Oysa hepimiz biliyoruz ki bir ülkede yapılan planlamalar hep o ülkenin nüfus sayısına göre yapılır. Ve fakat bizim ülkemizde nüfusun gözle görülür şekilde artması bir yana,bu durumun  günlük yaşantılarımıza yansıyan olumsuz etkileri ile her gün yüzleşiyoruz.

Yolda,sokakta,trafikte, enerji kaynaklarında, kriminal olaylarda,okullarda,,hastanelerde, kısacası yaşadığımız ülkenin her alanında bu mevzunun olumsuz yansımalarını hissediyoruz, görebiliyoruz. Lakin buna rağmen sürekli vatandaşlık veriliyor! Artık sadece Turkiye’den değil onlarca farklı ülkeden isçi statüsünde gelen insanlar var ülkede !! Bu insanların birçoğu  bir müddet sonra kayıtsız duruma düşüyor.

Sonrası malum.

Kayıtsız olarak çalışan yabancıların sayısı ne?

Bilen var mı?

Yok.

Kayıtlı olarak çalışan yabancı sayısı ne ?

Bu konuda bilgi net mi?

Ya da şöyle sorayım, bu sayı kontrol altında mı?

Hiç sanmıyorum..

Peki bilinen nüfusun yüzde kaçı Güney Kıbrıs’ta çalışıyor? Çocuklarımızın yüzde kaçı guney Kıbrıs’taki okullarda okuyor?

Bu konularda net bir bilgi var mı?

Devletin bakanlıklarının ve ilgili dairelerinin,üniversitelerini , sendikalarının, ekonomik örgütlerinin bu konularda bir araştırması,ya fa kamuoyuna yansıyan bir yayını var mı? Ben bıgüne kadar görmedim, gözümden kaçmış da olabilir elbette, varsa da bu beni çok mutlu eder. Fakat bugüne kadar ne okudum ne de duydum..Bunca yıllık yaşanmış tecrübelerimize de baktığım zaman istatistiki bilgi bakımından çok sığ bir anlayışa sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütün bu gerçekler ortada dururken,

Nüfusu bilinmeyen, bilmek için de bir çaba harcamayan anlayışın, ülkede bir plan program üretmesi mümkün mü,

Yani bir defa nüfusu bilmiyorsunuz, bilmediğiniz bir nüfusun üzerinden hangi planlamayı savunabilirsiniz?

Koca bir hiç!

Öyle anlaşılıyor ki el yordamı ile yönetilen bir ülkenin şanssız yurttaşlarıyız..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu