Güney KıbrısKıbrısManşet

Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan’dan üçlü zirve…

Rum haber kaynakları, üç ülkenin enerji sektörü esas olmak üzere, bir dizi sektörde işbirliği yapma kararı aldığını ve zirve toplantısı çerçevesinde üç ülkenin elektrik şebekelerini bağlayan işbirliği anlaşması imzalandığını duyurdu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin imza koyduğu ortak açıklamada Türkiye’ye “sert mesajlar” verilirken, üç ülkenin ortak ilgi alanlarındaki konularda işbirliği yaparak, geniş bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı güçlendirme konusundaki kararlılığı vurgulandı.

Ortak açıklamada, üç ülke arasındaki elektrik bağlantısının Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunabileceğine işaret edilirken, Türkiye-Libya anlaşmasına da atıfta bulunuldu ve bu anlaşmanın yasal sonuçlar doğurmadığı gibi, bölgedeki istikrarı baltaladığı iddia edildi.

Üç lider, ortak açıklamalarında üç ülke arasında imzalanan elektrik bağlantısı anlaşmasının yalnızca müdahil ülkelerin değil, Avrupa’nın da enerji tedarik güvenliğini sağlayacağını ve ekonomik işbirliğini güçlendireceğini; ayrıca bu bağlantıyla önemli miktarda elektriğin Doğu Akdeniz’e ve Doğu Akdeniz’den taşınması için bir kanal oluşturacağını vurguladı.

Ortak açıklamada Türkiye’ye, araştırma gemilerinin taciz edilmesi gibi Uluslararası Hukuk ilkelerini ihlal eden tek taraflı eylemlerden ve “tahriklerden” uzak durması çağrısı da yapıldı. Açıklamada ayrıca, agresif bir ortamda veya şiddet kullanarak sonuç getirecek verimli bir diyalog kurulamayacağına dikkat çekildi.

Türk gemilerinin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” ve Uluslararası Hukuk zemininde belirlenmiş deniz bölgeleri içerisindeki “yasadışı sondajlarını ve sismik araştırmalarını” reddettiklerini belirten üç lider, Yunan hava sahasındaki “ihlaller” ile Yunan kıta sahanlığı içerisinde Uluslararası Hukuk ilkelerini ihlal eden tüm diğer “yasadışı eylemleri” kınadıklarını ifade ettiler.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, üç ülkenin bölgede oynadığı istikrar rolünü överken, mevkidaşlarını Türkiye’nin Kıbrıs’taki “ihlallerine” dair bilgilendirdiğini söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin iki devletli çözüm önerisinin kabul edilemez olduğunu ve BM kararlarına ters düştüğünü kaydederken, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için özel danışman atayamamasından Kıbrıs Türk tarafını sorumlu tuttu.

Rum tarafının yaratıcı diyalog için hazır olduğunu da yineleyen Anastasiadis, diyaloğun yeniden başlaması için çeşitli forumlarda gösterilen çabalardan bahsetti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ise, Türkiye’nin zamanın işaretlerini anlamıyor gibi göründüğünü ve eylemleriyle bölgedeki barışı baltaladığını söyledi.

Miçotakis, konuşmasında işbirliği ve iyi komşuluk vurgusu yaparak, üç ülke arasında birçok alandaki işbirliğine bugün, enerji ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarla ilgili iki işbirliğinin daha eklendiğini söyledi.

Üç ülke arasındaki oluşumun Doğu Akdeniz için istikrar ışığı olduğunu ifade eden Miçotakis, üç ülkenin de Türkiye’nin “tahrikkar tutumunun kınanması” konusunda görüş birliği içerisinde olduğunu kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fettah El Sisi de, enerji sektöründeki işbirliğini güçlendirmek istediklerini belirterek, üçlü işbirliğinin ekonomi, savunma ve bölgedeki tahriklerin göğüslenmesiyle ilgili görüş alışverişinde büyük önem taşıdığına işaret etti.

Kıbrıs sorununa Uluslararası Hukuk ve BM kararları zemininde adil bir çözüm bulunmasını desteklediğini dile getiren El Sisi, Libya’da da bağımsız seçim yapılmasını ve tüm yabancı askerin çekilmesini arzu ettiğini kaydetti.

Görüşmede İsrail-Filistin arasındaki sorunları, Suriye meselesini, Lübnan’daki durumu, terörle mücadeleyi ve mülteci sorununu da ele aldıklarını ifade eden El Sisi, 10’uncu Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır Zirve Toplantısı’nın da Mısır’da yapılacağını açıkladı.

Üç ülke arasında imzalanan elektrik anlaşması, Afrika’yı Avrupa ile bağlayan ilk anlaşma olma özelliğini taşırken, Yunanistan-Mısır arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge üzerinden Avrupa’ya ucuz “yeşil” elektrik enerjisi gönderilebileceğine işaret ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu