KıbrısManşet

Sivrisinek larva ilacı TL ile alınıp Euro ile satılacak… Devlet, şimdiden 350 bin TL zarar etti

Rekabet kurulu nedeniyle 2 kez iptal edilen sivrisinek larva ilacının ihalesine, Sağlık Bakanlığı, tek firmanın katılımıyla seçim yasaklarına bir gün kala yani 24 Kasım’da yeniden çıkıyor.

TARIM DAİRESİ VE TARIMSAL İLAÇLAR DENETLEME KURULU, TOPLANTIDA YER ALMADI!

Kıbrıs Postası’nın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, şartnamedeki ilacın özelliğini tek bir firma karşılıyor. Şartnameye göre, ilaçta aranan özellik bakteri kökenli larvasit; yani ilaç hem bakteri hemde 2  aktif madde şartı aranıyor. Kuzey Kıbrıs’ta tek bir ilaç firması hariç diğer firmaların sivrisinekle mücadelede getirdiği ilaçların bu ihaleye girebilmesi mümkün olmadığı  belirtiliyor.

Kriterlerin belirlendiği toplantıya ilaçlara onay veren Tarımsal İlaçlar Denetleme Kurulu’nun ve Tarım Dairesinin  yer almaması ise tartışma yarattı. Toplantıda ihaleyede kullanılacak ürünün kriterini belirlemeye sadece Biyologlar Derneğinin çağrıldığı gelen bilgiler arasında.

TL ALINIP, DEVLETE EURO SATILACAK; DEVLETE ZARARI ŞİMDİDEN 350 BİN TL!

İlgili firma, ilacı yurt dışında TL ile alacak, devlete ise Euro olarak satacak. TL’nin her geçen gün döviz kurları karşısında erimesiyle, devletin şimdiden zararı 350 bin TL olarak kayıtlara geçti. İhaleye tek firma katılacağı için 168 bin 965 Euro’nun altında teklif olamayacak. Maliye Bakanlığı, söz konusu ihaleye maliyetinden dolayı sıcak bakmıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu