Erçin SahmaranManşet

Narh ne demektir?

Türk Lirasının durumu malum, sadece son bir yıl için de %30 değer kaybı yaşadı.

Ekonomi can çekişiyor, salgın mutlaka olumsuz olarak etkilemiştir.

Ancak tüketime dayalı, üretimden, uluslararası piyasadan uzak, rekabete dayanıksız, yapılabilecek alanlara değil, her alana, her yatırım yapana, her türlü teşvik, artık hepsinin tek tek gözden geçirilmesi, yeniden planlanarak, güncellenmesi gerek.

Türkiye yönetimi, Türkiye’yi fakirleştiriyor, dış yatırımcıya karşı ucuzlatıyor.

Beklenti, dış yatırımcının ve buna bağlı olarak dıştan gelecek kaynağın, ülke ekonomisini düzeltmesi.

Bir yanda beklentilerle yönetilmeye çalışılan ekonomi, bir yanda yıkım, bir yanda sadece kur farkından zenginleşen bir kesim. Oysa oluşan müthiş bir dış borç var, ülke içinde yapılan pek çok “garantili” yatırım, üretimde dahi dışa bağımlılık. Elbette bu konuların, daha çok tarafları ve sebepleri var. Fakat sonuca geldiğimizde, fakirleşen, iş gücü ucuzlayan, yine de dış yatırımcıya güven veremeyen bir ülke.

KKTC ekonomisi bu ortamda, üstelik zaten zor olan şartlarda, dengeyi nasıl kuracak?

Sorun sadece kamu maliyesinde değil, sorun ekonominin genelinde, piyasanın daralması, sıcak paranın ürkekliği, zorunlu ihtiyaçların zamlarla daha da pahalılaşması, iğneden ipliğe, ekmekten, ilaca, akaryakıta kadar zincirleme fiyat artışları, yaşam koşullarını zorlaştırıyor.

Öncelik tabi ki genel ekonomidir, bu ülkede yaşayan her bir insanın asgari yaşam şartlarının sağlanmasıdır.

En başta yapılması gereken, ortada ciddi bir sorun olduğunun kabul edilmesidir.

Mevcut hükümet, kısa dönemli, bir seçim hükümetidir.

Devletin devamlılığı ilkesi düşünülürse, görevde olan hükümet, sorunlara çare bulmanın gereklerini radikal şekilde sağlamalıdır.

Başbakanlık TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi ve halkın alım gücünün düşmesi sonrası, devletin zirvesinde geniş bir katılımla ekonomiyi konuştu.

Başbakan Faiz Sucuoğlu; “Ekonomik yaşamımızın top yekûn yenilenmeye ihtiyacı vardır. Hükümet olarak bugün ortaya çıkacak kısa vadeli önerilerin hemen hayat bulması için çalışacağız.  Orta ve uzun vadeli önerilerden seçim sonrası yararlanacağız. Bu tip toplantıları yapmaya devam edeceğiz ve gelen önerilerden de her zaman yararlanacağız. Önerilerden hemen yararlanıp adımlar atacağız.”

Toplantıya, birçok birlik katıldı, öneriler sundu.

Sorun sadece sektörel veya iş alanlarında değildir. Her kesim kendi çıkarına göre bir yol haritası sunarsa, bu çözümden çok karmaşa yaratır.

Piyasanın ucuzlaması için, kim ne gibi öneriler sunuyor, fedakârlık yapıyor? Pandemi süreci başladı başlayalı, sürekli vurguladığım bir konu var, aslında bir uygulamanın önerisini yapıyorum.

O uygulama “narh” uygulamasıdır. Narh ne demektir? “Tüketiciyi korumak amacıyla, özellikle temel ihtiyaç maddeleri için resmî makamlarca belirlenen ve her yerde geçerli olan fiyat. Zorunlu mallar ve üretim faktörleri için resmî yetkelerce belirlenen ve her yerde geçerli olan fiyat.” Bu kadar açık ve basit, irade, devlet gücü, denetim, toplumsal fayda. Neden uygulanmadığını da anlamakta zorlanıyorum.

Şimdi değil de, ne zaman?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu