Hasan HasturerKıbrısManşet

Şakası kalmadı!

 

 

Hükümette sorumluluk taşıyanların hâlâ çok laf, az iş üreterek gelişmeleri izlemelerine hayret ediyorum.

Bu ülkenin insanının ne yaşadığı ortada.

Her gün daha fazla insan işsizdir.

Her gün azımsanmayacak sayıda kepenk kapanmaktadır.

Her gün çok sayıda insan göçüp gitmenin yollarını arıyor. Kısacası yaşam mücadelesi sırat köprüsü üzerinde veriliyor.

Kuzey Kıbrıs’ta sahip olunan olanaklara rağmen, kritik aşamalarda Güneyin tercihi dikkatle incelenmelidir.

***

İnanılmaz bir çöküş yaşanıyor. Pek çok değerlerin çiğnenmesi pahasına hiç ama hiç kabul etmek istemediğimiz kurtuluş yollarını tercih edenlerin sayısı, her geçen gün artıyor. Bu dönemde sorumlu konumda olsam gözüme uyku girmez, inadına çare bulur ya da özür diler, görevi bir başkasına devrederdim.

Şakası kalmadı!

Çare üretmek için haftalar, aylar, bekleyecek tahammül sınırı, çok aşağılara kaydı. Her geçen gün her türlü yıkım artıyor.

***

Bu ülkede borcu olmayanlar parmakla gösterilecek kadar azdır.

Dar ve sabit gelirli büyük çoğunluğun geliri her ay düzenli olarak erimektedir. Bu erime satın alma gücünü yok ederken, bir müddet sonra banka taksiti, elektrik, su, telefon ödemeleri istense de yapılamayacak.

Bir, üç, beş olsa neyse, büyük çoğunluğun ödeyemediği için elektriğini, suyunu, telefonunu kesmeye kalkarlarsa hem sistem çökecek, hem sosyal patlama körüklenecek.

Ayakta kalan bankalar da verdiği krediler geri dönemeyeceği için ciddi sorunlarla yüz yüze gelecek.

Bütün bunlar asla kötümser bir yaklaşımın ürünü değildir. Eğer duyu organları körelmemişse yetkililere, sorumlu konumda oturanlara seslenmeye çalışıyorum.

Gerçek anlamda olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bu dönem asla, pansuman önlemlerle aşılamaz.  Halkın seçim sonrasını bekleme tahammülü bile kalmadı.

Kıbrıs Türkü, kemerindeki son deliğe kadar kemerini sıkmıştır. Kemeri sıkacak başka delik kalmadı. Bu durumda da uzun süre yaşam devam edemez.

Bir kez daha açık açık yazayım.

Şimdi yapılacak olan, başka alternatif olmadığına göre Ankara’ya durumun vahametinin anlatılıp, Kuzey Kıbrıs’ta ekonomik yaşamı tekrar canlandıracak kaynağı elde edip, özel bir programla ölmenin eşiğine yaklaşan  ekonomiyi yeniden sağlıklı yaşama yönlendirmektir.

***

Sık sık ve inatla yazıyoruz bunları.

Neden?

Nedeni çok açıktır.

Çare üretmeden geçen her an, çözümün bedelini artırıyor.

Başbakan Sucuoğlu, geniş katılımlı toplantı düzenledi. İyi yaptı. Ancak gün uzun uzun toplantılar yapma günü değildir. Hasta, yoğun bakım servisinin hemen dışındadır. Yoğun bakıma girerse, sağ salim çıkacağının garantisi yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu