KıbrısManşet

Başbakan Faiz Sucuoğlu, 4 maddelilik ekonomik paketi açıkladı

Başbakan Faiz Sucuoğlu, TL’nin döviz kurları karşısındaki değer kaybı sonrası 4 maddelik ekonomik paketi açıkladı.

“4 MADDE ÜZERİNDE KONSENSÜS SAĞLANDI”

Cumhuriyet Meclisi’nde düzenenlenen basın toplantısında konuşan Sucuoğlu, 4 madde üzerinde konsensüs sağlandığını ifade etti. Bankalar Birliği, Merkez Bankası, YAGA, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı ile toplantı düzenlediklerini söyledi.

“150 MİLYON TL’LİK KREDİ PORTFÖYÜ…”

150 milyonluk yeni bir kredi portföyü açıldığını belirten Sucuoğlu, azami 100 milyon TL çekilebileceğini, bunun da bin 500 işletmeye karşılık geldiğini anlattı. Sucuoğlu, kredi ile ilgili 31 mart 2022 tarihine kadar başvuru kabul edileceğini dile getirirken, ilk 6 ayın ödemesiz olacağını söyledi. Döviz kurlarıyla yapılan kira sözleşmelerinde, kira stopajının yüzde 16’ya çıkarılacağını belirten Sucuoğlu, TL ile yapılan sözleşmelerinin stopajının ise yüzde 8’de kalacağını belirtti. Sucuoğlu, amacın kira sözleşmelerinin TL ile yapılmasını teşvik etmek olduğunu söyledi.

“GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE DÖVİZ KURLARI SABİTLENECEK”

Gayrimenkul sektöründe döviz kurlarının sabitleneceği bilgisini de paylaşan Sucuoğlu, “Dolar 10, Euro11 Sterlin ise 12’ye sabitlenecek” dedi. Sucuoğlu, kur sabitlemenin devlet emlak kiralarında da geçerli olacağının altını çizdi. Kredi kartı faizlerinin yüzde 1.50 indirileceğini belirten Sucuoğlu, kredi kartlarından Mart 2022’ye kadar gecikme faizi uygulanmayacağını da ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu