KıbrısManşet

“Kıbrıs Türkü, egemenlik ve özgürlüğünden asla vazgeçmeyecek”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mücahit Komutanları Derneği tarafından yapılan Atatürk büstünün açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün egemenlik ve özgürlüğünden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizdi. Gazimağusa’nın 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi büyük kahramanlıklara tanıklık ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Ulu Önder Atatürk’ün 1937 yılında subaylarına atfen yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın önemine dikkat çektiğini anımsattı. Lozan Antlaşması’nın 16. maddesinde, Kıbrıs’taki statü değişikliğinde ilk olarak söz hakkının Türkiye’ye verildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, olası bir antlaşmanın ancak egemen eşit iki devletin iş birliğine dayalı olabileceğini söyledi.

“Milli mücadele yıllarında yaşananların asla unutulmaması gerek”

İngiliz döneminden beridir Rum-Yunan ikilisinin hedefinin, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, milli mücadele yıllarında yaşananların asla unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Crans Montana’da yaşananlara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilmeyeceğini belirterek Güney Kıbrıs kaynaklı spekülatif haberlere itimat edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“Federasyonla hedeflenen, Türkiye’yi Kıbrıs’tan koparmak” 

Rum tarafının federasyonla hedefinin, Türkiye’yi Kıbrıs’tan koparmak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, bölgedeki gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, federasyon tezinin rafa kalktığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile tam bir uyum içerisinde yürütülen yeni siyasetin tüm dünyaya anlatılması için verilen mücadelenin artarak süreceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasının sonunda Öğretmenler Günü vesilesiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla andı ve Kıbrıs Türkü’nün, Atatürk ilke ve inkılaplarını ilk günlerden itibaren benimsemiş bir toplum olarak yoluna emin adımlarla devam edeceğini dile getirdi.

Mücahit Komutanları Derneği Başkanı Gözkamaş Ergüneş de yaptığı konuşmada,  Mücahit Komutanları Derneği tarafından büstünün açılışının Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yapılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.CB/BRT

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu