KıbrısManşet

Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri Keleşzade: Ekonomik protokoller iptal edilmelidir

Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri Lefkoşa Milletvekili adayı Mustafa Keleşzade BRT TV’de yayınlanan “Burası Önemli Seçim Özel” programına konuk oldu. Keleşzade, Damla Soyalp’ın hazırlayıp sunduğu programda Bağımsızlık Yolu’nun seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bağımsızlık Yolu olarak emekçinin tarafını oluşturma iddiasıyla seçime katıldıklarını belirten Keleşzade, Bağımsızlık Yolu milletvekili adaylarının, emekçinin çıkarlarını korumak için elinden gelen her şeyi yapacak emekçi ve esnaftan oluştuğunu söyledi.

Keleşzade, Bağımsızlık Yolu’nun sosyalist, devrimci bir parti olduğunu, hükümete gelmenin iktidara gelmek demek olmadığını, hükümet dahi olunsa yapılması gerekenin var olan sisteme karşı muhalefet olmak olduğunu söyledi.

KELEŞZADE: EKONOMİK PROTOKOLLER İPATL EDİLMELİDİR

Keleşzade, ülkede ekonomik kaynak olarak görülen Türkiye ile imzalanan protokollerin doğrudan iptal edilmesini savunduklarını, protokollerin halka bedel ödetme aracına dönüştüğünü belirtti.

Servet vergisi dediğimiz olgu genel olarak toplum tarafından yanlış anlaşılıyor diyen Keleşzade, “Herkesin banka mevduatlarınaı ya da küçük bir şirketin temel parasına el konulacağı düşünüyor” dedi.

“EKONOMİK KRİZ ŞU ANDA EMEKÇİNİN KRİZİDİR”

Türk Lirasının değer kaybetmesiyle enflasyonun artması akabinde, hayat pahalılığının yaşanması en çok emekçiyi etkilediğini dile getiren Keleşzade, “Bağımsızlık Yolu olarak bizim talebimiz asgari üçretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi ve 6 ayda bir olan eşel mobil sisteminin özel sektör emekçisini de içine alacak şekilde süresinin kısaltılmasıdır” dedi.

İnsanların geçim koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini anlatan Keleşzade, zamların engellenemeyeceğini, döviz bazında bakıldığında çok az üründe zam olduğunu sadece Türk Lirasının değer kaybetmesiyle emekçinin alım gücünün düştüğünü ve fakirleştiğini söyledi. Bu süreçte fakirleşmeyi engellemenin tek yolu da, maaşlara yapılacak zamdır diye de ekledi.

Mevcut döviz kredi borcu olan emekçiler için yapılması gerekenin vade uzatma veya taksit erteleme olmadığını, döviz borçlarının uygun bir kurdan, faizsiz Türk Lirasına geçirilmesine imkan sağlanması gerektiğini vurgulayan Keleşzade, bu da kamu bütçesinden değil, bankaların kendi bütçelerinden karşılanmalıdır dedi.

“EŞEL MOBİL SİSTEMİYLE KOŞULLARI DEĞİŞTİRENLER BELLİDİR”

Stabil para birimine geçme konusuna da değinen Keleşzade, Bağımsızlık Yolu’nun emekçiden yana bir parti olduğunu yineleyerek, insanların ne kazandığını ve ne harcaması gerektiğini bilecek duruma getirilmesi önerisini Bağımsızlık Yolu olarak desteklediklerini ancak, yakın geçmişe bakıldığında Türk Lirası’nın stabil para birimi olduğu bir dönemde emekçiden yana olduğunu söyleyen, şimdi Euro’ya geçmeyi savunan partinin o dönemde hükümette olduğunu, sosyal güvenlik yasasıyla eşel mobil sisteminin 3 aydan 6 aya çekilmesinin, onların döneminde oluşturulduğunu gördüklerini söyledi.

Euro’ya geçiş sürecinde tüm hazırlıkların tamamlanması için en az iki yıla ihtiyaç olduğunu söyleyen Keleşzade, bu iki yıl sürecinde emekçinin daha fazla fakirleşerek alım gücünün ortadan kalkacağını ifade etti.

“Muazzam kriz var, Euro’ya geçip bunu çözeceğiz” demenin, halka doğruyu söylememek olduğunu ekleyen Keleşzade, şu anda acil sorunumuz olan emekçinin, bu ülkede yaşam süremez durumunu ortadan kaldırmaz dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu