KıbrısManşet

Çakıcı: İktidara gelirsek öncelik vereceğimiz konuların başında ekonomi geliyor

Hakikat Web TV’de Hatice Nazlı Gezer ile Paralel Açı programında konuşan Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ekonomik konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs Türk halkı için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade eden Çakıcı, sürekli yükselen döviz kurları yüzünden yok olma noktasına gelen ülke insanının evlerini, arabalarını, iş yerlerini kaybetmesine göz yummayacaklarını söyledi.

ÇAKICI: TKP’NİN MÜCADELESİ ASLINDA KIBRIS TÜRK HALKININ MÜCADELESİDİR

Mehmet Çakıcı, diğer partiler gibi olmadıklarının altını çizerek, TKP’nin bugün mücadelesinin aslında Kıbrıs Türk halkının kendi mücadelesi olduğunu, bunun bir ekmek kavgası olduğunu, var olmak ve yok olmak arasında bir mücadele verildiğinin artık görülmesi gerektiğini söyledi.

Çakıcı şöyle konuştu:

“Zamlar yüzünden ezilen dar gelirlilerin, emeklilerin, işçilerin, çalışanların yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Esnafımızın, iş insanımızın, çiftçimizin de yok edilmesine göz yummayacağız. Sabitlenmeyen kurlar yüzünden öğrencilerimizin ezilmesine, okullarından olmasına ve yurt dışına göç etmelerine izin vermeyeceğiz. Bankaların insanlarımızın borçları, taksitleri yüzünden evlerini, arabalarını almalarına, iş yerlerini kapatmalarına sebep olmasına göz yummayacağız. Açlık sınırının altında asgari ücretle yaşamak zorunda bırakılan insanlarımızın zamlar altında daha fazla ezilmesine asla müsade etmeyeceğiz”

“İKTİDARA GELİRSEK STERLİN KURU 12’YE SABİTLENECEK”

TKP’nin iktidara gelmesi halinde öncelik vereceği konuların başında ekonomik sorunların geldiğini kaydeden Çakıcı, “Sterlin kuru 12’ye sabitlenecek. Aradaki ihtiyaç duyulan kaynak Vergi Reformu yapılarak turizm ve eğitim adı altında sonsuz vergi muafiyeti olan zengin işletmelerden alınacak. %0 vergi ödeyen casino otelleri ve üniversitelerin 5 yılı doldurması halinde herkes gibi %20 Kurum ve Gelir Vergisi alınacak. Kaçak sanal betler vergilendirilecektir. Bu büyük gelirin elde edilmesi halinde hayat pahalılığı yaratan öncelikli ihtiyaçlarımız olan sağlık, akaryakıt, tarım gibi temel ihtiyaçlarımız için 12’den yukarı olan döviz kur farkının devlet tarafından karşılanması sağlanacaktır. Yani zenginden alınıp fakire verilecektir. Bunun yolu zenginlerin vergilendirilmesinden geçmektedir. Bir defaya mahsus olmak üzere büyük zenginleri kapsayacak şekilde Servet Vergisi’nin alınması yoluna gidilecektir. Tarım Reformu yapılarak birkaç büyük çiftçinin zenginleşmesinin önüne geçilerek teşvik sistemi küçük ve orta ölçekli çiftçilerin hayatta kalmasının sağlandığı yeni bir sisteme geçilecektir. Bankalardaki yüksek faizlerin önlenmesine yönelik Faiz Yasası geçirilecektir. Ancak bütün bunlar yapılmaz ise Kıbrıs Türk halkı maalesef ezilecek ve yok edilmeye mahkûm bırakılacaktır” dedi.

“YURDUMUZDAN VAZGEÇMİYORUZ”

TKP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ortaya koydukları plan ve projelerin halk yararına olduğuna işaret ederek, “Tüm bunları savunan düşünceleri sansürlenmeye çalışılan TKP, Kıbrıs Türk halkının tek kurtuluşudur. Yurdumuzdan vazgeçmiyoruz. Yarınlar artık bugündür ve bugün ayağa kalkma ve mücadele zamanıdır. Bütün halkımız geliniz hep birlikte kuklaları atalım, ekmeğimizi kurtaralım” şeklinde konuştu.

Çakıcı, dövizdeki yükselişi ve hayat pahalılığını protesto için de Lefkoşa’da 24 Aralık Cuma günü saat 18:00’da yapılacak olan yürüyüş ve mitinge de diğer örgütlerle birlikte katılacaklarını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu