Hasan HasturerKıbrısManşet

Siyasette, ahlaksızlığın daniskası…

“ Ne rüşvete, ne yolsuzluğa imzasını atmamıştır İzlem Gürçağ Altuğra”. Bunu öteki partilerden birilerine söylemediği, kesin. Bu noktadan sonra, “Genel bir yaklaşımla söyledim” dese de kimse inanmaz. Kendi partisinden birilerini işaret ederek söyledi. Programın çarpıcı kabul ettiğim bir bölümünü dinledim. Dinlediğim bölümde, bir tek defa bile UBP, demedi. UBP ve Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu için olumlu ifade kullanmadı.

Yazımın başında bir kez daha yazayım.

Mevcut koşullarda, aday olarak, siyasete daha aktif girmek için, çok yönlü cesaret gerekir.

Her oyun, kendi kuralına göre oynanır.

Bizde siyasetin, özellikle seçim dönemindeki kuralları, etik değerleri yüksek insanların taşıyabileceği nitelikte değildir.

Rakip kabul edilen partilerle, yarışmak, mücadele etmek zor değil.

Zor olan, aynı parti çatısı altında, aynı listeden aday olanlar arasında, parti içi yarış olarak isimlendirilmeye çalışılan, “çirkinlikler bütününü” kabullenmektir.

Etik değerlere önem veren birisinin, bu tür davranışları yaşarken kabullenmesi, hatta yıllar sonra unutması mümkün değildir.

Mücadele arkadaşınız ya da yoldaşınızın, arkadan hançerlemesi, ahlaksızlığın daniskasıdır.

***

Bu çirkinliğin olmadığı ya da olmayacağı siyasi parti var mı?

Bir bütün olarak, siyasi bir misyonla seçime girecek olan Bağımsızlık Yolu ile TKP Yeni Güçler’de bu tür çirkinliklerin yaşanmayacağına inanıyorum.

Bu noktada, şu soru akıllara gelebilir. “ Seçime giren herkes, kazanmak için girmiyor mu?”

Kazanma arzusunu taşımak başka, kazanmak için arkadaşınızı arkadan hançerlemek dahil, her türlü çirkinliği yapmak başka.

***

Önceki akşam, yeni günün ilk saatlerinde ilerlerken, uykum bölündü.

UBP’nin sekiz yıllık milletvekili ve Girne’den 3. Sırada kontenjandan  yeniden milletvekili adayı olan İzlem Gürçağ Altuğra, Genç Tv’de Muazzez Gazihan’ın programında konuktu.

İzlem Gürçağ Altuğra’yla, fazladan bir samimiyetim olmasa da, iyi tanıdığıma inanıyorum. Milletvekili olduğu için mesleğinden kopmadı. Bir başka deyişle milletvekilliğini ekmek kapısı olarak görmüyor.

UBP’de, adı yolsuzluğa, haksız kazanca karışmamış az sayıda isimden biri.

İzlem Gürçağ Altuğra,  görmeye alışmadığım sert bir üslupla konuşuyordu.

UBP gibi KKTC’de en uzun süre hükümette bulunmuş bir partinin deneyimli bir milletvekili olarak değil, iktidar sorumluluğu taşımamış bir yeni partinin adayı, hatta lideri gibi konuşup, seçilirse neler yağacağını anlatıyordu.

Şunları oldukça sert bir üslupla söyledi:

“Herkesin heyecanını saygıyla karşılıyorum: her partinin 50 vekil adayı kazanma hedefiyle aday oldular. Her birimizin kendimize yakışan söylem ve tavırlarıyla bu yarışta yer almamız önemlidir.. Hiç kimsenin bir diğer arkadaşını rencide edecek şekilde propaganda sürecinde olmaması gerekir. En  büyük sınav halkın huzurunda verilen sınavdır. En büyük jüri halktır… Ne rüşvete, ne yolsuzluğa imzasını atmamıştır İzlem Gürçağ Altuğra… Her koşulda alnım ak, göğsüm diktir bunları söylüyorum mesajı almak isteyen varsa alsın…”

***

“ Ne rüşvete, ne yolsuzluğa imzasını atmamıştır İzlem Gürçağ Altuğra”.

Bunu öteki partilerden birilerine söylemediği, kesin.

Bu noktadan sonra, “Genel bir yaklaşımla söyledim” dese de kimse inanmaz. Kendi partisinden birilerini işaret ederek söyledi.

Programın çarpıcı kabul ettiğim bir bölümünü dinledim. Dinlediğim bölümde, bir tek defa bile UBP, demedi. UBP ve Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu için olumlu ifade kullanmadı.

Anlaşılan İzlem Gürçağ Altuğra’yı ciddi anlamda rahatsız eden, hatta yeniden milletvekili seçilmesini zorlaştıracak bazı çalışmalar var.

Kimler yapıyor bu çalışmaları?

UBP Girne Listesinde birlikte aday olduğu arkadaşlarından güçlü olanlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu