KıbrısManşet

YDP: “Hükümet asgari ücreti seçim yasaklarına kurban etti”

Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) yazılı bir açıklama yapılarak, “hükümetin asgari ücreti belirlerken hem seçim yasaklarını çiğnediğini hem de işveren sendikasının sesine kulak vermeden popülist bir yaklaşımla asgari ücretin açıklanıldığı” savunuldu.

Partiden yapılan açıklamada, “Yeni asgari ücretin bürüt 7 bin, net 6 bin 90 TL olarak açıklanması, hükümetin bir seçim yatırımıdır. Buna rağmen asgari ücrete yapılan yüzde 40 artış, ülkede alım gücü artmadığı ve piyasa da ucuzlamadığı için yetersiz kalacaktır. Şurası bilinmelidir ki 2022 yılı ekonomik açıdan 2021 yılını dahi aratacak bir yıl olacaktır” denildi.

YDP’nin açıklamasında “Öte yandan bu rakamı bile ödemekte zorluk çekecek işverenler işlerini döndürebilmek için işçi çıkarma yoluna gidecek ve böylece istihdam sorunu giderek büyüyecektir. Hükümet bir taraftan asgari ücretin işveren üzerindeki yükünü hafifletmek için Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı için yapılan aylık toplam 10.5 milyon liralık katkı payını artırmalı ve daha uzun süreye yaymalıdır. Öte yandan piyasayı ucuzlatacak tedbirleri süratle alarak insanımızın alım gücünü artırmalıdır” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu