DünyaManşet

Dünya Omicron’a Karşı Umutlu Ama Temkinli

Corona virüsünün hızla yayılan Omicron varyantı çok sayıda ülkeyi yeni kısıtlamalar uygulamaya zorlarken, Güney Afrika'da yapılan bir araştırma, yeni varyantın şiddeti ve COVID-19 enfeksiyonlarının eğilimi hakkında olumlu sonuçlar ortaya koydu.

Corona virüsünün hızla yayılan Omicron varyantı çok sayıda ülkeyi yeni kısıtlamalar uygulamaya zorlarken, Güney Afrika’da yapılan bir araştırma, yeni varyantın şiddeti ve COVID-19 enfeksiyonlarının eğilimi hakkında olumlu sonuçlar ortaya koydu.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD) tarafından yapılan araştırma, Omicron ile enfekte olanların hastanede kalma olasılığının Delta varyantı kapanlara göre çok daha düşük olduğunu kaydetti.

Omicron ilk olarak geçen ay Güney Afrika ve Hong Kong’da tespit edildi. İlk veriler, Omicron’un ortaya çıkmadan önce geliştirilen aşılara karşı daha dirençli olduğunu gösteriyor.

Güney Afrika’nın önde gelen üniversiteleriyle yürütülen NICD çalışması, hakemli incelemeden henüz geçmedi. Araştırma, Ekim ve Kasım aylarındaki Güney Afrika Omicron verilerini Nisan ve Kasım arasındaki Delta verileriyle karşılaştırdı.

Araştırmacılar, Omicron olanlar için hastaneye yatış riskinin yüzde 80 civarında daha düşük olduğu ve hastanede yatanlar için ağır hastalık riskinin de yüzde 30 daha az olduğu sonucuna vardı.

Çalışmanın yazarlarından Profesör Cheryl Cohen, “Güney Afrika’da epidemiyoloji bu; Omicron daha az şiddetli bir şekilde davranıyor. Verilerimiz, diğer varyantlara kıyasla Omicron’un şiddetinin azaldığına dair olumlu bir hikaye ortaya koyuyor” dedi.

Yine de araştırmacılar, yüksek nüfus bağışıklığının olası bir faktör olduğunu söyleyerek, uyarılarda bulundular ve hemen bir sonuca varılmaması gerektiği çağrısında bulundular. İngiltere’de Imperial College London’ın geçen hafta açıkladığı bir araştırma, Omicron’un daha hafif olduğuna dair hiçbir işaret bulamamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden ise Omicron’un Delta varyantından daha şiddetli olup olmadığını söylemek için henüz yeterli veriye sahip olmadıkları açıklaması geldi.

WHO’nun COVID-19 teknik sorumlusu Maria van Kerkhove, “Hastaneye yatış oranlarının daha düşük olduğunu gösteren bazı verilerimiz var” dedi.

Ancak, erken verilerden sonuç çıkarmaya karşı uyarıda bulunan Van Kerkhove, “Çünkü bu varyantın dünya çapındaki topluluklarda, kesinlikle savunmasız popülasyonlarda yeterince uzun süre dolaştığını görmedik” diye konuştu.

WHO yetkilisi verilerin, ülkelerin bildirimleri sürdüğü için hala “dağınık” olduğunu söyledi.

COVID-19 vakaları, Güney Afrika’nın ticaret merkezi ve Omicron’un ilk ortaya çıktığı bölgesi olan Gauteng eyaletinde de zirveye ulaşmış görünüyor.

Başka ülkelerde ise hükümetler varyantın hızlı yayılmasını kontrol altına almak için zamana karşı yarışıyor. Omicron baskın tür haline gelirken, hem mali piyasalarda strese neden oluyor hem de birçok kişinin pandeminin sonunu müjdeleyeceğini umduğu yeniden açılma planları altüst ediyor. Yönetimler bu nedenle halkı aşılanmaya daha fazla teşvik etmeye çalışıyor. (VOA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu