Erçin SahmaranManşet

Bakan Amcaoğlu: Bitmiş okulu açamadık

Pandemi ve pandemi koşullarının getirdiği olumsuzluklar yaklaşık iki yıldır hayatımızda. Sürdürülebilir ve başta ekonomi, eğitim, sağlık, politikaları, neden devlet politikası olarak şekillenemiyor, yenilenemiyor, eksiklikler giderilemiyor?

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ile KIBRIS TV’de güzel bir program yaptık.

Bakan Amcaoğlu ile sadece eğitim ve seçim sürecini konuşmadık.

Pandemi ve pandemi koşullarının getirdiği olumsuzluklar yaklaşık iki yıldır hayatımızda. Sürdürülebilir ve başta ekonomi, eğitim, sağlık, politikaları, neden devlet politikası olarak şekillenemiyor, yenilenemiyor, eksiklikler giderilemiyor?

Son günlerin tartışma konusu, kamu ve özel okulların, uygulama anlamında birbirinden ayrıcalığı var mı?

Bakan Amcaoğlu, “kamu ve özel okul ayırımı yok, tüm okullar Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğunda, aynı kurallarla hizmet veriyorlar” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Göreve başladığımız ilk günden, okulların yüz yüze eğitime devam edebilmesi için uğraş verdik.

Vakalar arttıkça önlemleri artırdık.

Şu an çocuklarımızı, test merkezlerine götürmemek, dolaştırmamak ve kalabalık olabilecek ortamlara sokmamak için okullarda tarama testleri yapılıyor. Koronavirüs önümüzde duvar gibi.

Gribal bir enfeksiyona döndüğünü görüyoruz. Ve eğitimin önünü tıkamamak için de adımlar atıyoruz. Bütün muhataplarla görüşüyoruz, bir şeyleri eksik bırakmadan, yaşayarak, öğrenerek, az hata yaparak, itinayla adımlar atmaya özen gösteriyoruz.

Eğitimde kararı Bakanlık alır ve uygular. Her kurum kendince hareket edemez.

Online eğitime geçmek için altyapı var mı, her evde, her çocuk da tablet, internet, var mı, fırsat eşitliği, bozulur mu, bozulmaz mı, bunlara bakmayıp, 2 saat içerisinde karar almak doğru değil.

Bunu yaparak ülkede kaos ortamı yaratıyorlar. 160 bin kişilik eğitim ordusu, her hafta düzenli olarak tarama testi yaptırıyor. Bu bile çok büyük bir fedakârlıktır. Eğitimdeki tüm paydaşlara çok teşekkür ediyorum. Bu ülkenin eylül ayından bu yana sağlıklı yaşamasındaki en önemli emniyet sibobu olmuşlardır. Biz sonuna kadar şansımızı zorlayacağız.

Çevrim içi eğitimin, eğitim olmadığı herkes tarafından kabul ediliyor. Eğitimin tek bir saniye kaybetme şansı yoktur. Salgına yakalanan, temaslı olan hiçbir öğrencimiz, hiçbir hakkını kaybetmeyecek.

Yeni dönemde hedef, tam günden çok, tam zamanlı eğitim. Daha kaliteli, daha verimli eğitim için, istikrarlı bir ülke yönetimi de şarttır. Düşünün, İskele ‘deki Suat Günsel ailesinin bitirip bize temsil ettiği, 500 nüfuslu ilkokulu açamadık. Sebebi ise öğretmen teşkilat yasasındaki eksiklik.

Her şeyi bitti, masalar, kalemler, her şey hazır. Ancak, teşkilat yasasında oraya personel gönderecek yasal altyapı yok. Yenilenmedi. Bunlar gecikmeden yapılmalıdır. Üstelik bu eksiklikler, her alanda var. Bunun için de UBP tek başına iktidar olmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu