Hasan HasturerKıbrısManşet

“ Bağımsızlık Yolu, siyasetin temel bir parçasıdır.”

M. Rahvancıoğlu: “ Sonuçlar açıklandığında karışık duygular yaşandı. Bir yandan iki bini aşkın insanın bizim programımıza onay verdiğini gördük ve umutlandık, diğer yandan ne kadar farklı da olsak diğer sol yapıların sıkıntılı sürecine üzüldük. Ancak programatik bir fark yaratmadan, baraj geçmeye ve makam elde etmeye dayalı siyasal stratejinin ne kadar sıkıntılı olduğunu da bir kez daha anladık."

Kıbrıs Türk Demokrasisinde, en önemli sorunlardan biri, siyasi partileri, siyasi partiler yelpazesinin neresine koymakta yaşanılan zorluktur.

Bağımsızlık Yolu, özü, sözü bir sol parti.

Kişisel hesabı olmayan inançlı gençler, kendilerini, aynı siyasi çatı altında buluşturan görüşleriyle yola çıktılar.

Kendilerini çok güzel anlattılar.

Seçime, siyasi temelde belki de en yüksek katkıyı yaptılar. Kendilerine yöneltilen hiçbir soruyu yanıtsız bırakmadılar. Sivri çıkışlarla dikkat çekemeye çalışmadılar. Seçime, seçimi ciddiye alarak katıldılar.

Yüzde ikiye yakın oy aldılar.

Yola devam etsinler, bir sonraki seçimde oylarını artırıp, barajın üstüne de çıkabilirler.

***

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu’na dün üç soru yöneltip yanıtlarını not ettim.

Eksiksiz aktarmak istiyorum. İşte sorularım ve yanıtları.

***

Bağımsızlık Yolu bu seçime girerken amacı neydi, amaçları bakımdan bu seçimi ve sonuçlarını nasıl değerlendiriyor?

M. Rahvancıoğlu: “ Bağımsızlık Yolu bu seçimlere; emekçilerin, kadınların, doğanın ve tüm ezilenlerin sesi olmak, Kıbrıs’ın kuzeyindeki rejim partilerinin halka verebileceği yeni bir şey olmadığını gördüğü için girdi. Amacımız rejime karşı yıllardan beridir sokakta ördüğümüz muhalefeti seçim platformuna da taşımaktı.

Bu çerçevede seçimlerde özel sektör emekçilerinin sorunlarının diğer partilerce de gündem edilmesini sağlamış olmamız bizce önemli bir noktadır. Sözde de olsa rejim partilerinin seçim programlarına servet vergisi, asgari ücretin en düşük kamu maaşına sabitlenmesi, özel sektöre sendika, kamusal eğitim, kamusal sağlık ve toplu taşıma gibi konularla ilgili maddeler eklenmesi de etkili bir çalışma yürüttüğümüzü bizlere göstermektedir. Partimizin kamusal sıkıntılara dair yaklaşımının halktan genel bir onay aldığını düşünüyoruz.

Ayrıca bugüne kadar Kıbrıs’ın kuzeyinde federasyon isteyenler sol, istemeyenler ise sağ olarak tanımlanmaktaydı. Biz bu tanımı benimsemiyoruz. Tüm dünyada sol yelpazenin neresinde olduğunuz emek-sermaye çelişkisinde   takındığınız tavra göre şekillenir.

Biz ülkemizde de bu ayrımın bu şekilde olması gerektiğinin bilinciyle seçimlere girdik. Topluma da bu farkımızı gösterebildiğimizi düşünmekteyiz.

Seçim sonucunda sözümüzün binlerce kişi tarafından sahiplenildiğini ve ilk seçimimizde, kırk bin TL’lik kısıtlı bütçemize rağmen partimizin % 2’lik bir oy oranına taşındığını gördük. Sözümüzü sahiplenerek, mücadele çağrımıza cevap veren herkese teşekkür ederiz.

Bu zemine yaslanarak mücadeleyi, emekçinin sözünü daha da ileriye taşımak Bağımsızlık Yolu olarak bu günden sonra da üstleneceğimiz sorumluluk olacak. Bu seçim göstermiştir ki artık emekçinin partisi Bağımsızlık Yolu Kıbrıs’ın kuzeyinde siyasetin temel bir parçasıdır.”

***

Seçim süreci size ne öğretti?

M. Rahvancıoğlu: “ Seçim sürecinden edindiğimiz en önemli ders, güçlü bir örgüt yapısının gerekliliği oldu. Çok daha iyi bir örgütlenme geliştirmek için deneyimler edindik. Bu deneyimlerimizi hayata geçirmek için bugünden itibaren çalışmalara başlıyoruz. Maddi yapımız izin verdikçe, örgüt binalarımızı çoğaltıp, her ilçede kadrolarımızı eğitmeyi hedefliyoruz. “

***

Sonuçlar ortaya çıktığı zaman arkadaşlarınızın duygularının özeti neydi?

M. Rahvancıoğlu: “ Sonuçlar açıklandığında karışık duygular yaşandı. Bir yandan iki bini aşkın insanın bizim programımıza onay verdiğini gördük ve umutlandık, diğer yandan ne kadar farklı da olsak diğer sol yapıların sıkıntılı sürecine üzüldük. Ancak programatik bir fark yaratmadan, baraj geçmeye ve makam elde etmeye dayalı siyasal stratejinin ne kadar sıkıntılı olduğunu da bir kez daha anladık. Sonuçları takip ederken, seçim sürecinin yorgunluğunu birlikte attık ve haftalardır her bşri bir sokakta çalışma yürüten ve birbirini göremeyen yoldaşlar olarak, hasret giderdik.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu