Derviş DoganManşet

Palm Beach Hotel sadece bir örnek..

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesinden Palm Beach Hoteli yıllık yaklaşık 60 bin Dolara kiralayan şahış/işletme  hoteli bir başka şahış/işletmeye yıllık yaklaşık 700 bin Euro karşılığı kiraya verir. Aradaki farkı görenler sanırım derin ve içten bir “ OHA” çekmiştir. Zira ben bunu Kıbrıs Gazetesi’nin baş yazısı olarak gördüğüm zaman öyle yaptım.

Hani yana döne kaynak arıyor ya devletimiz ve gözünün önündekilerini görmüyor ya da görmek istemiyor.İşte bugün o kaynak arayışında sadece bir örnek vermeye çalışacağım. Tek bir örnek. Heba edilen onca kaynağı gözler önüne seriyor.

Hoş az biraz araştırın bakın daha ne örnekler çıkacak karşınıza..

Palm Beach Hotel.

Herkesin bildiği güzide bir turizm tesisi.

Bu hotel Devlet Emlak ve Malzeme Dairesinin uhdesinde. Dolayısıyla Emlak Malzeme Dairesi bu hoteli kiraya verdi.

Bugün kiracı konumundaki şahış/işletme yıllık olarak Palm Beach Hotel için devlete yaklaşık 60 bin dolar bir meblağı kira bedeli olarak ödüyor. Bu arada söz konusu şahıs/işletme hotele yıllardır 1 kuruş da yatırım yapmadı.. Ama diyeceksiniz ki nasıl olur, şimdi Palm Beach Hotelin eski halinden eser yok, son derece çağdaş ve kaliteli hizmet veren modern bir yapıya dönüşmüş, eğer kirasında olan şahıs/işletme bunu yapmamışsa Palm Beach Hotel nasıl bu hale geldi?

Hemen anlatayım.

Devlet Emlak ve Malzeme Dairesinden Palm Beach Hoteli yıllık yaklaşık 60 bin Dolara kiralayan şahış/işletme  hoteli bir başka şahış/işletmeye yıllık yaklaşık 700 bin Euro karşılığı kiraya verir.

Aradaki farkı görenler sanırım derin ve içten bir “ OHA” çekmiştir.

Zira ben bunu Kıbrıs Gazetesi’nin baş yazısı olarak gördüğüm zaman öyle yaptım.

Haliyle biraz sordum soruşturdum ve teyit ettirdim bu rakamları.

Ne bir eksik ne de bir fazla.

Doğruydu hepsi.

Ortada gözle görülür haksız bir kazanç söz konusu..

Evet yanlış okumadınız.

Devlete yıllık yaklaşık 60 bin Dolar öde, sonra da hoteli kiraladığın şahıs/işletmeden yıllık 700 bin Euroyu kap cebe indir.

El insaf!

Nasılsa taş atmadın kolun da yorulmadı.

Devletin malı da deniz.

Zaten ne arayan var, ne de soran.

Velhasıl Palm Beach Hoteli kirasına alan grup Palm Beach Hotele muazzam bir yatırım yapar ve hoteli bugünkü modern haline kavuşturur. Yani ülkeye katma değer katar.Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve şöyle bir arkanıza yaslanıp düşünün.

Bir tarafta sistemin yanlışlığını birileri kullanarak  devlet kaynaklarını tepe tepe kullanırken, bir diğer tarafta ülkesi için yatırım yapmaktan geri durmayan,ülkesine katma değerler kazandıran, binlerce insana istihdam olanağı yaratan iş insanları var ülkemizde. Palm Beach’in bugün modern bir tesis haline getiren ve işletmesini yapan şahıs/grup bu iş insanlarımızdan biri. Dolayısıyla devlet hiç vakit kaybetmeden içinde bu ve benzeri zihniyeti barındıran ve kamu kaynaklarından haksız yere kazanç elde eden uygulamalara artık bir son vermelidir.  Bu ülkede kaynak vardır.

Yeter ki devletin ve dolayısıyla halkın kaynaklarını  bu ve benzeri şekilde aklın,mantığın ve vicdanın alamayacağı şekilde birilerine haksız kazanç sağlamak için kullanılmasın.

Ve bir başka örnek..

Yenidüzen Gazetesinin baş sayfaya yansıttığı haberinde  Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer önemli açıklamalarda bulundu Gürcafer; “Hükümet kaynak arıyorsa 94 bin sözleşme yapıldı 20 milyar TL alınmayan vergi var” dedi.  Gürcafer, “Şu ana kadar Tapu Dairesi’ne yatırılmış, tapusu çıktığı halde tapu devri gerçekleşmemiş, bir nevi tapu gibi işlem gören 94 bin tane sözleşme olduğunun altını çizerek, “Bu 94 bin sözleşmeden devlet eğer vergisini almayı başarırsa 20 milyar TL’dir. Bunun yüzde 50’sini başarırsa 10 milyar TL. biz 650 milyon TL’yi Türkiye’den alalım diye parçalanıyoruz. Ama burada bizim atıl milyarlarımız var” dedi..

Sanırım daha fazla söze ihtiyaç yok.

Durum gayet net bir şekilde ortada.

Devlet bir an önce bu yanlışları düzeltmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu