Erçin SahmaranManşet

Sorun sadece AKSA mı?

Elektrik enerjisi ile ilgili sıkıntılar yeni değil.

Düşünün ki elektrik konusunu 45 yılda çözemedik.

Belki “hangi sorunu çözdük ki” diyeceksiniz.

Doğrudur, zaten bugün her noktada duvara toslamanın sebebi de bunlar değil midir?

Elektrik konusunda, sorun nerededir, nedir, doğru bir zeminde mi tartışılıyor?

Sorun, kötü yönetimler mi, yoksa AKSA mı?

Sorun nerede?

Teşhisi doğru koymakla, doğru çözümler bulunabilir.

Yüksek faturalarla, maliyet ve borç halkın sırtından ödenmiş olsa, sorun ortadan kalkacak mı?

AKSA ile yapılan sözleşme bitse veya bitirilse ve AKSA gitmiş olsa, yine, sıkıntı bitecek mi?

Daha önce de bir yazımda paylaşmıştım, yeri geldi, yine yazayım.

Sorunun başka taraflarını da gösteren iki yaklaşım;

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Mecliste sormuştu; “Akaryakıt fiyatları ucuzlarken, elektrik faturalarına neden yansımıyor?” Ve şöyle devam etmişti; “AKSA ile 2008 yılında imzalanan sözleşmede, 700 milyon saatlik alım garantisi verildi. Şu an oteller operasyonda olmadığından ötürü elektrik tüketimi azalmıştır. AKSA’nın her kilovat saat başına belirlediği 3,76 doları ödemek zorundayız. Bu da yılda 26 milyon dolara tekabül ediyor. Geçen gün faturası geldi, bizim bu rakamı ödememiz gerekiyor. Sözleşme üstünlüğü diye bir kural var. 2008 yılında bu imzalar atıldı. 2 tür ödememiz var.

Biri akaryakıt, biri kira. Sıkıntı kira bedeli. Bu maddeden nasıl kurtulabiliriz?

Bu sözleşmenin sona erdirilebileceği veya yükümlülüklerin askıya alınabileceği bazı maddeler var. Mücbir, yani, kontrol altında olmayan, beklenmeyen bir durum olduğunda sözleşme askıya alınabilir, hatta bu süreç devam ederse, sözleşme fesih edilebilir. Mücbir sebep olarak “salgın hastalık” maddesi de sözleşmede bulunmakta. Bu madde, süreci başlatmak için yeterli. Hükümetin salgın karşısında aldığı tedbirlerden dolayı, biz bu olağan dışı durumu yaşıyoruz.

Bu adımı atmalıyız. Ülkede herkes fedakârlık yaparken, ekonomik krizin etkilerinin ne zaman biteceği öngörülemezken, AKSA alacağından hiçbir kesinti yapmayıp, senede 26 milyon doları almaya devam mı edecek? Bakanlık müdahale etmezse, sözleşme süresinin geri kalan kısmı olan 4 yılda, AKSA cebine 110 milyon doları indirecek, üstüne 2024 yılında jeneratörlerini de alıp geri gidecek, ama benim vatandaşım yüksek elektrik faturası ödemeye devam edecek.”

Sekiz ay önce yapılmış bir konuşmadan aktarıyorum bunları.

Bir başka değerlendirmede ise, “KIB-TEK’teki ihalelerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığına ilişkin “Meclis Araştırma Komitesi” üyesi Salahi Şahiner;

“Komitenin başlattığı araştırmanın kapsamının genişlediğini belirtti ve bu nedenle de komitenin araştırmalarını tamamlamak üzere, 3 ay daha talep ettiğini söyledi. Şahiner, şu ana kadar yapılan araştırmalarda çok ciddi bulgular elde edildiğini söyledi ve gerek mazot alımlarında gerekse de mal alımlarında kurumun ciddi şekilde zarara uğratıldığı yönünde bulgulara ulaşıldığını ifade etti.”

KIB-TEK yıllarca kötü yönetildi.    Ceketini alan gitti.    Enkazı kaldırmak her zamanki gibi toplumun sırtına bindi.    Üstelik ağırlaşan bedellerle ve sonu gelmeden.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu